Známe akademické mistry republiky v běhu na lyžích pro rok 2016!

7 min 4 s

Devět dní po závodech Světového poháru hostila Vysočina Aréna třídenní Akademické mistrovství České republiky v běhu na lyžích, které mohou absolvovat studenti vysokých škol a účastníci Vysokoškolské ligy. Bojovalo se celkem o tři tituly, dva individuální a jeden ve štafetách. Mezi ženami i muži byli nejúspěšnější závodníci, kteří se na stejných tratích proháněli i v rámci zmiňovaného SP. Třikrát na stupních vítězů stáli Kateřina Beroušková, Jonáš Bešťák a Jakub Gräf, tři medaile si odváží také Kamila Knopová. Součástí akce bylo i mistrovství akademiků veteránů.

Oba individuální závody, navíc zcela suverénním způsobem, ovládla Kateřina Beroušková (ZČU Plzeň). Na 5 km klasickou technikou zvítězila s odstupem jedné minuty a 42 sekund, na 10 km volnou technikou pak triumfovala s náskokem více než dvou minut – vždy před druhou v pořadí Kamilou Knopovou (TU Liberec). Bronz braly účastnice Vysokoškolské ligy Kristýna Kolínová (10 km volně) a Eliška Karešová (5 km klasicky).

Dvakrát stříbrná Kamila Knopová se z výhry radovala v závodě štafet, kterému vládla trojice z Technické univerzity v Liberci ve složení Jakub Gräf, Kamila Knopová a Jonáš Bešťák. Tohle trio dokázalo na 21 km (6-3-6 km) odskočit stříbrnému družstvu Západočeské univerzity v Plzni (Kamaryt, Beroušková, Švejnoha) o téměř čtyři minuty. Na třetím místě skončila štafeta Masarykovy Univerzity v Brně ve složení Vank, Klaclová a Žák.

Mezi muži se o dva tituly z individuálních závodů podělili členové vítězné štafety Jonáš Bešťák (TU Liberec), který zvítězil v závodě na 10 km klasicky, a reprezentant Jakub Gräf (TU Liberec), který triumfoval s téměř minutovým náskokem v závodě na 20 km volně. Na poloviční distanci navíc za vítězným Bešťákem zaostal o pouhé 2,7 sekundy a dojel si pro stříbro. To patřilo v bruslařském závodě s hromadným startem dalšímu českému reprezentantovi Miroslavu Ryplovi (VŠEM Praha), třetí byl Jonáš Bešťák. Bronz na klasice bral Martin Hojdekr (SVK).

V rámci Akademického mistrovství ČR, pořádaného Fakultou sportovních studií Masarykovy Univerzity v Brně, se uskutečnilo také mistrovství akademiků veteránů, kterého se účastní členové Klubu akademiků klasiků. Podle jeho stanov jde o „dobrovolné sdružení starších, ale stále mladých milovníků i milovnic klasického běhu na lyžích, kteří v mládí aktivně závodili ve vysokoškolských lyžařských oddílech a i dnes na tato krásná léta nechtějí jen vzpomínat, ale stále si je aktivním pohybem připomínat.“ Výsledky mužů a žen jsou přepočítávány podle věkového koeficientu a letos se z vítězství mohli radovat Helena Vavrušová a Radim Antoš. Nejstarším účastníkem byl 76letý Jan Vřešťál.