V Bormiu se uskutečnily 12. Zimní světové hry transplantovaných. Češi vezou domů medaile

6 min 37 s

Ve dnech 3-8.3.2024 se italském lyžařském středisku Bormio konaly 12. Zimní světové hry transplantovaných sportovců. Je to největší sportovní akce a velký svátek pro transplantované sportovce. Tyto světové zimní hry se konají 1x za dva roky. Jedná se o závody, které se v paralele dají přirovnat k MS zdravých sportovců. Sport je i pro lidi po transplantaci nedílnou součástí jejich života. Tato akce dává transplantovaným možnost se společně potkat a zároveň poměřit svou sportovní výkonnost hned v několika druzích zimních sportů.

Soutěží se v alpských disciplínách, v závodech na běžkách a biatlonu, v běhu na sněžnicích a curlingu. Celkem se zimních her v Bormiu zúčastnilo 260 sportovců z 25 zemí. Česká výprava čítala čtyři sportovce a jednoho člena realizačního týmu. A česká výprava byla celý závodní týden velmi vidět.

V alpských disciplínách se představili kapitán týmu Roman Dunda, který v superobřím slalomu nedal nikomu šanci, vybojoval 1. místo a domů veze zlatou medaili. K tomu ještě v obřím slalomu a paralelním slalomu přidal 2x bronz za 3. místo.

Nováček zimních her Petr Novák, obojživelník závodící na lyžích i na snowboardu, s přehledem zvítězil v obřím slalomu na snowboardu. 3. místo získal v paralelním slalomu taktéž na snowboardu. V závodech na lyžích mu medaile několikrát utekla jen o pověstný vlásek.

Miloš Dušek závodící na běžkách s přehledem zvítězil v běhu na 5 km klasicky a v hodinovce se o zlatou medaili ve vyrovnaném závodě podělil se svým švédským soupeřem. Ke dvěma zlatům přidal ještě 2. místo a stříbrnou medaili v biatlonu.

Velkou smůlu si vybral Tomáš Burda, který hned první závodní den utrpěl v obřím slalomu zranění, které ho vyřadilo na celý týden ze závodů. Ne vše se vždy vydaří dle představ a zcela jistě letošní smůla bude vynahrazena štěstíčkem při budoucích závodech.

Celkově si tedy český tým z 12. světových zimních her transplantovaných sportovců přivezl domů 4x zlatou, 1x stříbrnou a 2x bronzovou medaili. V pořadí zemí obsadila Česká republika 11. místo a předčili jsme takové velmoci zimních sportů jako jsou Norsko a Švédsko. „Nedílnou součástí her je i společné sdílení nádherných zážitků, nových přátelství a úžasný dojem ze sportovně společenského setkáni, které máme možnost na takovéto akci zažít. A to s obrovskou pokorou, že dar života -  gift of life, kteří všichni účastníci dostali  je také závazkem do dalšího života, který nám byl transplantací orgánu umožněn. Děkujeme všem sponzorům, rodinám i všem, co nám drželi pěsti za podporu. Našim cílem je zejména propagovat úspěchy české transplantační medicíny ve světě a ukázat všem pacientům po selhaní životně důležitého orgánu, že lze zůstat aktivní, že sport a pohybová aktivita je prospěšná a že lze dosahovat zajímavých sportovních výkonů. Speciální dík patří trenérovi Tomáši Lisému za vynikající péči o samotné závodníky i skvělý servis lyží“ hodnotí účast českých reprezentantů kapitán týmu Roman Dunda.