České družstvo ve sdruženářské štafetě na MS deváté, další zlato putuje do Norska

České družstvo ve sdruženářské štafetě na MS deváté, další zlato putuje do Norska

7 min 6 s

Ani poslední vystoupení českých reprezentantů v severské kombinaci nenapravilo dojem z jejich nepříliš vydařených výkonů na světovém šampionátu v Seefeldu. V sobotu 2. března obsadili v závodě družstev HS100/4x5 km devátou příčku se ztrátou čtyři a půl minuty na vítěze. O naděje na lepší umístění přišlo kvarteto Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk a Jan Vytrval (na snímku i s náhradníkem Miroslavem Dvořákem vpravo)opět už ve skokanské části, po níž na lídra ztráceli 3:23 min. Titul si nakonec v běžecké bitvě tří elitních týmů plné zvratů získalo Norsko především zásluhou skvělého finišmana Jarla Riibera.


Na můstku HS100 vládla podle očekávání čtveřice hlavních favoritů. S náskokem jedné vteřiny se po úvodní disciplíně usadilo v čele Rakousko (Gruber 105,5 m, Seidl 111,5 m, Rehrl 111,5 m, Klapfer 100,5 m) před Japonskem (Jamamoto 102 m, Nagai 105, A. Watabe 110 m, J. Watabe 108 m). V přehlídce vynikajících výkonů nezaostali ani Norové (Björnstad 108,5 m, Grabaak 98 m, Schmid 106 m, Riiber 107 m), kteří ztráceli sedmnáct vteřin. Překvapivě poněkud zaostali Němci s odstupem 41 vteřin (Geiger 105 m, Frenzel 100 m, Rydzek 99,5 m, Riessle 103,5 m).

Trenér Marek Šablatura dal důvěru čtveřici mladíků, ale těm se ani poslední dějství na mistrovství světa skokansky nepovedlo. Bojovali s psychikou i technikou a chyběly jim potřebné metry. Tomáš Portyk se zastavil na 89,5 m, Ondřej Pažout se dostal na 92,5 m, Lukáš Daněk na pro něj solidních 92 m. ale Jan Vytrval přistál jen na 86,5 m. Výsledkem byla devátá příčka, ale i proto, že italského skokana Kostnera jury diskvalifikovala pro nedovolenou délku lyží. Jinak už by byl za námi jen slaboučký Kazachstán.

Domácí kvarteto začalo ve stopě razantním nástupem. Šestatřicetiletý Bernhard Gruber, jediný pamětník rakouského týmového zlata ze světového šampionátu 2011, Japoncům okamžitě utekl a předával s téměř půlminutovým náskokem. Naopak se zdálo, že z boje o medaile vypadnou Němci, neboť Rydzek evidentně nestačil – nestáhl ani vteřinu ztráty, ale naopak ji o dalších téměř dvacet zvýšil. Vše však dokázali na pravit na dalších úsecích jeho krajané Frenzel a Riessle. Společně s norskými pronásledovateli Schmidem a Grabaakem na třetím úseku dojela Rakušana Rehrla. V té době už také výrazně ztráceli Japonci. Do posledního úseku vbíhali bok po boku finišmani Riiber, Geiger a Klapfer. Jejich souboj byl prošpikovaný neuvěřitelnými „taktickými“ prvky – na trati se stihli vzájemně bavit, zpomalovali a zastavovali či dokonce kroužili elegantní slalomová esíčka! Těsně před stadionem však Riiber vystartoval jako raketa, Geiger už stihl jen stříbro a na Klapfera zbyl bronz.

Tomáš Portyk posunul českou štafetu na 8. příčku před družstva Ruska i USA a Lukáš Daněk tuto pozici udržel. Na třetím útoku však zaútočil italský stíhač Costa a Jan Vytrval předával jako devátý. Vzhledem k velké ztrátě Američanů a Rusů pak už Ondřej Pažout v poklidu dojel do cíle. Jen pro připomínku – na zimní olympiádě v Pchjongčchangu v loňském roce skončilo české kvarteto sedmé.

MS Seefeld, závod družstev HS100/4x5 km: 1. Norsko (Björnstad, Schmid, Graabak, Riiber) 50:15,5 min, 2. Německo (Rydzek, Frenzel, Riessle, Geiger) +1,0 s, 3. Rakousko (Gruber, Seidl, Rehrl, Klapfer) +5,0, 4. Japonsko (Jamamoto, J. Watabe, Nagai, A. Watabe) +28,7, 5. Finsko (Mäkiaho, Mutru, Herola, Hirvonen) +1:09,6 min, 6. Francie (Muhlethaler, Laheurte, Braud, Gerard) +1:12,0, 7. Itálie (Buzzi, Kostner, Costa, Pittin) +2:39,1, 8. Polsko (Cislar, Twardosz, Kupczak, Slowiok) +2:54,0, 9. Česko (Portyk, Daněk, Vytrval, Pažout) +4:27,6, 10. USA (Fletcher, Andrews, Shumate, Loomis) +6:49,7.

 



Pomoc Ukrajině