Jakub Jiroutek: Věřím, že se někdy skokanská elita do Harrachova vrátí

Jakub Jiroutek: Věřím, že se někdy skokanská elita do Harrachova vrátí

6 min 36 s

Jméno Jakub Jiroutek neslyší příznivci skoku na lyžích poprvé. Je to bývalý skokanský reprezentant, který se po pětiletém trénování v Itálii vrátil zpět k českému týmu. Nejprve asistoval Schallertovi při trénování juniorů, od jara se nově stal koordinátorem skokanského úseku. Co vůbec tato práce obnáší a jaké jsou novinky u tohoto sportu? Položili jsme mu nejčastější dotazy, na které se fanoušci často ptají.


1. Jaká je práce koordinátora českého skokanského týmu?

Je to pro mě poslání, dělám, co mě baví. Mám na starosti „logistiku soustředění“, což znamená, kam a jaká skupina pojede, připravuji rozpisy, objednávám hotely. Organizuji všechny výjezdy a závody SGP, SP i COC. A samozřejmě jezdím na soustředění s jednotlivými skupinami. Je pořád co dělat, tak bohužel moc volného času jinak nezbývá.

2. Pohybujete se u obou reprezentačních skupin. Nepanuje rivalita mezi skupinou Schallerta a Doležala?

Myslím, že jsme si řekli na začátku, co musíme udělat, jaké úkoly a cíle kdo má. Jsem rád, že vše si sedlo, respektujeme se a fandíme si všichni navzájem.

3. V létě proběhlo měření kombinéz závodníků před startem. Jak se na to díváte, myslíte, že je to pozitivum či jsou to až přehnané kontroly?

Je to určitě pozitivní, ale stále mám dojem, že rozhoduje měření bez kombinézy, kde nikdo nevidí, jak se měří. Pro mě to zůstane politická hra. Velké země dávají do skokanského vybavení velké peníze, pak je jasné, že mají výhody (více kombinéz atd.). V první řadě jsou skoky také byznysem.

4. Kolik kombinéz má skokan k dispozici a musí projít nějakou mezinárodní kontrolou?

Každý skokan musí být změřen u FIS (Mezinárodní lyžařské federace), jestliže chce skákat závody pořádané FIS. Každý skokan má  tolik kombinéz, na kolik mají federace financí. Jen pro porovnání. Rakušané mají 20 - 40 na rok, Poláci 25, nejlepší Češi 8 - 12.

5. Často se lidé ptají, jak to mají skokané se životosprávou. Je nějaká předepsaná dieta nebo hmotnost skokana?

Záleží na somatotypu, někdo problém nemá a někdo musí držet dietu. Ale i ti, co nemají s váhou problémy, by měli mít jídelníček speciální, dnes jde sport tak dopředu, že každý detail a kilogram hraje velkou roli. Jsou to profesionálové, tak s tím musí počítat, že se od nich určitá disciplína očekává.

6. V Polsku jste se nyní účastnil Fóra Nordica, můžete nám říci, jaké novinky se ve skokanském světě chystají?

Spíše se hodnotila sledovanost sportu v televizi, poté proběhla prezentace na MS v Lahti 2017 a na MS v letech v Kulmu 2016, byl jsem tam na pozvání starostky Harrachova a moc si toho vážím. Měli jsme schůzku i s panem Walterem Hoferem (ředitel skokanských soutěží na FIS) ohledně budoucnosti závodů v Harrachově, pro mě osobně to byly další zkušenosti a další krok poznat úplné zákulisí skoku na lyžích, za což jsem velmi vděčný.

7. Je šance, že v Harrachově ještě uvidíme světovou špičku?

Tak příležitost bude už v prosinci, kdy se tu 18. – 19. 12. 2015 uskuteční FIS Cup. Zda Harrachov bude hostit zase MS či SP je ve hvězdách, přesto věřím, že šance ještě bude.

MT



Pomoc Ukrajině