Král bílé stopy 2015, kategorie Trenér roku
Co by byly úspěchy našich sportovců bez trenérů? Blížící se anketa Král bílé stopy 2015 ocení toho nejlepšího.
O titul nejúspěšnějšího trenéra sezóny 2014/2015 bojují tyto osobnosti:
TOMÁŠ BANK (alpské lyžování)
Šéftrenér české reprezentace v alpském lyžování se podepsal pod další fantastickou sezónu svého bratra Ondřeje, který se ve Světovém poháru celkem třikrát probil do elitní desítky. V legendárním rakouském Kitzbühelu se čtyřiatřicetiletý rodák ze Zábřěhu dokonce po více než sedmi letech vrátil na pódium, když skončil třetí v alpské kombinaci. Dařilo se mu i ve Wengenu, kde byl ve stejné disciplíně osmý a navíc skončil devátý ve sjezdu. Sjezd se svěřenci Tomáše Banka povedl i na mistrovství světa v americkém Beaver Creeku, kde bratři společně dosáhli na sedmou příčku.
KLAUS MAYRHOFER (slapské lyžování)
Trenér slalomářky Šárky Strachové dovedl svou svěřenkyni k další medaili z mistrovství světa, stejně jako ta premiérová ze Santa Cateriny před deseti lety, i ta letošní byla z bronzu. Po dlouhých pěti letech se třicetiletá lyžařka z Benecka vrátila na pódium i ve Světovém poháru. V Kühtai byla druhá, v Mariboru a Aare shodně třetí. Do nejlepší desítky se Šárka Strachová vešla i v dalších pěti pohárových závodech a ukázala, že společně s Klausem Mayrhoferem dokáží velké věci.
ZDENĚK ŠAFÁŘ (akrobatické lyžování)
Šéftrenér české skicrossové reprezentace zaznamenal úspěchy především se svěřenkyněmi Andreou Zemanovou a Nikol Kučerovou, které si v sezóně důrazně řekly o respekt světových soupeřek. Dvaadvacetiletá Zemanová se ve všech osmi závodech Světového poháru držela na dohled elitní desítce, ve švédském Aare a německém Tagernsee ji dokonce prolomila. Pohárového maxima dosáhla právě v Aare, kde poprvé v kariéře vystoupala na stupně vítězů poté, co skončila druhá. Při premiérovém startu na mistrovství světa byla Zemanová čtrnáctá. Její o tři roky starší týmová kolegyně Nikol Kučerová na sebe upozornila především šestým místem na světovém šampionátu v rakouském Kreischbergu, které se řadí mezi nejlepší výsledky její kariéry. Svůj první kariérní start na Zimní světové univerziádě ve španělské Sierra Nevadě navíc proměnila ve vítězství. Jejím maximem v letošním Světovém poháru bylo jedenácté místo ve švýcarské Arose.
MIROSLAV PETRÁSEK (běh na lyžích)
Reprezentační trenér českých běžců na lyžích mohl slavit úspěchy v podobě stříbrné medaile Lukáše Bauera ze závodu na 50 km klasicky či jeho sedmé příčky ze závodu na 15 km volnou technikou na mistrovství světa ve Falunu. Ve Světovém poháru byl Bauer navíc devátý a dvanáctý v patnáctikilometrových závodech v Davosu a Lahti. Světový pohár se vydařil i Petráskovu svěřenci Martinu Jakšovi, který v seriálu celkem jedenáctkrát bodoval, nejlepším výsledkem bylo jedenácté místo z klasické patnáctky v Davosu. Na světovém šampionátu ve Falunu si Jakš v individuálních závodech připsal šestnáctou a sedmnáctou příčku a v závěru sezóny se stal armádním mistrem světa v závodě na 15 km volnou technikou. Mezi úspěchy české reprezentace na mistrovství světa ve Falunu se řadí i šestá příčka Aleše Razýma a Dušana Kožíška v týmovém sprintu.
MAREK ŠABLATURA (severská kombinace)
Marek Šablatura patří k mladé, nastupující trenérské generaci severské kombinace. Inspiraci k této profesi našel v rodině – jeho otec Luděk byl donedávna dlouholetým trenérem české seniorské reprezentace. Marek Šablatura měl v posledních letech na starosti sdruženáře, kteří startovali na závodech Kontinentálního poháru. V letošním roce úspěšně vedl také mladé české reprezentanty do 17 let na 12. Zimním evropském olympijském festivalu v Rakousku. Nejen osmé místo Ondřeje Pažouta a čtvrtá příčka štafety, ale i další umístění ve druhé desítce a zejména bojovné výkony jsou pro českou kombinaci velkým příslibem. Kromě trenérské činnosti se Marek Šablatura věnuje i té funkcionářské – aktivně působí jako člen rady Úseku severské kombinace.
RICHARD SCHALLERT (skoky na lyžích)
Rakouský trenér se po letech vrátil k české skokanské reprezentaci a návrat to byl více než vydařený. S Romanem Koudelkou dosáhl Schallert na čtyři individuální vítězství ve Světovém poháru a další čtyři umístění na stupních vítězů. Díky vyrovananým výsledkům mohli společně s lomnickým skokanem slavit v závěru sezóny celkovou sedmou příčku v konečném hodnocení seriálu. Na mistrovství světa ve Falunu byl navíc Koudelka v individuálních závodech čtvrtý a osmý. Také Jan Matura se v sezóně blýsknul několika úspěchy. Celkem čtrnáctkrát bodoval ve Světovém poháru, nejlepším výsledkem byla patnáctá příčka z letů v rakouském Tauplitz. Na mistrovství světa ve Falunu byl v individuálním závodě šestnáctý. Šestkrát ve Světovém poháru bodoval i Jakub Janda.
PŘEMYSL VIDA (snowboarding)
Čeští freestyle snowboardisté za sebou mají jednu z nejúspěšnějších sezón. Velkou měrou se o to zasloužil trenér Přemek Vida, který své svěřence dovedl k vynikajícím výsledkům. Osmnáctiletá Kateřina Vojáčková ovládla po šesti dílčích vítězstvích celkové hodnoceni Evropského poháru, a to jak v disciplíně slopestyle, tak v Big Airu. Na juniorském mistrovství světa v Yabuli skončila Vojáčková ve slopestylu šestá, na dospělém šampionátu v Kreischbergu sedmadvacátá. Celkovým vítězem Evropského poháru ve slopestylu se stal i třiadvacetiletý Petr Horák, který si navíc připsal i vynikající úspěchy ve Světovém poháru. V závodě v Big Airu v Istanbulu skončil devátý, ve slopestylu v Park City osmý a ve stejné disciplíně se ukázal i na domácím pohárovém finále ve Špindlerově Mlýně, kde skončil čtvrtý. Pod vedením Přemka Vidy se předvedl i třicetiletý Jan Nečas. Sedmá příčka ze slopestylu na mistrovství světa v Kreischbergu je nejlepším výsledkem jeho dosavadní kariéry.
DANIEL MAČÁT (travní lyžování)
Dlouholetý vůdce českých travních lyžařů opět dovedl své svěřence ke špičkovým výkonům. Jan Němec se ve Světovém poháru vrátil po dvou letech na nejvyšší stupínek, na pódiu stál i v dalších osmi závodech a v konečném hodnocení se i přes zranění a předčasné ukončení sezóny udržel na třetí příčce. Tři umístění na pódiu zaznamenal i Martin Štěpánek. V sezóně zazářila i Adéla Kettnerová, která ovládla hned první dva závody Světového poháru a vítězství slavila i při pohárovém finále v domácím Předklášteří. Na stupních vítězů stála i při dalších dvou podnicích. Z mistrovství světa juniorů si Kettnerová přivezla dvě bronzové medaile a stejný kov vybojoval na juniorském šampionátu i Tomáš Soltík. Ten se navíc umístil na třetím místě v celkovém juniorském hodnocení Světového poháru.
Oficiálním partnerem KBS 2015 je RWE