Nejlepší výsledek od roku 2020! Koudelka vybojoval v Innsbrucku sedmnácté místo

9 min 29 s

Roman Koudelka prožívá na letošním Turné čtyř můstků nejlepší období za posledních několik let. V rakouském Innsbrucku dokonce zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2020 a vybojoval velmi cenné 17. místo. V hodnocení Světového poháru se díky tomu s 19 body posunul na 38. pozici.

Rakouský Innsbruck hostil ve středu třetí závod letošního Turné čtyř můstků. Předposlední etapa prestižního seriálu začala už v úterý svou kvalifikací, ve které se Romanovi Koudelkovi povedlo vybojovat 22. místo, díky čemuž mohl ve středu vyzvat v KO souboji vítěze loňského Turné Halvora Egnera Graneruda.

Český reprezentant dokázal na svůj výkon z kvalifikace navázat a skočil výborných 125,5 metru, díky čemuž svého konkurenta v boji o postup do druhého kola porazil o 5,7 bodu. Nor Granerud skočil o pět metrů méně, přesto však také postoupil, jelikož se vešel mezi pět šťastných poražených.

Koudelkovi po prvním kole patřilo výborné třinácté místo a mohl spřádat plány na nejlepší výsledek od února 2020, kdy v rumunském Rašnově vybojoval 18. místo.

Ve finálové části závodu skákal čtyřiatřicetiletý Koudelka v komplikovaných povětrnostních podmínkách, ale před skokem mu fouklo pod lyže, čehož využil ke 121 metrům. Přestože svou pozici z prvního kola neudržel, i tak zaznamenal nejlepší výsledek po takřka čtyřech letech a vybojoval konečné 17. místo.

„Podmínky na můstku byly komplikované, hodně foukalo. Naštěstí foukalo ze strany a ochranné sítě většinu větru pohltily, takže se mohl závod odskákat. Přesto bylo potřeba mít štěstí, což jsem myslím dnes měl,“ potěšilo Koudelku. „Do prvního kola jsem šel all-in. Tréninky mi nešly, zkušební kolo bylo také hrozné. Neměl jsem co ztratit, a to mě možná uklidnilo. Říkal jsem si, že buď to vyjde, nebo ne.“

„Skok v prvním kole byl sice malinko zpožděný a ve druhé fázi letu byl nervóznější, ale už dlouho jsem nezažil tak krásný pocit po doskoku. Měl jsem v sobě obrovské emoce a strašně jsem si to užil,“ těšilo Koudelku, který hned po doskoku tušil, že to stačí na vítězství nad Granerudem. „I kdyby to na vítězství nestačilo, tak v Innsbrucku, kdyby 125,5 metru na postup nestačilo, tak by bylo něco špatně.“

Český reprezentant přiznal, že ve druhém kole skákal na jistotu. „Už jsem asi nechtěl tolik riskovat. Byl to spíš opatrnější skok, abych neudělal moc chyb a nepropadl se třeba o deset, nebo patnáct míst. Na jednu stranu mě to mrzí, na druhou stranu je sedmnácté místo krásné,“ uvedl Koudelka. „Dalo se určitě bojovat víc, ale věřím, že ještě bude hodně závodů, ve kterých budu moci jít trochu do rizika a nejít do zajišťovacího skoku,“ dodal.

Závod vyhrál Rakušan Jan Hörl, jenž se posunul na třetí místo celkového pořadí Turné za Rjoja Kobajašiho a Andrease Wellingera. Koudelkovi patří po závodě v Innsbrucku 25. místo.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Sestry Indráčkovy na bodech
Ženský Světový pohár se přesunul do rakouského Villachu, kde se ve středu skákalo na středním můstku. Samotnému závodu předcházela kvalifikace, do které naskočily hned čtyři české reprezentantky.

Postup do hlavního závodu vybojovaly z českého kvarteta Karolína Indráčková, která obsadila 21. místo, a Anežka Indráčková z 27. pozice. Už v kvalifikaci skončily naděje Veroniky Jenčové, jež se umístila na 48. místě, a Kláry Ulrichové. Tu potkala diskvalifikace.

V samotném závodě se nejvíce dařilo Karolíně Indráčkové, která navázala na své výsledky z předchozích závodů a znovu se prosadila na body. Po prvním kole figurovala nejzkušenější česká skokanka na 23. místě, když skočila 87 metrů. V kole druhém předvedla skok o jeden a půl metru kratší, kvůli čemuž se propadla na konečné 24. místo.

Přesto po závodu příliš spokojená nebyla. Věřila totiž v mnohem lepší umístění a především v lepší skoky. „Nejsem s tím spokojená. Skoky se mi nepovedly tak, jak bych chtěla. Telemarky byly taky spíš netelemarky,“ hodnotila. „Do závodu na tomto malém můstku jsem ale nešla s velkými očekávaními. Celkově tento můstek nemám moc ráda.“

„Ale koneckonců, na to jak mi tento malý můstek nesedí, tak jsem ráda, že to vyšlo na body. S výkonem ale spokojená nejsem,“ dodala čtyřiadvacátá žena průběžného pořadí Světového poháru.

Postoupit do druhého kola se povedlo i Anežce Indráčkové, která s 88 metry pronikla na 28. místo. Ve druhém kole však byla po svém skoku diskvalifikována a obsadila konečné třicáté místo.