Čeští skokané vyhlíží zimní sezonu. Co přinesla čtvrteční tisková konference?
Zimní sezona 2022/2023 je za dveřmi. Odstartuje závody v polské Wisle, které budou atypické tím, že se sice odskáčou na ledové stopě, avšak s umělohmotným doskočištěm. Ještě před úvodním Světovým pohárem domácí závodníci a závodnice poměří své síly na mistrovství České republiky, které se uskuteční 22. října na ještědských můstcích.
Reprezentační „A“ tým oproti minulé sezoně výrazně omladil. Po konci Čestmíra Kožíška a Viktora Poláška doplnili Romana Koudelku v elitní tréninkové skupině Radek Rýdl, František Lejsek, Kryštof Hauser a David Rygl. Mužský výběr nadále povede slovinský kouč Vasja Bajc, jemuž bude asistovat Lukáš Hlava. Na závodech Kontinentálního poháru bude skokany doprovázet Jakub Jiroutek, v týmu naopak skončil Jan Matura.
Změny se dotkly taktéž reprezentace žen. Už v zimě se rozloučila se skokanskou kariérou Štěpánka Ptáčková. Role hlavního trenéra se ujal Slovák Martin Bayer, přičemž asistentem rodáka z Banské Bystrice se stal Jaroslav Šimek. Do závodního kolotoče se má v plánu co nejdříve vrátit Veronika Jenčová, pro níž předčasně skončila uplynulá sezona poté, co si poranila v norském Vikersundu koleno. Dále se už nic nemění, o body mezi elitou v příštích měsících zabojují Klára Ulrichová a Karolína Indráčková i její sestra Anežka. Kromě Karolíny bude pro naše mladé závodnice jedním z cílů také mistrovství světa juniorů v kanadském Whistleru.
Generálkou před startem zimní sezony bude mistrovství České republiky v Liberci, které se na ještědských můstcích uskuteční v sobotu 22. října. A to za účasti téměř kompletní reprezentace, chybět bude pouze Anežka Indráčková. Minulý rok ovládli letní šampionát ve Frenštátu pod Radhoštěm Viktor Polášek a Klára Ulrichová.
Následně už vše bude směřovat k prvnímu listopadovému víkendu a úvodní zastávce Světového poháru v polské Wisle. Na ledovou stopu s umělohmotným doskočištěm se pravděpodobně vydají dvě české závodnice a stejný počet českých závodníků.
„Jsme na začátku nejen nové sezóny, ale také nového olympijského cyklu. Český skok nyní prochází v mužské kategorii generační proměnou, a tak vedle zkušeného Romana Koudelky budeme mít možnost sledovat mladé závodníky jako Radka Rýdla, Františka Lejska a další. Cílem u mladých skokanů bude zdokonalovat se na mezinárodních FIS závodech i Kontinentálních pohárech. Dle výkonosti budou jednotliví závodníci nominování na tyto závody nižších kategorií i Světové poháry,“ uvedl předseda úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů ČR Jakub Janda.
„V ženské kategorii vedle osvědčeného dua Karolína Indráčková, Klára Ulrichová očekáváme návrat po zranění nadějné Veroniky Jenčové, sledovat budeme také další vývoj mladé Anežky Indráčkové. V žákovské kategorii jsem rád, že se do našeho trenérského štábu vrátil František Vaculík, se kterým jsme se už na jaře domluvili na opětovné spolupráci,“ dodal.
Jandova slova doplňuje Jan Baier, místopředseda skokanského úseku a člen skokanské komise Mezinárodní lyžařské a snowboardové federace FIS: „Na mezinárodním poli se dočkáme v nadcházející sezoně několika novinek a zajímavostí. Bude se jednat o nejdelší zimní sezonu v historii, Světový pohár začne již 5. listopadu a skončí 2. dubna. Na úvod uvidíme premiérové zimní závody Světového poháru s ledovou stopou a dopadem na umělou hmotu v polské Wisle. Světový pohár po 19 letech zavítá opět do USA, když se druhý lednový víkend uskuteční tři závody v Lake Placid. Jeden z nich bude premiérově takzvaný Super týmový závod, kde dvojice z každé země budou ve třech kolech zápolit ve vyřazovacím systému. Velkou novinkou bude první závod FIS v letech na lyžích žen. 19. března se v norském Vikersundu na mamutím můstku objeví nejlepších 15 skokanek z předchozího Raw Air turné.“