Skokani na lyžích před sezonou 2023/24
Český skok na lyžích vyhlíží zimní část sezony 2023/2024, do které vstoupí s několika změnami. Ty největší se konaly ve vedení úseku, novým předsedou se na jaře stal Vít Háček a novým sportovním ředitelem Filip Sakala. Reprezentace má také nový, perspektivní, trenérský štáb.
Spolupráce Víta Háčka a Filipa Sakaly trvá na úseku skoků na lyžích teprve několik měsíců, tato dvojice však do svých funkcí nastoupila s jasnou vizí a cílem vrátit český skok do nejužší světové špičky. „Naší největší předností je jednoznačně velký zápal pro věc a ochota měnit věci, ačkoliv to někdy není snadné a porodní bolesti jsou velké. Nikdy se nesmíme smířit s tím, že něco nejde, nebo že nám to je jedno. Stejné odhodlání a zápal očekáváme od všech lidí, kteří jsou dnes součástí českého skoku na lyžích a dá se říci, že to bylo i hlavním hodnotícím kritériem při výběru trenérů. To první, co bylo potřeba udělat, bylo stabilizovat celý systém tak, aby se vytvořilo prostředí, kde každý ví, co dělá, proč to dělá a jak to má dělat. Jednoduše, aby zde nepůsobil chaos,“ popsal předseda Vít Háček.
Perspektivní trenérský tým v čele s Trčkem
Hlavním trenérem mužské reprezentace českého skoku na lyžích se stal Gaj Trček ze Slovinska, který by měl pomoci k tomu, aby se trenéři všech kategorií semkli a společně táhli za jeden provaz. Není však jedinou novou akvizicí do trenérského štábu, český skok zkouší cestu s více zahraničními trenéry. „Asi nejcitelnější změna nastala v trenérském obsazení. Oproti minulým letům OSÚ SL nevsadil na jedno jméno, ale rozšířili jsme trenérskou skupinu o 3 nové zahraniční trenéry v čele s Gajem Trčkem, který přinesl velmi netradiční přístup k tréninkům, a navíc má enormní drive do práce. Věřím, že díky té energii může právě on spolu s Jurem Šinkovcem vytáhnout český skok z výsledkové mizérie,“ přiznal sportovní ředitel úseku Filip Sakala.
„Víme, že máme mladý trenérský tým, který sice nemá takové zkušenosti, nicméně vzhledem k radikálním změnám a vývoji ve skoku na lyžích, bylo potřeba mít trenéry, kteří se budou schopni rychle přizpůsobovat a na změny rychle reagovat. Navíc jsou to kluci, kteří nikdy v roli trenérů nebyli výrazní, ale právě proto věříme, že v tom je jejich obrovská výhoda, protože jsou o to dravější. Především nejsou zatížení egem a jsou otevření komunikaci s českými trenéry a jejich okolím,“ sdělil Filip Sakala.
Důraz na mládež
Aby mohli vůbec vzniknout nástupci Romana Koudelky, je třeba klást velký důraz už na práci s mládeží. Důležitost fungující mládeže vyzdvihl předseda Vít Háček: „Od začátku víme, že jestli mají mít skoky na lyžích budoucnost, musíme klást obrovský důraz na mládež a denně kontrolovat, že vše ladí tak, jak má. Tak aby se podařilo vychovat nástupce Romana Koudelky a aby se nám podařilo i v kategorii žen vychovat závodnici do světové špičky. Z toho, co dnes a denně vidíme, je jasné, že ještě není na čase na český skok zanevřít, právě naopak, nepochybujeme, že se výsledků dočkáme. Příslibem do budoucna může být David Rygl, nebo nejlepší Češka současnosti Klára Ulrichová, která je věkem také ještě juniorka.“
Návrat mezinárodních závodů do Harrachova
K posunu českého skoku na lyžích by měl vést také nový můstek v Harrachově a s ním spojený návrat vrcholných závodů na naše území. „Jsem neskonale rád, že se v nejbližší době začne v Harrachově přestavovat můstek k120, aby se do Česka v nejbližší době vrátili velké skokanské akce a tím dostat český skok zpět do povědomí veřejnosti a nechat každého nasát tu atmosféru. V této souvislosti patří velké díky všem zúčastněným v čele s městem Harrachov,“ sdělil předseda úseku.
Zimní sezonu vyhlíží i Ulrichová s Koudelkou
Před startem nového ročníku se o své dojmy z přípravy podělila dlouholetá česká jednička Roman Koudelka. Čtyřiatřicetiletý reprezentant absolvoval v rámci přípravy i několik závodů, ve kterých pravidelně postupoval do druhých kol. „Příprava byla dost náročná. Tím, že máme nové trenéry, tak jsme začali pracovat od úplných začátků a zaměřili jsme se hlavně na nájezdové postavení. Do sezóny samozřejmě jdu s určitými cíli, ale ty si nechávám vždy pro sebe.“
Zraněním byla ovlivněna příprava nejlepší české skokany na lyžích Kláry Ulrichové. Nyní je však reprezentantka fit a vše směřuje k načasování formy na mistrovství světa juniorů. „Na začátku léta jsem se zranila, zlomila jsem si obě ruce, a to podstatně ovlivnilo moji přípravu. Se zlomenýma rukama se toho prakticky moc dělat nedalo, takže to bylo velmi zásadní. Myslím si, že mi to pomohlo v tom, že jsem si dala od sportu chvíli pauzu, takovou pauzu jsem sezóny předtím vůbec neměla, takže teď jsem měla možnost popřemýšlet, co od sportu chci, a celkově se zamyslet a trochu zklidnit sama sebe a začít potom trénovat naplno,“ přiznala Ulrichová.
„Momentálně už se fyzicky i zdravotně cítím stoprocentně. Od sezony hlavně očekávám to, abych byla zdravotně v pořádku, byla zdravá celou sezonu, mohla objet všechny závody, které budeme mít naplánované. Stále se chci posouvat, vidět nějaký osobní růst ve skoku a celkově i v té přípravě. Doufám, že se nám podaří načasovat formu na vrchol sezony, což pro mě bude mistrovství světa juniorů v Planici. Do letošní sezony bych nechtěla vstupovat s tím, že bych si dávala nějaké přehnané cíle nebo konkrétní umístění, kde bych chtěla skončit. Ráda bych se však více objevovala na bodovaných příčkách ve Světovém poháru a samozřejmě načasovat formu na hlavní vrchol sezony, tam mi půjde hlavně o to, abych předvedla, co umím, a když se mi povedou dva nejlepší skoky, tak budu spokojená,“ sdělila česká reprezentantka.
Zimní sezona započne pro mužskou reprezentaci závody Světového poháru ve finské Ruce, které se uskuteční na velkém můstku ve dnech 24. až 26. listopadu. Už tradičním vrcholem bude Turné čtyř můstků, jehož začátek je naplánován na 28. prosince
Ženy se do akce dostanou prvního prosince v norském Lillehammeru, kde na ně čekají závody na středním a velkém můstku. Hlavním cílem bude pro svěřenkyně Martina Bayera juniorský šampionát, který v únoru příštího roku hostí slovinská Planice.