Generální sekretář SLČR Čeřovský: Chtěl bych, aby svaz fungoval jako jedna rodina
Před rokem usedl Jakub Čeřovský do křesla generálního sekretáře Svazu lyžařů České republiky. Z titulu své funkce řídí každodenní činnost organizace, která sdružuje téměř dvacet tisíc lidí. Když se s ním pustíte do debaty o tom, kam svaz lyžařů směřuje, je z každého slova a gesta patrné, že ho elán ani po dvanácti měsících vůbec neopouští.
Jakube, co jste během toho roku shledal na řízení svazu nejtěžším?
Asi to, jak je svaz lyžařů obrovský ve srovnání s jinými svazy. Ono to vypadá, že lyžařské disciplíny mají mnoho společného, ale ve skutečnosti má každá z nich řadu specifik. Úseky mají poměrně značnou autonomii. Nejen rozhodovací, ale i finanční. Většina peněz se přerozděluje jednotlivým disciplínám, svaz jako celek má jen minimum prostředků. Z tohoto pohledu není úplně jednoduché sladit zájmy a potřeby všech.
Jak vypadá běžný pracovní den sekretáře?
Je plný schůzek. Kromě jednotlivých úseků svazu musím komunikovat s dalšími sportovními institucemi, se kterými svaz lyžařů spolupracuje. Jako je Mezinárodní lyžařská federace (FIS), Český olympijský výbor nebo Česká unie sportu. Náš svaz je navíc hodně aktivní a progresivní, a tak jsem po svém předchůdci Petru Graclíkovi převzal celou řadu projektů, které jsou rozjeté. Ať už jde o členskou kartu, elektronický evidenční portál nebo produkty pro fanoušky a fanshop. A vynořují se stále nové a nové nápady. Já bych ale přece jen trochu přibrzdil. Teď se musíme soustředit na to, abychom všechny ty nastartované projekty uvedli v život.
Zmínil jste členskou kartu. Jaké na její majitele čekají novinky?
Podepsali jsme smlouvu s rakouským střediskem Stubai, kde máme dohodnuté poměrně slušné slevy pro naše členy. Od prvního prosince zde začne platit paušální sleva 9 % na nákup jízdenek. Ve vybraných termínech pak dokonce sleva 20 % pro všechny věkové kategorie při nákupu jízdenek na tři a více dní v týdnu. Další poměrně zajímavou slevou, kterou budeme v nejbližší době nabízet, je sleva až jedné koruny na litru při nákupu pohonných hmot a platbě v hotovosti u vybraných čerpacích stanic, kterých je v současnosti nasmlouváno více než 200. Podmínkou pro získání slevy je pouze předložení naší členské karty.
Poměrně velký ohlas vzbudila i nová kolekce oblečení pro fanoušky lyžařů. Co tomu říkáte?
Jsem rád, že ohlas byl velmi pozitivní. Vsadili jsme na jednoduchý, ale originální design a velmi mě potěšilo, že se nápad líbí. A nadšený jsem i z reakce úspěšných lyžařů a snowboardistů, kteří jsou tvářemi svazu. Všem se kolekce zamlouvá. Snad se bude líbit i fanouškům a využijí tak možnosti ztotožnit se se svými idoly a zároveň pomoci svazu. Výtěžek z prodeje chceme věnovat na rozvoj mládežnického lyžování a snowboardingu.
Máte za sebou ve funkci rok. Byť se to zdá jako dlouhá doba, z hlediska koncepční práce to zase tak dlouhé období není. S čím byste byl spokojený v horizontu delším? Třeba pěti let.
Chtěl bych, aby lyžařský svaz fungoval jako jedna rodina. Jednota představuje sílu značky lyžařů a snowboardistů. Rád bych, aby lidé svaz vnímali jako moderní organizaci s odpovídající prestiží. Aby členové svazu byli pyšní, že jsou součástí svazu, a cítili, že členství má pro ně přínos. Po sportovní stránce budu spokojený, když budeme mít systém podpory dětí a mládeže, který bude generovat další a další úspěšné lyžaře.
Svaz lyžařů je také akcionářem několika významných českých skiareálů. Jako bývalý ředitel jednoho z nich máte určitě situaci na domácích horách dobře zmapovanou.
Víme, že podmínky k provozování horských středisek nejsou úplně ideální. Vstoupili jsme do spolupráce s nově vzniklou Asociací horských středisek ČR, jejíž cíle mají z našeho pohledu smysl. Také my bychom byli rádi, aby české hory nabízely lyžařům co nejlepší podmínky. Chtěli bychom zároveň členům svazu nabídnout výhodné lyžování v některém z velkých domácích středisek, to se nám ale zatím nepovedlo. Věřím, že je to otázka času.
Jakub Čeřovský (narozen 9. 8. 1977)
Kolem lyžování se pohybuje celý svůj život. Na sjezdovkách se prohání od malička a dokázal se prosadit až do reprezentace. Startoval na několika juniorských světových šampionátech, na závěr aktivní kariéry okusil i atmosféru mistrovství světa seniorů. Pak se pustil do studia trenérství. Vedl Petru Zakouřilovou v době, kdy jezdila Světové poháry. Jako kouč Kryštofa Krýzla byl na olympijských hrách. V třiceti letech se rozhodl kolotoč lyžařských závodů opustit. Nastoupil do lyžařského areálu na Ještědu, kde se rychle vypracoval na zástupce ředitele. Z Liberce zamířil do Pece pod Sněžkou, kde tamní skiareál půl roku řídil. Od loňského roku působí jako generální sekretář Svazu lyžařů České republiky.
Pro časopis SNOW