Motivace dětí k zimnímu sportování a podchycení talentů. Takový je hlavní cíl unikátního projektu SnowKidz Challenge

Motivace dětí k zimnímu sportování a podchycení talentů. Takový je hlavní cíl unikátního projektu SnowKidz Challenge

14 min 34 s

Před třemi lety dostala Česká republika ocenění od Mezinárodní lyžařské federace za uchopení celosvětového projektu SnowKidz, který má v dětech a jejich rodičích zažehnout lásku k zimním sportům. Nyní se česká odnož SnowKidz vydává na riskantní cestu, na jejímž konci může takové ocenění získat znovu. „Nechceme jen vytáhnout děti a jejich rodiče na sníh. Rádi bychom také odhalili přirozené sportovní talenty a dali jim možnost dalšího rozvoje,“ odkrývají svůj nový směr zástupci SnowKidz v České republice Ivana Huňařová a Jiří Fiurášek.


Mezinárodní projekt SnowKidz funguje na českých horách už více než pět let. Za tuto dobu nalákal do lyžařského a snowboardového světa stovky dětí, a to pomocí zajímavých sportovních akcí, soutěží, dětských dnů i snowparků, kterými se mohou pochlubit lyžařská střediska napříč celou republikou. Teď však chtějí zástupci českého SnowKidz ještě víc.

„SnowKidz Challenge je takový projekt pod projektem, alfa a omega našeho budoucna. Jedná se o samostatný celek, skrze který chceme rozšiřovat působnost do jednotlivých horstev, ale i působnost zapojením jak institucí, tak závodních klubů a komerčních firem,“ vysvětluje na úvod Jiří Fiurášek. „Přišli jsme na to, že pokud vážně chceme ta děcka dovést k zimním sportům, musíme je odchytit tam, kde něco dělat musí, a to je ve školách. Podstatou SnowKidz Challenge tedy bude vyhledávání a další rozvoj lyžařských a snowboardových talentů přímo ve školách, a to speciálně vyškolenými pedagogy,“ doplňuje Ivana Huňařová.

Bude se jednat čistě o základní školy?

IH: Přesněji řečeno o jejich první stupeň. Zároveň půjde o školy v horských oblastech, tedy takové, v jejichž blízkosti fungují lyžařské kluby. Došlo nám, že ke skutečné podpoře dětí můžeme dojít skrze hodiny tělesné výchovy, takže naším záměrem je dovzdělat vyučující v oblasti zimních sportů. Ti by se díky tomu dokázali orientovat v určování dětských, sportovních dispozic. Vše by pak konzultovali s trenéry sportovních oddílů. Školy by tedy byly takovými přednáboráři. Víme ale, že se vydáváme na nelehkou cestu, která může trvat léta.

Neodradí takový systém děti, které lyžařské dispozice nemají, ale projevuje se u nich o to větší zájem, vůle a motivace?

IH: Naopak. Takovým dětem bychom zimu ukázali hravější formou, aby chuť sportovat neztratily, i když jejich talent není tak velký. Nechceme nikoho separovat, hlavním záměrem je dostat se přímo do školy, nadchnout, motivovat a vzdělat učitele a jejich prostřednictvím nadchnout a motivovat děti. Uvažujeme také o nějaké aplikaci, kterou by si děti stáhly přímo do telefonu a jejíž pomocí bychom je propojili s blízkým lyžařským areálem. Vyhnali bychom je tak i s rodiči ven, aspoň sáňkovat na kopec a strávit tak čas spolu a aktivně. Rodičům bychom za nějakou aktivitu mohli nabídnout slevu na permice, zkrátka motivovat i takto. Je nám jasné, že ne všichni to budou dělat pro dobrý pocit.

V rámci SnowKidz Challenge jste navázali spolupráci i s Českým olympijským výborem, jaká je její podoba?

IH: Zatím jednáme o rozvinutí spolupráce s projektem ČOV "Sazka Olympijský víceboj". Předběžně jsme se bavili o vytvoření dílčí soutěže pro zapojené školy, ve které by bylo možné vyhrát půl, či celý den se SnowKidz instruktorem. ČOV bude zároveň veškeré akce SnowKidz zveřejňovat na svých stránkách v rámci kampaně Česko sportuje.

Jak by v praxi vypadalo zmíněné dovzdělávání učitelů ve školách?

IH: Povedlo se nám navázat spolupráci s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK). Společně plánujeme vytvoření zhruba deseti modelových hodin tělesné výchovy, týkajících se zimy a pohybu venku v zimních měsících. Chceme tak dětem ukázat, že i v zimě mohou sportovat venku a zároveň těmito modely inspirovat učitele.

JF: Přivedli bychom tak novou generaci pedagogicky zdatných pracovníků zaměřených na vzdělávání dětí pro jednotlivé sportovní disciplíny. A nemusí to být jenom lyžování, klidně atletika, plavání a další sporty. Jde o to, aby byl tělocvikář schopen přenést i na nižší stupně prvky, které rozpoznají talent dítěte, a pak se o tom aktivně bavit s rodiči a trenéry v klubech. V září vždycky přijde do škol spousta namotivovaných zástupců klubů a lákají děti. Ale to dítě samozřejmě neví, co by mu šlo, tak na něco kývne, a pak se tam trápí. Pokud nemají děti podporu vzdělaného pedagoga a vnímavých rodičů, ztrácíme obrovskou populaci fyzicky dobře disponovaných talentů. To je hlavní problém českého sportu.

Rozvíjela by se tedy zároveň i spolupráce se sportovními kluby?

IH: Přesně tak. Můžeme pro ně na školách připravit podhoubí, členskou základnu. Když tam pak přijdou ti náboráři, rovnou se dozví, které děti by byly vhodné právě pro jejich oddíl. Další věcí je materiál. Pro kluby už dnes máme v rámci SnowKidz alespoň nějaké materiálové možnosti, máme hmotný majetek, který je možné půjčovat na závody a akce a zvednout tak úroveň samotné sportovní události a to samé chceme dopřát školám.

Kluby se zároveň budou moci podílet na pořádání SnowKidz akcí. O které konkrétně půjde?

JF: V letošním roce jich rozjedeme hned několik. Tím prvním byla už na konci léta velká akce ve Frenštátě pod Radhoštěm Memoriál Jiřího Rašky, což je Kontinentální pohár ve skoku na lyžích. V zimním období jsou jisté prozatím Raškohrátky a World Snow Day, rozjednána je série závodů Hvězdička dne v rámci série S ČT Sport na vrchol. Na všechny tyto akce bychom chtěli přizvat sportovní kluby z místa konání, aby se prezentovaly a oslovovaly děti a jejich rodiče. Zkrátka chceme, aby byly tyto akce pro děti začátkem něčeho většího, nějakým impulsem k dalšímu sportování.

O čem bude pilotní projekt, chystaný pro nadcházející sezónu?

JF: Jedná se o spolupráci mezi městy Frenštát pod Radhoštěm a Harrachov, kde celý tenhle systém otestujeme a doladíme. Zapojí se dvě školy, jedna frenštátská a jedna harrachovská, v nichž budou doškoleni stávající tělocvikáři. Nultý projekt bude právě o modelových hodinách, které následně poskytneme Českému olympijskému výboru a ten pak dalším základním školám. Budeme testovat, ladit a zkoušet přímo s žáky. Do dalších let by pak spolupráce pokračovala v rámci partnerství, které bylo mezi oběma městy uzavřeno. K němu chceme postupně přidávat partnerství dalších měst včetně těch za hranicemi. Bude tak vznikat metodika, eventy, podpora pro materiálové zázemí. Zároveň chceme, aby ten projekt zůstal otevřený i na akademické půdě. FTK bude ladit vzdělávací program a vychytávat mouchy, ale přidávat se mohou i další fakulty zabývající se sportem, FTVS i soukromé školy.



Pomoc Ukrajině