Čeští sdruženáři v závěrečné přípravě na Světový pohár – boj s koronavirem i nedostatkem můstků

Čeští sdruženáři v závěrečné přípravě na Světový pohár – boj s koronavirem i nedostatkem můstků

11 min 39 s

Tradičně poslední listopadový víkend odstartuje ve Finsku nový ročník Světového poháru v severské kombinaci. Sdruženářská elita absolvuje hned na úvod v areálu Ruka u Kuusama tři individuální závody na můstku HS 142 a s běžeckou částí na 5 km a dvakrát 10 km. Závěrečnou přípravu českých reprezentantů (na snímku ze současného Rovaniemi) však provázejí zdravotní, organizační i klimatické komplikace.


Na sever Evropy se vydali už 7. listopadu a aktuálně se v Rovaniemi pokoušejí vyladit formu na premiéru. Asistenti Vladimír Šmíd a Robert Mateja tam měli nejprve k dispozici šestici závodníků Dukly Liberec – seniorský čtyřlístek Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a také dvojici nejlepších juniorů Jan Šimek, Petr Šablatura. Po týdnu se Vladimír Šmíd vrátil do České republiky i s oběma juniory a k výpravě se naopak připojil trenér Marek Šablatura, který se doma věnoval nejen organizačnímu zajištění finální fáze pobytu či hledání vhodných tréninkových míst, ale také šití kombinéz.

„Vzhledem k mnoha protiepidemickým opatřením po celé Evropě je příprava na zahájení Světového poháru po všech stránkách nesmírně složitá. Rozhodli jsme se už v létě, že tři týdny před začátkem zůstanou závodníci ve Finsku, kde budou moci kvalitně trénovat a odpadne zdlouhavé cestování domů a zpět s neustálým testováním. Jenže i ve Finsku jsou problémy nejen s koronavirem, ale i s počasím a především s můstky. Pozitivní snad je, že se našim sdruženářům vyhýbala vážnější zranění, ale na druhou stranu všichni už mají za sebou onemocnění Covid-19, takže toho v poslední době příliš nenatrénovali. Jejich výkonnost tak zůstává otázkou, ale hlavním cílem je pro nás světový šampionát v Obersdorfu na přelomu února a března 2021,“ říká ředitel Úseku severské kombinace SLČR Tomáš Slavík.

Trampoty s můstky

Čeští sdruženáři sice stihli počátkem října mistrovství republiky v letní severské kombinaci, vzápětí však i na ně dolehly restrikce a přísná protiepidemická opatření prakticky na celém kontinentu. V souvislosti s tím byl uzavřen i lyžařský tunel v Oberhofu, kam se chystali, a z následného soustředění v Rakousku se rychle vraceli domů poté, co byli pozitivně testováni dva ze závodníků. Anabáze s tréninkovými podmínkami však pokračuje také nyní ve Finsku. V zemi totiž momentálně není připravený žádný skokanský můstek. Původní dohoda, že 18. listopadu se česká reprezentace přesune do Ruky, kvůli problémům se sněhem padla, a tak výprava zůstane až do 24. listopadu v Rovaniemi.

Musíme improvizovat, jak se dá. Jsme rádi, že zde máme k dispozici alespoň tříkilometrový okruh vytvořený z loňského sněhu. Minulý týden sice napadlo asi dvacet centimetrů, ale vše brzy roztálo. Jsem v kontaktu s trenérem finského reprezentačního družstva, které se chystá na kemp v Lahti. Tam je alespoň funkční můstek, který má ledovou nájezdovou stopu a umělohmotný dopad. Pokud to protiepidemická opatření dovolí, umožní nám tam společnou přípravu,“ říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Ve Finsku přísná opatření

Preventivní opatření proti šíření koronaviru budou pro všechny aktéry Světového poháru v Ruce velice přísná. Organizátoři pro ně vydali devítistránkový manuál, jímž se musí všichni sportovci i členové realizačních týmů řídit. Vstup do země bude povolený pouze s negativním testem starým maximálně 72 hodin. Jednotlivé výpravy budou navíc uzavřeny v přísně střežené bublině.

„Už teď v hotelu v Rovaniemi máme vyčleněnou polovinu patra, část posilovny, haly i prostoru na jídlo. Řídíme se podle speciálně připraveného plánu, v jednotlivých prostorech se střídáme shodou okolností s českými běžci. Navíc třikrát denně vyplňujeme dotazník týkající se Covidu-19. Těsně před premiérou Světového poháru v Ruce to však bude jinak. Vyrazíme tam 24. listopadu a cestou z Rovaniemi se musíme někde naobědvat. Hned po příletu nás čeká test a okamžitě poté budeme izolováni v apartmánu, kde se po šesti hodinách dozvíme výsledek. Bude-li negativní, pořadatelé nás akreditují. Kromě přidělených ubytovacích prostor však nikam nesmíme a v případě porušení tohoto nařízení akreditaci ztratíme,“ upřesňuje Marek Šablatura.

Premiéra bez Daňka

Úvodní série Světového poháru se nezúčastní Lukáš Daněk, jenž měl během letní přípravy výpadky v důsledku celkového oslabení organismu, navíc nedávno prodělaný Covid-19 ho připravil o čich i chuť. Koronavirus však potrápil i ostatní reprezentanty – Ondřej Pažout si stěžoval na potíže s dýcháním, Tomáš Portyk na únavu a Jan Vytrval strávil v karanténě dokonce dvacet dnů, neboť měl dva pozitivní testy.

„Hovořit o tom, jaká bude za těchto okolností forma, je nesmírně obtížné. Nevíme, co máme čekat, protože sportovní stránka byla v poslední době na druhé koleji. Chybějí mi informace o jiných zahraničních týmech, ale myslím, že situace u většiny z nich bude podobná. Uvidíme, co nastane, až se naši kluci zapojí do plného tréninku. Teď jim chceme především poskytnout čas, aby se vzpamatovali a naskočili zpět do klasického režimu,“ naznačuje Marek Šablatura.

Zrušený Lillehammer

Organizátoři závodů Světového poháru v severské kombinaci, které se měly uskutečnit v norském Lillehammeru ve dnech 4.-6. prosince, oznámili, že vzhledem k nepříznivé zdravotní situaci kvůli šíření nemoci Covid-19, jsou zrušeny. Uskuteční se buď v náhradním termínu, nebo budou později přesunuty do jiného místa.



Pomoc Ukrajině