Švancer zazářil na Big Airu v Kreischbergu! Šesté místo a první TOP 10 ve Světovém poháru kariéry

5 min 46 s

Pouhé čtyři závody Světového poháru Matěji Švancerovi stačily k tomu, aby vybojoval své první TOP 10 kariéry. Šestnáctiletý supertalent a vítěz loňských olympijských her mládeže na podniku elitního seriálu freeskierů v disciplíně Big Air v rakouském Kreischbergu poprvé v kariéře vybojoval finále, ve kterém obsadil skvělé šesté místo.

Seriál Světového poháru freeskierů v aktuální pandemií poznamenané sezoně doposud stihl pouze jeden závod. V polovině listopadu byl na rakouské Stubaii na programu slopestyle, ve kterém Švancerovi jen těsně unikl postup do finále. Také druhou svěťákovou zastávku hostilo Rakousko, tentokrát Kreichsberg, kde se premiérově v tomto ročníku jel Big Air, tedy zlatá Švancerova disciplína z olympiády mládeže v Lausanne.

Český závodník zazářil hned v dopolední kvalifikaci. Při třech skocích, z nichž se počítaly dva nejlepší, si vysloužil dohromady 186,40 bodu a v prvním kvalifikačním heatu obsadil senzační druhé místo. Nestačil pouze na Antoina Adelisseho z Francie, který v součtu dostal o osm desetin bodu více. Ve druhém heatu si premiéru v aktuální sezoně odbyl další český talent na startu Štěpán Hudeček. Do desetičlenného finále se mu však probojovat nepovedlo a ve své rozjížďce skončil čtyřiadvacátý.

Švancer do finále ve Světovém poháru postoupil vůbec poprvé v kariéře a ve hvězdně nabitém a nesmírně kvalitním boji o medaile se rozhodně neztratil. V prvním kole dostal za trik switch left triple 1440 safety 91,20 bodu a před druhým kolem mu patřila osmá pozice. Další svůj pokus ještě vylepšil a za nose butter double 1620 japan byl odměněn dokonce 96 doby, které ho po druhém kole katapultovaly na páté místo průběžného pořadí. Za závěrečný třetí pokus a trik nose butter 1800 dostal nejnižší počet bodů 80,40, a tak se nepočítal. Součet skoků z prvního a druhého kola – celkově 187,20 bodu - mu vynesl konečné šesté místo.

Od stupňů vítězů dělily Švancera přesně dva body. Z vítězství v prvním Big Airu sezony se radoval Nor Birk Ruud se skóre 193,20 bodu před stříbrným Antoinem Adelissem z Francie a bronzovým Oliwerem Magnusonem ze Švédska. Mezi ženami vyhrála Švýcarka Giulia Tannová o bod před Francouzkou Tess Ledeuxovou, třetí skončila Kelly Sildaruová z Estonska.

Díky šestému místu si Švancer o poznání vylepšil své maximum v rámci Světového poháru. Před Kreischbergem naskočil šestnáctiletý český reprezentant do tří závodů nejprestižnějšího seriálu, v minulé sezoně byl v italské Modeně a na domácí zastávce v Deštném v Orlických horách na konci třetí desítky, v listopadu už byl na rakouské Stubaii sedmnáctý a nyní může slavit i premiéru v elitní desítce.