O alpských disciplínách


Alpské lyžování je jednou z nejrozšířenějších forem závodního a amatérského lyžování v rámci České republiky i v celosvětovém měřítku. První závody se konaly už v polovině 19. století v Norsku. Mistrovství světa v alpských disciplínách se pravidelně koná od roku 1931, kdy šampionát hostil švýcarský Mürren. Na zimních olympijských hrách se poprvé představilo v Garmisch-Partenkirchenu v roce 1936, tehdy byly na programu pouze kombinace – sjezd a dvě kola slalomu. Elitní seriál Světového poháru v alpském lyžování se jezdí od roku 1966.   


DISCIPLÍNY


Slalom

Lyžařská disciplína, ve které se prověřuje především technická připravenost závodníka a schopnost rychlé reakce na změny směru jízdy.

Obří slalom

Disciplína, která se řadí mezi technické. Vzhledem k poloměru oblouků se v obřím slalomu nejvíce rozvinula carvingová technika, realizovaná na lyžích s větším vykrojením a kratší délkou. Závodí se ve dvou kolech a hodnotí se součet dosažených časů.

Super obří slalom (super-G)

Nejmladší lyžařská disciplína, která prověřuje především zvládnutí techniky ve vysokých rychlostech. Stejně jako ve sjezdu se závodí jednokolově. Na trati bývá množství změn směru jízdy a typické je střídání různých sklonů svahu.

Sjezd

Nejrychlejší disciplína nazývaná též královskou lyžařskou disciplínou. Závodí se v jednom kole. Trať doshauje délky až 4 kilometrů a závodníci v některých úsecích dosahují rychlosti až 150km/h. Trať bývá zpestřena množstvím skoků, kompresí a změn směru jízdy.

Alpská kombinace

Sportovní disciplína, která dokonale prověřuje schopnost všestranné připravenosti závodníka. Skádá se ze sjezdu/ Super G  slalomu, přičemž se hodnotí součet jednoho kola sjezdu/ Super G a jednoho kola slalomu. Je to disciplína, při které se ve vysoké míře uplatňuje i taktika.

Pomoc Ukrajině