V Mostě vzniklo nové tréninkové centrum pro akrobatické lyžování zaměřené na freeski a slopestyle

V Mostě vzniklo nové tréninkové centrum pro akrobatické lyžování zaměřené na freeski a slopestyle

8 min 35 s

Na velkou novinku v rámci domácí přípravy se od příštího roku mohou těšit čeští freeskieři. A nejen oni. U mosteckého jezera Matylda vyrostl tréninkový areál s můstkem a dopadem do vody, na kterém se dají skákat ty nejnáročnější triky. Jumpark za téměř šest milionů korun bude dokončen na přelomu října a listopadu, sportovcům se pak otevře na jaře 2021.


Předchůdce nově vznikajícího areálu se stejným názvem stál v Mostě už před devíti lety. Tenkrát freestyle lyžaři z můstku skákali do dopadového prostoru vyplněného molitanovými kostkami. „Snažili jsme se zřídit pro náš tehdy nový lyžařský sport tréninkové zázemí. Po několika letech jsme přišli na to, že molitan asi nebude úplně to pravé. Tomuto materiálu nesvědčí venkovní prostředí, nápor deště a slunečních paprsků dlouho nevydrží. Museli jsme proto staré kusy často ekologicky likvidovat a doplňovat místo nich nové, což bylo ekonomicky náročné,“ říká šéftrenér české reprezentace ve freestyle lyžování Roman Dalecký, který byl zároveň hlavním iniciátorem výstavby nového areálu.

V roce 2017 tak došlo k rozhodnutí o uzavření stávajícího areálu s molitanovým dopadem a zároveň se začal rodit nový projekt. Hlavní rozdíl? Skákat se bude z můstku do vody. Podařilo se najít vhodný pozemek přímo u mostecké vodní nádrže Matylda a zároveň se s městem domluvit na pronájmu. Následovalo vytvoření studie, potřebných vizualizací a projektové práce. Po souhlasu všech zainteresovaných orgánů pak v roce 2019 přišla definitivní zelená v podobě stavebního povolení.     

„Mezi tím jsme posílali žádosti o dotace. Podpořilo nás město Most, Ústecký kraj, Svaz lyžařů ČR, Vršanská uhelná a hlavní finance poskytlo MŠMT. Samozřejmě jsme do projektu museli vložit i vlastní zdroje. Celkové náklady se vyšplhaly na 5,8 milionu korun,“ popisuje Dalecký. „Od prvního plánu projekt trval celkem tři roky. Po většinu doby jsme se potýkali s mnoha problémy, několikrát jsme si říkali, že to nezvládneme, byly momenty, kdy jsem chtěl celý projekt ukončit. Moc si vážíme toho, že nakonec vše dospělo ke zdárnému konci,“ dodává.

Výsledkem je ohromný kolos z oceli a dřeva ukotvený zčásti na břehu a zčásti přímo ve vodě, který upoutá pozornost kolemjdoucích i z protějšího břehu jezera. Parametry můstku? Dlouhý je 35 metrů, vysoký 13,5 metru. Má dvě patra na rozjezd, přičemž z toho vyššího pro velký odraz by se podle předpokladů mělo skákat až 18 metrů do dálky a 7 metrů do výšky. Díky tomu se směle může titulovat jako jeden z největších můstků do vody pro freestyle lyžování v Evropě. „Pro naše disciplíny slopestyle a Big Air je tento můstek s dopadem do vody momentálně zřejmě vůbec největší. A s parametry přechodových radiusů si dovolím říct, že bude také nejpříjemnější pro trénink. Umístění odrazu co nejníže k vodní hladině zaručí, že mrtvý bod letu nebude tak vysoko nad dopadem, a tak přistání do vody nebude tak bolestivé,“ říká Dalecký s tím, že na něm závodníci budou moct skákat i náročnější triky jako trojitá salta.

Vedle samotného můstku bude v areálu lyžařům k dispozici také další zázemí potřebné pro kvalitní trénink. Velkou předností by měla být velmi nákladná speciální trampolína pro trénink freeskierů, která umožňuje bezpečný trénink dvojitých a trojitých salt. Samozřejmostí budou i raily a hřiště na cvičení, protažení před tréninkem nebo různé doplňkové sporty a hry.

Veškeré stavební práce by měly být dokončené na přelomu října a listopadu. S otevřením areálu se počítá na jaro 2021, odkdy by v něm akrobatičtí lyžaři měli trávit velkou část přípravy na příští sezonu. Využití v něm ale nenajdou pouze freeskieři a snowboardisté. „Velmi užitečný bude můstek také pro alpské lyžaře a jejich trénink skoků, které potřebují pro zdolávání nerovností například při sjezdu. Základy akrobacie se ale hodí pro všechny lyžaře bez výjimky,“ uzavírá Dalecký.



Pomoc Ukrajině