TOP momenty a příběhy roku 2021

TOP momenty a příběhy roku 2021

14 min 13 s

Jeden kalendářní rok je v rozsáhlém kolotoči lyžování a snowboardingu pořádně dlouhá doba, při níž zásadních okamžiků a příběhů, na které se bude vzpomínat, nikdy není nouze. Ani ten právě končící s pořadovou číslovkou 2021 nebyl výjimkou. Co významného se mimo jiné v posledních 365 dnech událo?


Bojovnice Martina Dubovská. Definitivně mezi elitou, ztrátě maminky navzdory

Má za sebou bezesporu nejlepší rok sportovní kariéry. Reprezentační jednička v točivých alpských disciplínách, která rok co rok stoupá pořadím až mezi tu nejužší světovou elitu, se přitom musela vyrovnat s těžkou ranou osudu, když v únoru po tragické autonehodě přišla o maminku. Po smrti milované osoby, která jí v lyžování nejvíce a neúnavně podporovala, Maťa vynechala dlouho očekáváné mistrovství světa v Cortině. Vrátila se však ještě silnější. Na domácím kopci v Jasné na začátku března si dojela pro kariérní maximum ve Světovém poháru v podobě osmého místa. To v listopadu ještě dokázala vylepšit na šestou příčku.

Eva Samková a její třetí křišťálový glóbus

Byly to ohromné nervy až do konce, po kterém však olympijská vítězka a mistryně světa zvedla nad hlavu křišťálový glóbus. Už potřetí v kariéře! O celkové vítězce Světového poháru snowboardcrossařek sezony 2020/2021 musela rozhodnout až úplně poslední jízda celého seriálu ve švýcarském Veysonnaz, ve kterém česká šampionka v přímém souboji porazila italskou konkurentku Michelu Moioliovou. Další skvělý rok české snowboardcrossové hvězdy, která si v něm dojela také pro bronz na mistrovství světa, pokazil až jeho úplný závěr, prosincový pád na Světovém poháru v Montafonu, zlomené oba kotníky a doposud velmi nejistá účast na únorových olympijských hrách.

Ester Ledecká stále jedinečná

Český fenomén zimních sportů znovu dokázal svou unikátní příslušnost k naprosté světové špičce mezi lyžařkami i snowboardistkami. Více se věnovala lyžím, v kalendářním roce 2021 nastoupila do jedenácti závodů Světového poháru, hned pětkrát přitom pronikla do elitní desítky a v Crans Montáně na konci ledna si dojela pro stříbro. Na stupně vítězek útočila také na únorovém mistrovství světa alpských lyžařů v Cortině, kde ve sjezdu i v super-G brala čtvrté místo. Na snowboardu se Ledecká ve Světovém poháru v roce 2021 představila pouze dvakrát, a to na jeho úplném sklonku. Její bilance? Úctyhodná! Po více než roční závodní pauze se vrátila stříbrem a zlatem.

Běžci zpátky mezi elitou

Pozice, které i vlivem generační výměny opustili, si nyní čeští běžci berou postupně zpátky. I v roce 2021 pokračovala ve skvělých výkonech Kateřina Razýmová. Ta sice krátce před aktuální sezonou vyhlásila pauzu spojenou očekáváním prvního potomka, ve Světovém poháru jí ale senzačně nahradil Michal Novák. Pětadvacetiletý závodník prožil naprosto snový start aktuálního ročníku elitního seriálu, ve kterém si mimo jiné připsal dvě pátá místa. Česká republika se navíc stává velmocí především ve sprintu, kde pravidelně sbírá úspěchy hned řada závodníků. Mladým českým reprezentantům sedí také teamsprinty, na Světovém poháru v Ulricehamnu Novákovi s Luďkem Šellerem v této disciplíně těsně unikly stupně vítězů, když skončili čtvrtí, na stejném podniku Razýmová s Kateřinou Janatovou dojely šesté.

   

Dvojí zlaté představení Matěje Švancera

Česko-rakouský poklad ve světě freestyle lyžování. V šestnácti letech si naprosto podmanil březnové mistrovství světa juniorů v ruském Krasnojarsku. Nejprve s přehledem ovládl disciplínu slopestyle, o dva dny později pak se stejnou dominancí nedal šanci soupeřům ani v Big Airu. Zároveň to pro něj ale byly poslední cenné kovy a poslední závody pod českou vlajkou, v létě definitivně přestoupil do Rakouska, kde dlouhodobě žije a studuje. V říjnu hned v premiérovém závodě v rakouské reprezentaci vyhrál svůj prvním Světový pohár v kariéře. Už teď se může směle řadit mezi největší favority také na nadcházejících zimních olympijských hrách.

Medaile na lyžích i snowboardu. Juniorský šampionát plný úspěchů

Juniorský šampionát akrobatických lyžařů a snowboardistů v Krasnojarsku však nebyl pouze o Matěji Švancerovi. Prosadili se na něm i další výrazní čeští talenti v obou sportovních odvětvích. Celkem si výprava z ruského střediska odvezla hned pět cenných kovů. Vedle Švancera vybojovala zlato také snowboardcrossařka Sára Strnadová, která po triumfu v individuálním závodě přidala společně s parťákem Brunem Tatarkem bronz v závodě smíšených týmů. Pro stříbrnou medaili si pak dojela Diana Cholenská ve skicrossu. K medailím je nutno přičíst také řadu umístění v elitní desítce. Freeskier Štěpán Hudeček byl pátý v Big Airu, freestyle snowboardista Jakub Hroneš bral sedmé a osmé místo, devátá byla alpská snowboardistka Zuzana Maděrová a desátá boulařka Dorota Šamánková.

Úprk na MS klasiků a záblesk Ondřeje Pažouta

Jeden velký závod musela česká výprava absolvovat ještě před samotným zahájením mistrovství světa klasiků v Oberstdorfu. Vzhledem k tehdy novým německým proticovidovým opatřením musela být v únoru vyhlášena takřka mobilizace, kdy se všichni reprezentanti v řádu několika hodin narychlo přesunuli mimo hranice České republiky, aby na šampionátu mohli vůbec startovat. Nejlepší individuální výsledek z celé české výpravy si pak připsal muž, od kterého se to zrovna příliš nečekalo. Sdruženář Ondřej Pažout, jehož dosavadním maximem na MS bylo 36. místo, se hned ve svém prvním představení v Oberstdorfu blýskl třináctou příčkou. Pažout byl pak také u vůbec nejlepšího výsledku pro české barvy, když společně s parťákem Janem Vytrvalem vybojoval sedmé místo v team sprintu.

Nikol Kučerová hned pětkrát v TOP 10

Pro dlouhodobou oporu české skicrossové reprezentace byl právě končící rok 2021 výsledkově nejúspěšnějším v její kariéře. Alespoň tedy co se týče umístění mezi elitní desítkou. V TOP 10 Světového poháru skicrossařek byla Kučerová letos hned pětkrát. V březnu šestým místem na posledním podniku minulé sezony SP ve švýcarském Veysonnaz dorovnala své kariérní maximum. Vedle toho byla dvaatřicetiletá česká závodnice ještě třikrát sedmá a jednou devátá.

Domácí MS travních lyžařů: po 14 letech a hned 14 medailí

Česká republika po čtrnácti letech hostila mistrovství světa travních lyžařů, a to jak v seniorské, tak nakonec i v juniorské kategorii, kterou organizátoři převzali po zrušené kandidatuře Japonska kvůli covidu. Domácí závodníci na světovém šampionátu ve Štítné nad Vláří vybojovali dohromady čtrnáct cenných kovů. Legendární Jan Němec prožil velkolepý návrat a stal se popatnácté mistrem světa, pro svůj premiérový titul mezi dospělými si dojel Martin Barták. K tomu domácí výběr přidal v seniorské kategorii dvě stříbra a bronz, junioři pak vyválčili dalších devět medailí.



Pomoc Ukrajině