Chceme ve společnosti znovu probudit lyžařské hnutí, shodují se čeští zástupci mezinárodního projektu SnowKidz

Chceme ve společnosti znovu probudit lyžařské hnutí, shodují se čeští zástupci mezinárodního projektu SnowKidz

14 min 3 s

Vrátit na české hory bohatý, sportovní život, zažehnout v dětech a jejich rodičích lásku k lyžařským sportům a pomoci sportovním klubům s náborem nových talentů. Takové jsou hlavní cíle mezinárodního lyžařského projektu SnowKidz, který v České republice pod záštitou Mezinárodní lyžařské federace FIS a českého Svazu lyžařů funguje už více než pět let. Nyní se však projekt vydává novým směrem.


„Přišli jsme na to, že podpora pro rozvoj českého lyžování nemůže vzniknout v žádném jiném prostředí než na základních školách,“ říká zástupkyně SnowKidz v České republice Ivana Huňařová. „Už samotné motto projektu SnowKidz “Bring children to the snow“ znamená dostat děti na sníh. A jaké děti? Z mateřských škol a z prvního stupně základních škol,“ myslí si Huňařová.

A tak se projekt SnowKidz nyní vydá trochu jiným směrem. „Chceme ve společnosti znovu probudit to lyžařské hnutí. A to neuděláme jinak, než zapojením společnosti do celého toho dění, které je dnes od veřejnosti spíš odtrženo,“ prozrazuje její kolega Jiří Fiurášek.

Připomeňme si na začátek, o co v projektu SnowKidz vlastně běží?

IH: SnowKidz je mezinárodním projektem FIS a jeho hlavními cíli jsou celosvětový rozvoj a podpora lyžování prostřednictvím našich nejmenších. Samotný projekt vznikl v sezóně 2009/2010 a postupně se k němu přidávají země z celého světa. My se přidali hned první rok.

V jaké se tedy Česká republika nachází společnosti?

JF: V prvním roce to bylo dvaadvacet zemí. Taková perlička je, že hned ve druhém roce fungování se do projektu přihlásila Indie. A bylo úžasné, jak se dětičky, které v životě neviděly sníh, toho ryze sněhového hnutí účastní. Základní kampaní celosvětového SnowKidz je pořádání takzvaného World Snow Day, což je vlastně takový oslavný den sněhu. A v Indii opravdu někde na rýžovém poli pořádají lyžařský program, což je senzační. Je tedy vidět, že mnohem víc si ten projekt vzaly k srdci nekonvenční země, než klasické mekky lyžování.

Jak vypadá takový World Snow Day v Česku?

IH: Ten probíhá v duchu otevřenosti myšlenky FIS, stejně jako celý projekt SnowKidz. Neexistují žádné instrukce. Velmi nadneseně řečeno, co si vymyslíme, to tam máme. Poslední model, který bychom rádi zopakovali i příští rok, obsahoval například trať, ve které si děti vyzkoušely víc disciplín. Takže i další rok by si třeba v jízdě skočily, přejely pár boulí, udělaly si pár zatáček, sjely nějaký paralel a podobně. Mohli bychom zapojit i jízdu na bobech pro děti, které lyžovat ještě neumí nebo nechtějí. Chceme taky víc zapojit snowboardisty, pokud bude plac, tak třeba i běžky.

JF: U nás se World Snow Day poprvé uskutečnil v roce 2011 v Harrachově a od té doby se ho pokaždé snažíme dělat někde jinde. Už jsme tak byli i v Liberci a Špindlerově Mlýně.

Stejně jako World Snow Day, ani celý projekt SnowKidz na úrovni jednotlivých států nemá jasně daná pravidla. Je těžké se s tím poprat?

IH: FIS zadala všem zapojeným zemím pouze ústřední motto. Jinak ale neexistuje žádný přesný manuál, jak to uchopit, což je logické, protože každá země funguje jinak, má zavedený jiný systém i jiný způsob financování. Je to hodně netypické a na začátku se v tom tady v Čechách neuměl nikdo najít. Na druhou stranu, v roce 2012 dostala Česká republika mezinárodní ocenění od FIS SnowKidz Award za uchopení celého projektu a jeho uvedení na trh, takže věřím, že se nám to konečně daří.

World Snow Day je stěžejní eventovou akcí, která probíhá po celém světě. Jak vypadají další, ryze domácí podprojekty českého SnowKidz?

JF: Na našem území jede řada takových podprojektů, tím největším je asi spolupráce s pořadem S ČT sport na vrchol. Do této reality show jsme se přidali a vymysleli vložený závod pro děti SnowKidz Hvězdička dne.

Co je jeho podstatou?

JF: Jedná se o společnou akci České televize a Svazu lyžařů, který právě v rámci Hvězdičky dne prezentuje projekt SnowKidz a snaží se tak podporovat české lyžování.

IH: Zatím je to jen event, ale my bychom to chtěli víc propojit, ty lyžařské hvězdičky tam opravdu najít a dát jim možnost dalšího rozvoje. Zatím nám přímo na té akci chybí zástupci sportovních klubů. V dalším pokračování Hvězdičky je podle nás nezbytné kluby aktivně oslovovat a vyzvat je třeba i k podílení se na samotné organizaci. Vždyť kde jinde najít nové talenty do svého oddílu, než právě na takových akcích? Ty děti, které se účastní, jsou v drtivé většině už lyžařsky zkušené a velmi šikovné, materiál taky mají, je jen potřeba jim nabídnout možnost svůj talent dál rozvíjet.

Mohla by být právě spoluorganizace Hvězdičky cestou, jak kluby více zapojit?

JF: Přesně tak, chceme závodní oddíly vtáhnout do reality. Když budou tu soutěž v místě konání samy organizovat, výsledkem by mohly být nižší náklady, protože to oddíly budou dělat pro sebe primárně jako náborovou akci. Produkce tak bude levnější a efektivnější a celé to bude přispívat k samotnému rozvoji českého lyžování. A přesně to je pro nás klíčové.

Jaké jsou další možnosti zapojení klubů?

JF: Určitě skrze SnowKidz parky, které jsou aktuálně v Liberci, Harrachově, Frenštátě pod Radhoštěm, Špindlerově Mlýně a Mariánských Láznách. Je to ale samozřejmě o pochopení a přístupu lidí. Třeba v Liberci, kde vznikl park před dvěma lety, to pojali výborně. Tam velmi rychle pochopili tu hlavní myšlenku, kterou není výrazné vylepšení cashflow, ale hlavně možnost sjednotit se v rámci mezinárodních standardů a stát se součástí mezinárodního hnutí. Právě Liberec je pro nás stěžejní a za to, jak rychle tuto myšlenku přijali a začali ji šířit dál, jim patří obrovský dík.

Rozšiřování parků plánujete pomocí dílčího projektu SnowKidz Challenge. O co jde?

JF: To je takový projekt pod projektem, alfa a omega našeho budoucna. Jedná se o samostatný celek, skrze který chceme rozšiřovat působnost do jednotlivých horstev, ale i působnost zapojením jak institucí, tak závodních klubů a komerčních firem.

IH: Přišli jsme na to, že pokud vážně chceme ta děcka dovést k zimním sportům, musíme je odchytit tam, kde něco dělat musí. A to je ve školách. Podstatou SnowKidz Challenge tedy bude vyhledávání a další rozvoj lyžařských a snowboardových talentů přímo ve školách, a to speciálně vyškolenými pedagogy. Teď je to v začátcích, jede jedno jednání za druhým. Ale v příští zimě bychom chtěli odstartovat unikátní pilotní projekt.

 

ŠS



Pomoc Ukrajině