Tentokrát snad rozhodčí přesvědčím, říká k návratu k náročnému prvku boulařka Sudová

Tentokrát snad rozhodčí přesvědčím, říká k návratu k náročnému prvku boulařka Sudová

7 min 58 s

Před osmi lety byla Nikola Sudová jednou z mála světových lyžařek, které na boulovém můstku skákaly v té době ryze mužský prvek D-Spin. Předvedla ho i na olympiádě v Turíně, rozhodčí ale nepřesvědčila. Teď se Sudová k náročnému skoku vrací.


D-Spin 720 neboli salto mimo osu s rotací o 720 stupňů byl tajnou zbraní jablonecké akrobatky už na olympijských hrách v italském Turíně v roce 2006. Rozhodčí ale tehdy neměli s čím porovnávat, Sudová se totiž řadila mezi pouhých pár odvážlivkyň, které se občas v závodech k zařazení nebezpečného prvku odhodlaly. Skok, který měl být průlomem ženského akrobatického sjezdu a klíčem k vysněné olympijské medaili, tak zůstal nepochopen a přehnaně nízké body poslaly jinak bezchybnou Sudovou až na konečné šesté místo. V následujících sezónách byla lyžařka liberecké Dukly nucena udělat krok zpět a na atraktivní prvek zatím zapomenout. Doba ale pokročila a zdá se, že teď už by rozhodčí na posun ženské jízdy v boulích mohli být připravení. Potřebnou kuráž už navíc prokazují i některé další světové boulařky. „Nízké body z Turína stále vnímám jako křivdu a když vidím, jak vysoko rozhodčí v posledních třech letech hodnotí stejný skok u Američanky Heather McPhie, nemůžu se k němu nevrátit. Doufám, že mi to v letošní sezóně pomůže v bodování. Buď srazím nás obě i s Heather, nebo ty body prostě dostanu taky,“ zdůvodňuje riskantní rozhodnutí Sudová a věří, že tentokrát budou mít rozhodčí pro inovace větší pochopení. „Situace z Turína by se opakovat neměla, protože teď už tyhle mimoosové skoky nejsou ani u holek tak neobvyklé. Nejsem a ani nebudu v zimě jediná, která D-Spin skáče, myslím, že takových nás ve svěťáku bude tak pět, šest. Buď nás nízké body postihnou všechny stejně, protože to by pak bylo moc viditelné, kdyby mě znovu sestřelili třeba jenom kvůli jménu, nebo nám to budou muset nadhodnotit. Problém je, že rozhodčí stále nemají moc porovnání. Tyhle skoky jsou už několik let naprostou doménou mužů a je jasné, že u chlapa to vždycky bude vypadat líp. Na můstku je rychlejší a celý prvek je pak ve vzduchu mohutnější a působivější. Na druhou stranu je zájem o to, aby se i holky posunuly dál a začaly skákat těžší skoky, takže loni dostali rozhodčí instrukce, aby projevenou snahu u žen náležitě oceňovali.“

 

 Také v olympijské sezóně ponesou lyže Nikoly Sudové její jméno (foto: Alpine Pro)

 

D-Spin chce Nikola Sudová v sezóně zařazovat na spodním můstku. Na tom horním plánuje staronovou dvojnou helikoptéru s pozicí. „To je prvek, který pilujeme už zhruba pět let. Je docela zrádný, proto jsem ho zatím v závodech moc často nepředváděla. Teď už ho mám zase o něco lépe vyskákaný, ale pořád to není ono, bude s tím ještě spousta práce.“

 

A jak bolavý byl zatím trénink obou skoků? „Musím zaklepat, že letos už sebou naštěstí nemlátím tak, že bych se nezvedla. U obou prvků jsem se dostala do fáze, kdy se můžu bez dlouhého rozmýšlení normálně rozjet a skočit. Většinou dopadnu na nohy, občas na bok, ale to je spíš důsledek nedotočení nebo přetočení. Už se mi nestává, že bych se třeba ve vzduchu úplně ztratila, nebo udělala nějakou závážnou chybu. Zkrátka už to nejsou takové pády, které by mě extrémně bolely a nejdůležitější je, že už nad těmi skoky opravdu nemusím moc přemýšlet a díky tomu jich můžu v tréninku zařadit víc. Dokud jsem moc přemýšlela, přestala po pěti, šesti pokusech spolupracovat hlava a pak už se nedalo soustředit,“ uzavírá jedenatřicetiletá akrobatka, která znovu sní sen o olympijské medaili.

 

ŠS

 

 



Pomoc Ukrajině