Bubeníčková se Šrůtkem na prvním závodě SP v Toblachu berou bronz

5 min 57 s

Tým PARA NORDIC je asi nejmladším seskupením sportovních týmů v rámci SLČR. První mezinárodní závody FIS PARA NORDIC absolvovali čtyři sportovci v říjnu 2023 v Oberhofu. A hned na prvních závodech si vyjeli přímou nominaci na SP zrakově postižený lyžařka Simona Bubeníčková s trasérem Davidem Šrůtkem a Matěj Škoda, který soutěží mezi tělesně postiženými stojícími lyžaři. Těsně pod hranicí přímé nominace na SP skončil Miroslav Motejzík, kterému FIS ale udělila na závody SP v Toblachu divokou kartu.

Do Toblachu jel tým hlavně sbírat zkušenosti, abychom věděli, jak to na velkých závodech FIS PARA NORDIC chodí. I proto se do Toblachu přepravil kompletně celý náš tým, který zdejší zázemí využije ke sportovní přípravě a fandění našim sportovcům na závodech FIS PARA NORDIC.

Do závodů SP v italském Toblachu (22. – 28.1.2024) se zapojila Simona Bubeníčková s trasérem Davidem Šrůtkem a Míroslav Motejzík. Matěj Škoda do závodů nakonec nenastoupil, protože jeho zranění z konce loňského roku mu účast v závodě nedovolila.

Ve středu byl na programu závod 10 km klasicky s intervalovým startem. Závod začínal v 9:30, Simča s Davidem byli na startu připraveni až v 12:45. David Šrůtek je v hierarchii týmu multifunkční a společně s Milošem Duškem ještě před závodem testovali skluzné vosky.

Samotný závod se skládal ze čtyř okruhů. „Začátek závodu jsme rozjeli poměrně rychle a na mezičase po prvním kole jsme se dostali do vedení. Na trati byla jedna obtížnější zatáčka ve sjezdu, kde Simča bohužel ve druhém kole lyží zavadila o plastovou stříšku. To jí rozhodilo a už nestihla zatáčku odšlapat a upadla. Při pádu vyletěla z trati ven do přírodního sněhu a něž se dostala zpět, tak jsme ztratili odhadem 20 sekund“ hodnotí situaci v první polovině závodu trasér Simony David Šrůtek.

Po pádu byla Simča trochu dezorientovaná a 3. kolo měla slabší. „Simča byla po pádu otřesená, na klistr jí namrzl přírodní sníh, který na lyže nachytala při pádu mimo trať. Lyže ji přidrhávaly a jely hůř. V obávaném sjezdu jsme raději připlužili, čímž jsme opět ztráceli. Nicméně jsme dostali hlášení, že ztrácíme 15 s na druhé místo a v posledním kole ze sebe Simča dokázala dostat to nejlepší a parádně zafinišovala. Lyže v posledním kole už opět fungovaly dobře, a tak jsme v cíli mohli slavit skvělou bronzovou medaili, tři sekundy od stříbra“ popisuje atmosféru z konce závodu David Šrůtek.

Simona Bubeníčková je v českém paralympijském sportu velmi specifický úkaz. Skromná, v tréninku poctivá, introvertní slečna se na trati poměrně rychle promění v geparda a všichni doufáme, že nám svůj potenciál ještě ukáže. Na první závody ve SP velmi slušný výkon.