Začíná 49. Kongres Mezinárodní lyžařské federace. Do předsednictva znovu kandiduje i první viceprezident výkonného výboru SLČR Roman Kumpošt
Kongres, který se koná každé dva roky, bude v následujícím týdnu hostit španělská Barcelona. Na programu bude mimo jiné i volba prezidenta a nového složení předsednictva. Jeho členem by mohl být už potřetí v řadě zvolen také český zástupce Roman Kumpošt.
Roman Kumpošt je jedním z šestnácti členů předsednictva FIS už od roku 2010 a výrazně se tak podílí na zásadních rozhodnutích Mezinárodní lyžařské federace. „Hlavní orgán, tedy předsednictvo, kontroluje veškerou administrativu, hospodaření, pravidla, zkrátka všechno, o čem jednotlivé technické komise od všech sportů, které tam existují, rozhodují,“ přibližuje první viceprezident výkonného výboru SLČR.
„Pak je k tomu celá ekonomická agenda, kde FIS má svůj rozpočet, zaměstnance, nadace, fondy a další a tohle všechno také podléhá nějakým principům hospodaření podle švýcarských zákonů, dále je tam marketingová agentura se sídlem v Curychu, FIS Travel a také všechna tato hospodaření předsednictvo kontroluje. Ta škála je ohromně široká. Já se ve FIS pohybuji přes dvacet let a i tak mi trvalo dva roky, než jsem se v agendě předsednictva odborně zorietoval natolik, abych jim byl schopný k tomu něco s plnou kompetencí říct,“ přiznává Kumpošt.
Dalším prodloužením svého členství může českým lyžařům a snowboardistům zajistit nemalé výhody. „V prvé řadě to dává určitou politickou sílu našemu svazu, který se díky tomu účastní důležitých rozhodnutí. Vidíme do všech financí a víme, kde jsou teoreticky zdroje, o které bychom si mohli říct. Také můžeme zasáhnout do složení komisí, kde chceme mít samozřejmě své lidi. Ta síla tedy není v tom, že máme člena v předsednictvu, ale v tom, že tato osoba může s ostatními členy předsednictva projednávat složení komisí jednotlivých disciplin“ vysvětluje Roman Kumpošt. „Když pák máme třeba v pěti důležitých komisích své lidi, dává nám to sílu ve vyjednávání, změnách pravidel, ovlivňování závodních kalendářů a samozřejmě i vliv na nasazování technických delegatů na velké soutěže. Tedy všechno to politikum, které ve výsledku pomáhá nejvíc právě sportovcům.“
Právě odborné komise jednotlivých disciplín budou v Barceloně zasedat v prvních dnech Kongresu. Věnovat se budou schvalování závodních kalendářů, změnám pravidel nebo nasazení rozhodčích během hlavních světových akcí, tedy Světových pohárů, mistrovství světa a olympijských her.
Také čeští delegáti budou v Barceloně prosazovat několik podniků Světového poháru na českém území. „Přihlásili jsme tři. Skok a kombinaci, které by měl začátkem února 2015 hostit Liberec a březnový snowboardový slopestyle ve Špindlerově Mlýně. Tyto Světové poháry jsou předjednané a myslím, že by se na 90% měly uskutečnit,“ věří Kumpošt. Rozhodování o pořadatelství Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě ho ještě čeká. „Je pravda, že nám nabídli, abychom tento závod převzali od ruského Rybinsku, ale je to především podstatná otázka financí. Musíme zvážit, jestli bychom na to finančně vůbec měli. Rádi bychom si zachovali u FIS dobrou pověst a přiklonili se spíše k tomu udělat toho méně, ale kvalitně a s dobrým rozpočtem. K běhu tedy zatím rozhodnutí nepadlo. Nové Město bude mít navíc ještě Světový pohár v biatlonu, což pro něj bude samozřejmě prioritou,“ myslí si Kumpošt.
K volbě prezidenta a nového složení předsednictva FIS se Kongres sejde v pátek, 6. června. Svaz lyžařů ČR bude mít díky své velikosti maximální počet hlasů, tedy tři. Delegáty v Barceloně budou prezident SLČR Lukáš Sobotka, první viceprezident výkonného výboru Roman Kumpošt a generální sekretář Jakub Čeřovský.
ŠS