Koudelkovo snažení ve druhém kole zmařila diskvalifikace

3 min 27 s

Skokany na lyžích čekal v pátek náročný program. Během několika hodin museli ve finském Lahti stihnout kvalifikaci i dvě kola hlavního závodu. Roman Koudelka, jediný český zástupce, se sice kvalifikoval do hlavního závodu a následně i do druhého kola, v tom byl ale diskvalifikován.

Nabité závodní odpoledne začalo pro Koudelku kvalifikací. V té předvedl to, co stačilo na postup.

Skočil do vzdálenosti 116 metrů, což odpovídalo prostředku výsledkové listiny, kde se český závodník umístil. Nakonec z toho totiž bylo 28. místo. Svou roli hrály také odpočty za vítr – Koudelka odečítal hned 8,4 bodu.

V prvním kole hlavního závodu pak příznivé podmínky pro skokany pokračovaly. K vidění byly nejen bodové odečty, ale také změny nájezdového okna.

Týkalo se to i Romana Koudelky. Skákal jako 33. v pořadí, a zatímco někteří skokani před ním skákali z osmičky, Koudelka už spadal do druhé poloviny, u níž se nájezdová laťka snížila na pozici sedm, za což připadla kompenzace 4,9 bodu.

Koudelka skočil do vzdálenosti 121 metrů, za což se – i díky tradičně velmi solidnímu bodovém hodnocení – zaslouženě v konečném zúčtování zařadil na začátek třetí desítky. Do druhého kola tak šel potvrzovat 21. pozici, kterou sdílel se Švýcarem Gregorem Deschwandenem.

Druhý skok závodu se ale Koudelkovi povedl výrazně méně. Za vítr pod lyže odečítal skoro jedenáct bodů, i přes to ale předvedl nejkratší pokus  druhého kola, jelikož mu bylo naměřeno 112 metrů. Kromě toho byl následně diskvalifikován za špatnou kombinézu, a tak v pátečním závodě v Lahti obsadil 30. pozici.