Zákaz fluorovaných vosků se posouvá. Platit začne až od sezony 2021/2022
Zákaz používání fluorovaných vosků nakonec bude platit až od soutěžního ročníku 2021/2022. V pátek o tom na svém jednání rozhodlo předsednictvo Mezinárodní lyžařské federace FIS na základě doporučení specializované pracovní skupiny vedené Romanem Kumpoštem.
O plánovaném zákazu používání fluorovaných vosků ve všech lyžařských a snowboardových disciplínách rozhodla Mezinárodní lyžařská federace už na podzim minulého roku. Důvodem je prokázaný negativní dopad těchto vosků na zdraví členů servisních týmů, kteří s nimi pracují, a na životní prostředí. V platnost měl zákaz vejít už od začátku nadcházející sezony.
Sestavena proto byla pracovní skupina vedená viceprezidentem FIS a předsedou dozorčí rady Svazu lyžařů ČR Romanem Kumpoštem. Ta během uplynulých měsíců pracovala na vývoji testovacích zařízení, která jsou schopna na lyžích či snowboardu rozpoznat známky fluoru. Přesnost měřícího zařízení během letního testování byla s odchylkou pod hranicí jednoho procenta.
Zároveň ale bylo během testování zjištěno, že potenciální odchylka měřícího zařízení ve vztahu k různým typům struktury a přípravy lyží vyžaduje další testování a konstrukční úpravy přístroje. Testování v letních měsících navíc probíhalo převážně v laboratořích a je potřeba fungování měřících zařízení řádně ověřit také venku na denním světle, pod umělým osvětlením a v různých povětrnostních podmínkách. Proto specializovaná skupina předsednictvu FIS doporučila odložení platnosti zákazu na červenec 2021, což nejvyšší orgán Mezinárodní lyžařské federace schválil.
„Naším úkolem je zajistit bezproblémové zavedení zákazu fluoru tak, aby výsledky měření byly absolutně spravedlivé pro všechny závodníky. Nadcházející sezonu proto chceme využít k dalším laboratorním i terénním testům, které k takovému zavedení povedou. Čas navíc nám dává také možnost správně nastavit systém budoucích kontrol a připravit dostatečné množství měřících zařízení, abychom byli schopni obsáhnout závody všech kategorií spadající pod FIS,“ uvedl Kumpošt. „Navzdory posunutí termínu zavedení zůstává Mezinárodní lyžařská federace plně odhodlána co nejrychleji realizovat závodění bez fluorovaných vosků ve všech disciplínách a na všech úrovních lyžování a snowboardingu,“ dodal.
„Souhlasíme se záměrem FIS, z našeho pohledu je jednoznačně potřeba chránit životní prostředí. Drtivá většina lyžařských a snowboardových závodů i tréninků se koná v přírodě, záleží nám na tom, aby tady v minimálně stejné kondici byla i pro budoucí generace. Je to bezesporu velké lyžařské téma poslední doby, ale z dlouhodobého hlediska jsme přesvědčeni, že to je posun správným směrem,“ řekl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Ukazuje se, jak komplikovaný přechod na bezfluorové vosky je, a to jak pro závodníky, tak především pro členy servisních týmů. Doposud neexistuje osvědčená alternativa, která by fluorované vosky dokázala stoprocentně nahradit. Jsme proto rádi, že budeme mít více času se na období bez fluoru připravit,“ dodal.
Členové českých servisních týmů byli připraveni se zákazu fluorovaných vosků přizpůsobit už v této sezoně, během léta vyzkoušeli množství alternativních vosků, pozdržení zákazu ale kvitují. „Čas je pro nás v tuto chvíli velmi důležitý, musíme se důkladně seznámit s novými druhy vosků, které přichází na trh, a důkladně je otestovat. Navíc ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci pracujeme na vývoji vlastních struktur, což je ale časově velmi náročné,“ uvedl šéf servisu českých běžců na lyžích Martin Blaschke. „Posun zákazu uleví v této sezoně, která bude kvůli covidu-19 už tak dost hektická, nám servismanům i samotným sportovcům. Budou mít namazáno tak, jak jsou zvyklí, a nebudou muset řešit, jestli jim lyže pojedou, nebo ne. V neposlední řadě je to výhodné i z ekonomického hlediska. Budeme moci spotřebovat dříve nakoupené fluorované vosky, kterých máme zásobu přibližně za dva miliony korun,“ dodal.