Andrea Zemanová končí. Slibnou kariéru zastavily problémy s koleny

3 min 45 s

Andrea Zemanová končí s profesionální kariérou. Úspěšná česká skikrosařka, kterou bohužel provázelo množství zranění, se po opakujících se zdravotních peripetiích už do vrcholového lyžování nevrátí. „Po tom všem mi kolena neumožňují dál vrcholově sportovat. Každej rok byl v tomhle drsném sportu boj. Ale krásnej. Bolesti kompenzovaly ty nejhezčí zážitky,“ uvedla pětadvacetiletá závodnice.

Andrea Zemanová dostala lyžařský talent do vínku. Geneticky měla kde brát, její otec Bohumír Zeman, bývalý vynikající sjezdař a vítěz kombinace Světového poháru na proslulém Hahnenkammu, jí odmalička vedl k lyžování. Stejně jako on se i Andrea nejprve věnovala alpskému lyžování a v roce 2011 coby mladičká závodnice obsadila 32. místo v Super G na mistrovství světa v Garmisch-Partenkirchenu.

Pak se ale rozhodla přesedlat na skikros a o dva roky později už poprvé startovala ve Světovém poháru. Celkem osmkrát skončila v nejprestižnějším seriálu v TOP 10 a jednou vystoupala i na stupně vítězů. Pro nejlepší výsledek kariéry si dojela v roce 2015 ve švédském Äre, kde vybojovala stříbro. Tentýž rok startovala také na mistrovství světa v rakouském Kreichsbergu, kde brala čtrnáctou příčku. Jednou se představila na olympijských hrách, v roce 2014 dojela v Soči na 21. místě.

Kariéru talentované závodnice ale bohužel často ovlivňovalo velké množství zranění. Laborovala především s koleny, musela podstoupit mnoho operací. Ta poslední, těsně před Vánoci, jí připravila o start na únorových olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčhangu. Po zdravotních peripetiích se Andrea vždy dokázala vrátit. Tentokrát už ale kolena řekla definitivní ne a v pětadvaceti letech jí ukončila kariéru profesionální sportovkyně. Svaz lyžařů ČR děkuje za skvělou reprezentaci a přeje jen to nejlepší do další životní etapy.