Cílem je vrátit se do širší světové špičky, přejí si před novou sezonou sdruženáři
Poctivá příprava v českých podmínkách i na zahraničních kempech či užší spolupráce s německou reprezentací. Před začátkem nové zimní sezony panuje i zásluhou těchto faktů ve sportovním úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR pozitivní nálada. Vedení pevně věří, že plán vrátit české sdruženáře do širší světové špičky je na dobré cestě.
Sportovní ředitel Tomáš Slavík, sám bývalý velmi kvalitní sdruženář, má s končící přípravou a startující sezonou radost zejména z navázané spolupráce s německou reprezentací, z čehož mohou čeští závodníci i závodnice do budoucna těžit.
„Spolupráce s Německem nám umožnila i jinak těžko dostupné tréninkové možnosti na konci podzimní přípravy,“ odhalil Slavík. „Skoky na ledové stopě v Ga-Pa, následně první lyžování v Davosu. Mohli jsme se s Němci zúčastnit posledního skákání v létě na velkém můstku v Klingenthalu. Byli jsme pozváni na říjnové mistrovství Německa v Oberhofu, kde Jiří Konvalinka s Janem Vytrvalem vybojovali v team sprintu hodnotné 2. místo,“ vyjmenovával Slavík výhody této spolupráce.
Během letní přípravy se ke Konvalinkovi s Vytrvalem připojil v červnu také Lukáš Daněk, který má za sebou operaci kolene a vynechal kompletní minulou sezonu. Na vybraných akcích byl s áčkem rovněž nejlepší český junior Lukáš Doležal.
Hlavním vrcholem nové sezony bude na přelomu února a března mistrovství světa v Trondheimu, které se bude považovat za úspěšné, pokud se splní hlavní cíl reprezentace, kterým je umístění do 15. místa. „Ve Světovém poháru jsou cílem pravidelná umístění do první poloviny startovního pole. Určitě chceme, aby se naši závodníci postupně vrátili do širší světové špičky,“ prohlásil.
Slavík také poodhalil dobrou zprávu s ohledem na ženskou reprezentaci. K Tereze Koldovské se totiž opět připojí dvacetiletá Jolana Hradilová, která naposledy závodila v lednu 2023. Po zranění a operaci kolene, kvůli čemuž vynechala celou minulou sezonu, se konečně vrátila k plnohodnotnému tréninku. Obtíže se naopak nevyhnuly Koldovské, která velkou část letní přípravy laborovala s nejrůznějšími omezeními.
„Ženy měly jeden kemp s německou reprezentací, jinak trénovaly ve skupině s juniory,“ uvedl Slavík, jenž věří, že i reprezentace žen je na dobré cestě ke zlepšování.
Co se juniorské reprezentace týče, ta se primárně připravovala v domácích podmínkách. „Bylo několik výjezdů na skokanský blok do zahraničí a jednou byli v Oberhofu v tunelu na lyžích. První sníh mají v plánu v Seefeldu, kde následně otevřou závodní sezonu při závodech Alpen Cupu,“ uvedl Slavík, kterého potěšilo během léta zejména solidní osmé místo Doležala na libereckém Alpen Cupu, kde startovalo na sedm desítek závodníků.
Vrcholem sezony bude pro juniorskou reprezentaci mistrovství světa v americkém Lake Placid. Podle Slavíka by se ve Spojených státech měli představit tři závodníci a jedna závodnice. Cílem je pak umístění v elitní desítce.
Konvalinka cítí životní formu
Mužská reprezentace se bude v nové sezoně Světového poháru opírat o výkony zkušeného Jana Vytrvala a stále ještě tak trochu benjamínka, ale vysoce talentovaného Jiřího Konvalinky. Devatenáctiletý sdruženář rozhodně hodlá významně navýšit počet bodů (23), které vybojoval v minulé sezoně.
„Letní příprava byla kvalitní. Obešlo se to bez sebemenších potíží. Žádné zranění, žádné větší tréninkové prodlevy ani pauzy. Plán, jak byl nastavený, jsme odjeli poctivě, s čímž jsem spokojený,“ uvedl Konvalinka.
Mladý český reprezentant byl spokojený i s výsledky, které během léta zaznamenal. Na konci srpna vybojoval 15. místo v rámci Grand Prix v Chaux-Neuve a dařilo se mu i na zmíněném mistrovství Německa, kam dostali Češi pozvánku a Konvalinkovi se povedlo vedle druhého místa z team sprintu vybojovat také šesté místo v individuálním závodě. K tomu se stal mistrem republiky v severské kombinaci a stříbro vybojoval na mistrovství republiky ve skocích.
Po zmíněných závodech příprava před novou sezonou pomalu finišovala a Konvalinkovi se povedlo před startem Světového poháru vyladit formu zejména na skokanských můstcích, což je už tak jeho silná stránka. „Musím říct, že jsem dost natrénoval letovou fázi a na můstku se cítím o sto procent lépe,“ lebedil si. „Ze Stockholmu jsme letěli do Klingenthalu na velký můstek, kde jsme mohli zúročit tréninky a v životě jsem se na můstku necítil líp,“ těšil se z životní formy.
„Doufám, že to vydrží a příští týden a následující týdny to budu moci prodávat ve Světovém poháru, na který se těším. Doufám, že nebudu moc ve stresu a nebudu si připouštět tlak. Chci si závody užívat a dávat do nich maximum, to je můj cíl,“ dodal.
Koldovskou v přípravě srážely neustále zdravotní problémy
Ač se Tereza Koldovská nemůže dočkat startu sezony, během které za svůj závodní vrchol považuje mistrovství světa, v ideálním rozpoložení se do nového ročníku rozhodně nevrhne. I pro ni je záhadou, v jaké se vlastně nachází formě, protože letní příprava probíhala s významnými omezeními. Kvůli nim tuší, že to nebude minimálně v prvních týdnech vůbec snadné.
„Ani nevím, kde bych začala,“ přemítala dvacetiletá česká reprezentantka. „Letní příprava nebyla vůbec podle plánu. Na začátku jara jsem si způsobila výron v kotníku, takže jsem na pár dní nemohla stoprocentně trénovat. Následovalo letní soustředění v Breitenbergu a Hinzenbachu. Ale pak přišel největší zdravotní problém, což bylo únavové přetížení žebra. To mě vyřadilo z tréninku skoro na 2 měsíce,“ vyprávěla.
„Snažila jsem se aspoň chodit na kolečkové lyže a posilovat, ale na můstek jsem nemohla,“ pokračovala Koldovská. „V polovině října jsem se vrátila zpět na můstek, docela v dobré formě. Následovalo soustředění v Oberhofu, kde jsme měli možnost si vyzkoušet i první umělý sníh v tunelu. Ale aby toho zranění nebylo málo, tak dva dny po příjezdu domů jsem si udělala znovu výron v kotníku, se kterým se bohužel léčím do teď,“ dodala.
Koldovská však věří, že smůlu si vybrala právě během přípravy a během sezony ji už žádné významnější obtíže nepotkají. „Jen si přeju, abych celou sezonu odzávodila bez jakéhokoliv zranění.“