Závody v Jakuszycích byly ukázkou skvělé spolupráce českého a polského lyžařského svazu, říká Kaliba
Během uplynulého víkendu se konaly závody Českého poháru v běhu na lyžích, letos poprvé to ale nebylo na českém území. Klání hostil areál v polských Jakuszycích, hned za hranicemi u Harrachova. Na organizaci závodů se podílely obě strany, které se shodly, že vzájemná spolupráce by se měla prohloubit.
Závody Českého poháru v běhu na lyžích v polském areálu Jakuszyce se těšily velké účasti, což potvrdil i předseda organizačního výboru Jan Hásek. „Všechno jsme nakonec zdárně zvládli, i když nás trochu překvapil příval sněhu. Za víkend napadlo asi 35 nebo 40 centimetrů a pro závodníky to byly náročné, „hrabavé“ podmínky. Startovalo 400 závodníků, nepřihodil se jim žádný úraz a vše proběhlo tak, jak mělo,“ popisoval šéf organizace závodů.
„Byla to větší účast, než jsme očekávali. Přihlásilo se skoro 100 polských závodníků a ještě byl do programu vložen dětský závod, do kterého vyjelo zhruba 70 lyžařů. Pro závodníky je tam opravdu perfektní zázemí. Areál a budova je obrovská, je tam spousta míst, kde se dá zdržovat, převlékat, odložit si věci,“ pokračoval Hásek, jehož slova doplnil za polskou stranu i Kamil Fundanicz, manažer úseku běhu na lyžích polského lyžařského svazu.
„Jménem Polského lyžařského svazu bych chtěl vyjádřit upřímné poděkování tomu českému a zejména Štěpánu Kalibovi, sportovnímu řediteli českého běžeckého lyžování. Jeho iniciativa a odhodlání vedly k vytvoření nezapomenutelné a úspěšné soutěže, které jsme se mohli zúčastnit. Celé to bylo tím nejlepším příkladem kvality, i díky spojení profesionální mezinárodní jury a časomíry společnosti Sport Časomíra, ale také díky výjimečné poloze polského běžeckého areálu v Jakuszycích,“ pochvaloval si Fundanicz.
Spolupořádání závodů v Jakuszycích si pochvaloval právě i sportovní ředitel českého běžeckého lyžování Štěpán Kaliba. „Jsem rád, že jsme si o uplynulém víkendu spolupráci vyzkoušeli a hned napoprvé takto úspěšně. Mimo koncepční a pravidelné starty národního týmu, včetně juniorského družstva na závodech FESA, které jsou nezbytné pro získávání zkušeností v náročném mezinárodním poli, je spojení dvou lyžařských federací na jednom závodě další z možností, jak zvýšit konkurenci pro domácí závodníky.“
Česká strana zajistila rozhodcovský tým a přípravu stadionu, ta polská zase měla na starosti hlavně úpravu tratí, protože disponovala potřebnou technikou na místě. Spolupráce proběhla příkladně a Kamil Fundanicz z ní byl nadšený. „Pro mě osobně hraje podpora partnerství mezi našimi národy obrovskou roli. Jsem rád, že jsme vytvořili způsob a místo, kde si můžeme navzájem konkurovat, získávat zkušenosti a učit se jeden od druhého. Výzvy a změny přispívají k rozvoji a to je to, co bych rád viděl i v našem běžeckém lyžování. Pro polské kluby to byl jistě důležitý impuls a cenná lekce,“ doplnil manažer polského běhu na lyžích.
Ten navíc připustil, že společná organizace závodů snižuje náklady a podporuje udržitelnost, a že by rád taková klání pevně zakotvil v kalendářích obou svazů. „Tohle je směr, kterým by se v Evropě měly pořádat sportovní akce. V dnešní době, kvůli oteplování klimatu, nedostatku sněhu a rostoucím nákladům, je pořádání důležitých lyžařských akcí možné pouze v dobře spravovaných, udržovaných a financovaných střediscích,“ dodal Kamil Fundanicz.
„Dlouhodobě je potřeba se přizpůsobit vývoji klimatu při volbě destinací pro pořádání soutěží, na což navazuje i finanční náročnost pořádání akcí, kterou spolupořádáním tlačíme dolů. Nejsme jediní, kdo v této oblasti spolupracuje. Na začátku letošní sezóny se například na pořádání úvodního víkendu kontinentálního poháru FESA podílely italská a švýcarská lyžařská federace,“ popisuje dále Štěpán Kaliba.
„Běh na lyžích je krásný a výjimečný sport a v České republice je velmi oblíbený. U vás máte určitě více vášnivějších a talentovanějších lyžařů než v Polsku, ale žádný se bez vhodných podmínek, zázemí a pravidelné rivality nebude rozvíjet podle svých schopností. Elitní lyžaři jsou v bezpečí, ale i ti, kteří se na ně dotahují, by měli mít šanci a právo růst. V Jakuszycích to byla pro obě strany v tomto směru skvělá zkušenost a já se těším na pokračování našeho cenného partnerství,“ zakončil Fundanicz.
Spolupráce opravdu bude pokračovat ještě během této sezóny při dalším společném pořádání Českého poháru. „Další závody ve spolupráci s Polským lyžařským svazem pořádáme na Kubalonce, což je asi 10 kilometrů od hranic, směrem od Třince. Areál byl vybudovaný asi před 15 lety pro mládežnické olympijské hry, takže je tam skvělé zázemí, jsou tam široké tratě a spousta zasněžovacích děl,“ přiblížil Jan Hásek.
„Našim dlouhodobým cílem je rozvíjet domácí infrastrukturu, na čemž koncepčně pracujeme a připravujeme projekty ve spolupráci s Národní sportovni agenturou. Výsledkem je například převzetí provozu areálu Horní Mísečky Svazem lyžařů ČR. Zároveň se snažíme vytvořit co nejlepší podmínky individuálně pro danou sezónu s ohledem na vrcholné akce. Pilotní víkend s Polskou lyžařskou federaci hodnotím určitě velice pozitivně,“ uzavírá Štěpán Kaliba.