V pátek uzavřeme oficiálně sezónou vyhlášením Krále bílé stopy 2024

4 min 55 s

Už tento pátek bude korunován nový Král bílé stopy. Vyhlášení ankety Svazu lyžařů České republiky o nejlepšího lyžaře či snowboardistu tradičně obstará definitivní symbolickou tečku za uplynulou zimní sezonou. Slavnostní večer bude podruhé v řadě hostit pražské O2 universum a oficiálním programem znovu provede moderátor Libor Bouček.

Podle předpokladů patří mezi největší favoritky na zisk korunky pro Krále bílé stopy 2024 Ester Ledecká a Eva Adamczyková. Obě persony českého i světového lyžování a snowboardingu prožily podobnou sezonu. Obě vynechaly značnou část sezony a obě po návratu do závodů zazářily.

Kromě hlavní kategorie se budou v rámci slavnostního večera předávat také ocenění pro nejlepší závodníky jednotlivých sportovních úseků Svazu lyžařů ČR, vyhlašován bude para lyžař roku, trenér roku, junior roku a do Síně slávy vstoupí další výrazná osobnost z historie českého lyžování. Záznam ze slavnostního předávání odvysílá program ČT Sport.

Za oblast para lyžování a para snowboardingu jsou na KBS 2024 navržení:

Simona Bubeníčková s trasérem Davidem Šrůtkem

Simona je zrakově postižená klasická lyžařka, která na podzim 2023 absolvoval zdravotní klasifikaci FIS PARA NORDIC. Byla zařazena do kategorii B1, tedy mezi sportovce s nejtěžším typem zrakového znevýhodnění. Bubeníčková se svým trasérem dosáhli v aktuální sezóně skvělých výsledků na Světovém poháru v Toblachu (leden 2024), kde obsadili 2x 3. místo a 1x SP vyhráli.

Miloš Dušek

Miloš Dušek je transplantovaný lyžař, který soutěží v klasickém lyžování. Začátkem března 2024 se zúčastnil XII. zimních světových her transplantovaných (obdoba MS, hry se konají 1x za 2 roky), kde získal dvě zlaté medaile. Na 5km klasicky vyhrál naprosto suverénně, v hodinovce se o zlatou medaili ve vyrovnaném závodě podělil se svým švédským soupeřem. Ke dvěma zlatům přidal ještě 2. místo a stříbrnou medaili v biatlonu.

Jiří Hartig

Jiří Hartig je alpský lyžař, který soutěží jak v běžných závodech FIS, tak i mezi neslyšícími. V kategorii DEAF patří mezi absolutní světovou špičku, což potvrdil v letošní sezóně na závodech DEAF Ski Europacupu (obdoba EP určená výhradně pro neslyšící lyžaře), kde celkem získal v osmi závodech 5x 1.místo, 2x 2.místo, 1x 3.místo. V celkové pořadí DEAF Ski Europacupu suverénně zvítězil.