TOP ÚSPĚCHY roku 2019: Zlato Samkové z MS, křišťálové glóby i triumf Ledecké mezi lyžařkami

15 min 16 s

České lyžování a snowboarding mají za sebou úspěšný rok. Nejvýše ční medailové úspěchy Evy Samkové a Ester Ledecké, které byly čerstvě oceněny i v prestižní anketě Sportovec roku. Na co se bude při bilancování uplynulých dvanácti měsíců nejvíce vzpomínat?

Eva Samková je dlouhodobou královnou snowboardcrossu, má doma zlato z olympiády v Soči i bronz z Pchjongčchangu. Až do letoška jí ale chyběla jakákoliv medaile z mistrovství světa. To se změnilo v únoru v americkém Utahu, kde si Samková dojela rovnou pro titul světové šampiónky. Nedlouho poté se stala podruhé v kariéře i držitelkou velkého křišťálového glóbu. Ten si vysloužila obdivuhodnou vyrovnaností výkonů: na ani jednom ze závodů SP nechyběla na stupních vítězů!

Ester Ledecká zůstala obojživelníci a sbírala úspěchy na lyžích i snowboardu. Její celkově čtvrtý triumf v celkovém hodnocení SP paralelního obřího slalomu na „prkně“ se dal očekávat, na lyžích ale Ester zase jednou šokovala celý svět. V prosinci v Lake Louis dokázala jako první Češka v historii vyhrát závod SP v rychlostních disciplínách, konkrétně sjezdu, a stala se celkově třetí českou lyžařkou, která vyhrála Světový pohár. Opět jí, stejně jako na zlaté olympiádě v Pchjongčchangu, pomohlo startovní číslo 26. V dalším sjezdu pak nechybělo mnoho k dalšímu pódiu a Ledecká brala rovněž senzační čtvrté místo.

Nicméně už na konci předchozí sezóny Ester Ledecká dokazovala, že patří do světové špičky. Na SP v Cortině byla osmá ve sjezdu a patnáctým místem v alpské kombinaci si vylepšila své maximum na mistrovství světa. Výkony obou žen byly náležitě oceněny i na společenské úrovni. Eva Samková v květnu ovládla tradiční anketu Král bílé stopy a na konci prosince byla vyhlášena na pátém místě v anketě Sportovec roku, Ester Ledecká skončila osmá.

Sjezdové lyžování, to u nás není jen Ester Ledecká. Gabriela CapováMartinou Dubovskou předvedly parádní výkony nejen na jarním domácím SP ve Špindlerově Mlýně (Capová zajela životní 15. místo ve slalomu), ale i na úvod nové sezóny. Ve finském Levi skončila Dubovská ve slalomu senzačně devátá a zaznamenala největší úspěch své dosavadní kariéry, Capová jí sekundovala sedmnáctým místem.

Gabriela Capová, jež v předchozí sezóně skončila druhá v celkovém hodnocení Evropského poháru, se bohužel před Vánoci zranila a sezóna pro ni velmi předčasně skončila.

Sezóna 2018/2019 znamenala velkou obrodu pro skokana na lyžích Romana Koudelku. Ten se blýskl mezi vánočními svátky celkovým pátým místem na Turné čtyř můstků a návrat do světové špičky potvrdil i na závodech Světového poháru. V Sapporu byl čtvrtý, ve Val di Fiemme šestý, v Oslu sedmý a v polském Zakopaném si „Koudy“ doskočil na desátou pozici. Slibné výkony předváděli i další čeští skokani během Letní Grand Prix, do TOP 10 se hned dvakrát dostal Viktor Polášek (Hinterzarten, Hakuba).

Mezi další výjimečné úspěchy českého lyžování v roce 2019 můžeme zařadit medailovou sbírku z deaflympiády ze závěru roku v italské San Caterině. Tereza Kmochová, jež pravidelně závodí i se zdravými soupeřkami, získala jedno zlato a čtyři stříbra, ve své disciplíně nenašel soupeře ani snowboardcrossař Tomáš Pazdera.

Nevídanou medailovou pravidelností se mohou pyšnit také čeští travní lyžaři. Martin Barták ovládl domácí juniorské MS ve Štítné nad Vláří, kde celková bilance cenných kovů pro český tým byla 4-4-3. Ve svých devatenácti letech se pak Barták stal historicky nejmladším celkovým vítězem SP travních lyžařů, odkud vozil medaile po celou sezónu. Na „dospělém“ mistrovství světa získal Barták stříbro v obřím slalomu. Stříbrem z finále SP v italském Schilpariu se může pyšnit i další česká travní lyžařka Adéla Kettnerová, Petra Mlejnková získala bronz.

Evropský pohár ve freestyle snowboardingu v Peci pod Sněžkou ovládla domácí favoritka Šárka Pančochová, když triumfovala ve slopestylu. Ta si v minulé sezóně připsala i druhý nejlepší výsledek v Big Airu Světového poháru dosavadní kariéry, když na Novém Zélandu obsadila čtvrté místo. Freestyle lyžař Vojtěch Břeský získal zlato na Evropském poháru ve slopestylu na Slovensku v Jasné. Zapomenout nesmíme ani na skicross. V této disciplíně vybojovala česká stálice Nikol Kučerová v únoru na MS v Utahu výborné sedmé místo.

Perfektně vyšel úvod sezóny 2019/2020 běžkyni na lyžích Kateřině Razýmové. Ve třech závodech SP se umístila v TOP 10, ve finské Ruce na trati 10 km klasicky si dokonce připsala životní výsledek v podobě pátého místa. V Davosu, kde byla Razýmová sedmá, se dařilo i Michalu Novákovi (kariérní maximum 12. místo) a jeho sestře Petře (14. místo).

Michal Novák své možnosti ukázal už letos dříve na MS do 23 let ve finském Lahti, kde na distanci 15 km získal znamenité stříbro.

Letní přípravné období přineslo i velkou medaili pro Sandru Schützovou. Ta na mistrovství světa v běhu na kolečkových lyžích v lotyšské Madoně vybojovala nečekanou bronzovou medaili v závodě na 15 km. Další běžkyně na lyžích Petra Hynčicová ovládla zimní univerziádu v ruském Krasnojarsku ve sprintu, Ondřej Černý byl na téže akci pátý.

V prestižním seriálu Ski Classics Českou republiku dál skvěle reprezentuje Kateřina Smutná. Zkušená laufařka v roce 2019 zazářila třeba na závodě La Diagonela ve Švýcarsku, kde v závodě dlouhém 65 km triumfovala, na Jizerské 50 obsadila stříbro za Švédkou Linou Korsgrenovou.

Po nepovedené loňské sezóně se na lepší časy blýská našim sdruženářům. V úvodním závodě SP ve finské Ruce zajel Tomáš Portyk kvalitní 13. místo, druhý český zástupce v seriálu Ondřej Pažout byl sedmadvacátý. Dva dny před Vánoci pak na dalším podniku v Ramsau skončili oba na bodech: Portyk pětadvacátý a Pažout si své dosavadní maximum v SP vylepšil místem šestadvacátým. V Letní GP si o nominaci do Světového poháru říkal opakovanými výsledky v TOP 20 i Jan Vytrval, jenž spolu s dalšími dvěma sdruženáři nyní bojuje v Kontinentálním poháru.

O tom, že do budoucnosti českého lyžování i snowboardingu můžeme hledět s optimismem, svědčí letošní výsledky mladých závodníků.

Sjezdař Jan Zabystřan ještě jako junior na seniorském mistrovství světa v Aare v únoru zajel skvělý výsledek v podobě 15. místa v kombinaci. Běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková, které se mimochodem daří i v běhu do vrchu (zlato z ME, stříbro z MS), v sezóně 2018/2019 jako historicky první česká závodnice opanovala celkové hodnocení juniorského OPA Cupu, tedy Kontinentálního poháru.

Kláře Kašparové na MS juniorů v rakouském Reiteralmu jen těsně unikla medaile a česká skicrossařka brala čtvrté místo. Na skokanských můstcích byly hlavně v létě vidět mladičké české závodnice, dvaadvacetiletá Karolína Indráčková získala v Kontinentálním poháru třetí místo, na konci roku se blýskal patnáctiletá Klára Ulrichová dvěma druhými místy na FIS Cupu v německém Oberwiesenthalu.

Velkým příslibem do budoucnosti je také freeskier Matěj Švancer. Ten v patnácti letech obsadil výtečné čtvrté místo na juniorském MS v Big Airu, ve svém věku už ovládl dva podniky Evropského poháru dospělých a v celkovém hodnocení skončil na druhém místě v disciplínách slopestyle i Big Air.