O telemarku

Telemarkové lyžování je základem veškerých forem lyžování, jaké dnes známe – sjezdového, běžeckého lyžování a skoku na lyžích. Právě z telemarkového lyžování se dnešní formy lyžování vyvinuly. Pod pojmem telemark si můžeme představit lyžování s volnou patou nebo takzvaný „kandahár“.


Od roku 1995 spadají telemarkové soutěže pod Mezinárodní lyžařskou federaci FIS, do té doby byly zaštítěny ITF - International Telemark Federation. V prosinci roku 2009 se podařilo vytvořit komisi telemarkového lyžování pod Svazem lyžařů České republiky. Mezinárodní telemarková komise usiluje o začlenění do olympijského programu.

Při konáni Světového poháru v telemarkovém lyžování se závodnici mohou účastnit tří oficiálních disciplín: klasika, krátká klasika a paralelní sprint. Každá sportovní disciplína musí splňovat jisté parametry a ani zde tomu není jinak. V České republice se ročně koná přibližně 5 závodů typu obří slalom nebo krátká klasika.

Klasika (Classic)

Tato disciplína je považována za královskou disciplínu. Skládá se z alpské, běžecké a skokanské části. Alpskou část reprezentuje obří slalom s přibližně 70 branami. Běžecký úsek měří mezi 500 m a 1000 m po rovině nebo do mírného kopce a má jednu nebo dvě 360 stupňové zatáčky (klopenky). Při běhu je dán časový limit mezi 70s a 200s. V této části musí závodníci projevit zvládnutí bruslařské techniky. Skokanská část ověřuje zvládnutí techniky skoku a dopadu. Skokanské můstky jsou vysoké max. 1,5 m a skoky na nich předvedené jsou přibližně 30 metrů.

Krátká klasika (Sprint)

Zkrácená verze klasiky složená ze stejných disciplín s rozdílem, že alpská část má 20 - 30 bran a skok je s délkou letu přibližně 25 m. Jezdí se dvoukolově.

Paralelní sprint (Sprint Paralel)

Jedná se o vyřazovací závod s přibližně 15 brankami, skokem, 360ti stupňovou zatáčkou a společnou běžeckou částí.

Obří slalom (Giant Slalom)

Klasická disciplína, která se jezdila ve Světovém poháru do roku 2011. Pro závody SP byla nahrazena atraktivnějším paralelním sprintem. Stále je však oficiální disciplínou. Při zmiňovaných soutěžích se nehodnotí jenom výsledný čas a délka skoku, ale také technika. V případě nezdařeného telemarkového oblouku, nedoskočení vyznačené vzdálenosti či špatné techniky dopadu se připočítávají trestné sekundy. Jedná se tedy o velmi komplexní a divácky atraktivní závody.

Pomoc Ukrajině