Sailerová vybojovala 4. místo v SG na World Skiing Championships VIRTUS 2024

5 min 3 s

Začátkem března bylo polské Zakopané hostitelem World Skiing Championships VIRTUS 2024. Závod je obdobou lyžařského MS, které je v tomto případě určené výhradně intelektuálně znevýhodněným sportovcům.

Zakopané hostilo vrcholnou lyžařskou akci pro intelektuálně znevýhodněné lyžaře 2. – 8.3.2024 a do závodů se zapojilo přes 60 sportovců z 11 zemí. Sportovci jsou rozděleni do tří kategorií podle typu handicapu (II1 – II3). Alpské akce byly pořádány v lyžařském areálu Kasprowy Wierch, který se nachází na severních svazích Kasprowy Wierch v polských Západních Tatrách. Kasprowy je nejvýše položená lyžařská destinace v Polsku. Severské závody se konaly na běžeckých tratích COS-OPO v Zakopaném.

Svaz lyžařů ČR měl na této akci zastoupení v podobě osmnáctileté alpské lyžařky Magdalény Sailerové (SK Sokol Špičák, z.s.), která soutěžila v kategorii II2 a zapojila se do všech soutěží.

Prvním závodem české reprezentantky bylo Super-G. „V SG Madlenka potvrdila zlepšení výkonnosti a oproti loňskému rok se posunula na 4. místo a přiblížila se absolutní špičce. Tímto výkonem potvrdila a splnila naše očekávání. Nastavený cíl byl umístit se do 5. místa“ hodnotí závod trenér a otec v jedné osobě Milan Sailer.

V GS Sailerová v 1. kole neudělala žádnou chybu a její jízda byla v horních 2/3 tratě rozjetá na pódiové umístnění. Bohužel před cílovým bubnem ji na rovném úseku velmi zpomalil poryv silného větru a tuto ztrátu již nedokázala smazat. V celkovém pořadí obsadila 5. místo.

Závod ve slalomu Sailerová nedokončila (DNF). Trať tohoto závodu byla postavena velmi obtížně a závod se jel za velmi nepříznivých podmínek. Přes noc napadlo více jak 20 cm nového sněhu. Závod byl pro všechny účastnice skupiny II2 velmi náročný a dokončily ho pouze 4 závodnice.

Kombinační závod SG+SL poznamenala silná mlha. Traťoví komisaři nakonec rozhodli, že se SG nepojede a do kombinace se započítá čas z klasického SG. Slalom se nakonec za velmi špatné viditelnosti a na hranici regulérnosti odjel. Nedojelo nebo bylo diskvalifikováno 21 závodníků z celkového počtu 60 sportovců. Ve skupině II2 Women dojely opět pouze 4 závodnice. Mezi diskvalifikovanými byla bohužel i česká reprezentantka. „Výsledky pro kombinační závod byly nakonec počítány z časů klasického SG a prvního kola klasického SL a jelikož Madlenka nedokončila prvního kolo klasického SL nebyla v kombinaci klasifikovaná“ hodnotí kombinační závod Milan Sailer.