Do obávané finské premiéry Světového poháru vstoupí o víkendu čeští sdruženáři bez veterána Churavého

Do obávané finské premiéry Světového poháru vstoupí o víkendu čeští sdruženáři bez veterána Churavého

12 min 58 s

České reprezentanty v severské kombinaci čeká o nadcházejícím víkendu premiéra nového ročníku Světového poháru. V obávaném finském středisku Kuusamu, kde závody většinou provázejí nevyzpytatelné větrné poryvy, vstoupí do prestižní soutěže s novým reprezentačním trenérem Ladislavem Ryglem mladším a bez veterána Pavla Churavého, který dal v úvodu sezony přednost přípravě s juniorským týmem. V nominaci jsou Miroslav Dvořák, Petr Kutal, Tomáš Portyk a Tomáš Slavík (na snímku).


„Máme nového trenéra a obměny doznal i reprezentační výběr. Spoléhat však budeme stejně jako v minulé sezoně na Mirka Dvořáka a Tomáše Portyka. Přál bych jim i dalším závodníkům, aby jim vstup do Světového poháru vyšel, ale vrcholná forma by měla přijít až v únoru 2015 na mistrovství světa ve Falunu. Rok od roku se nám kvůli finančnímu zajištění družstva hůře dýchá, ale bez ohledu na to kluci absolvovali vydařenou přípravu. Pro mne je důležité, že reprezentanti si pochvalují přístup i metody Ládi Rygla a že si rozumějí,“ shrnuje atmosféru v elitním sdruženářském výběru Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Areál Ruka v Kuusamu představuje už tradičně pro většinu světových sdruženářů velkého strašáka. Především silný a točitý vítr, který zde v tomto období panuje, mění závody zpravidla ve větrnou loterii. Uspět zde dokáží pouze psychicky odolné typy, které zvládnou úvodní skokanskou část. Pro české reprezentanty, kteří se s výjimkou Tomáše Portyka v minulé sezoně často potýkali s nevyrovnanou výkonností právě na můstcích, bude letošní start o to těžší.

„Kuusamo představuje opravdu náročný závod a hodně záleží na hlavě každého účastníka. Je to zejména o štěstí. Navíc se v těchto složitých podmínkách skáče na velkém můstku. Také proto jsem tentokrát nominoval Tomáše Slavíka, který na něm umí. Pavel Churavý dostane příležitost v dalším průběhu Světového poháru a bude se nyní koncentrovat na závody Kontinentálního poháru v USA. S přípravou svěřenců jsem jinak maximálně spokojený. Kluci makali a odvedli velký kus práce. Trénujeme jinak, zavádíme nové věci, ale za pouhých pár měsíců ještě nelze čekat zázraky – ty se projeví až později,“ vysvětluje trenér Ladislav Rygl.

Za sněhem k polárnímu kruhu

V závěrečné fázi přípravy se počátkem listopadu věnovali čeští „kombiňáci“ skokanskému tréninku v rakouských centrech Ramsau, Tauplitz a Oberstdorf. Situaci jim poněkud zkomplikoval nedostatek prvního sněhu v Norsku, a tak za ním museli vyrazit až téměř k polárnímu kruhu do finského střediska Rovaniemi. Zde našli nejen výborně upravený malý můstek, ale také perfektně zasněžených devět kilometrů běžeckých tratí.

Českým reprezentantům se tentokrát vyhýbala zranění. Virová onemocnění však přesto v posledních dnech postihla Tomáše Portyka a Petra Kutala. Aktuální forma všech závodníků se však zdá být slibná. „V Rovaniemi jsme absolvovali kontrolní závod společně s Poláky a Rusy. Podařilo se mi ho vyhrát. Po skoku jsem byl druhý o dvacet vteřin za Klimovem, ale i když jsem ho relativně brzy předběhl, s během jsem úplně spokojený nebyl. Cítím v něm ještě rezervy, chybí mi najezdit klasické závodní tempo. Jakmile se však sezona naplno rozběhne, myslím, že se optimální běžecká forma vrátí,“ hodnotí svou výkonnost Miroslav Dvořák.

Miroslav Dvořák: Hledání skokanské stability

Sedmadvacetiletý sdruženář by měl být i v této sezoně hlavním tahounem české reprezentace. V průběhu celé letní přípravy i v posledních týdnech se maximálně zaměřil na zlepšení skokanské techniky. Právě nevyrovnanost skoků ho v uplynulé zimě nejednou připravila o dobré umístění.

„S Mirkem jsme v přípravě na skocích hodně a tvrdě pracovali. Už při letní Grand Prix ukázal, jak výrazně se zlepšil a stabilizoval skokanskou formu – ani jsem to tolik nečekal. Teď půjde o to, aby to, co se naučil, přenesl i na sníh. Pokud bude v závodech předvádět takové skoky jako v tréninku, může bojovat na špici s nejlepšími sdruženáři. Netroufnu si odhadnout, zda to bude hned na začátku Světového poháru, ale s přibývajícími závody určitě ano,“ věří Ladislav Rygl.

V posledních dvou sezonách vystoupil Dvořák v prestižním seriálu třikrát na třetí příčku. Netají se, že by rád tuto statistiku co nejdříve vylepšil. Velkou motivaci mu poskytuje i očekávané narození prvního syna ve druhé polovině prosince. „V tréninku ani v testovacích závodech nemám žádné výrazné výpadky. Pravdou však je, že letos jsem toho v přípravě až tolik nenaběhal a víc se zaměřoval na skok. Ale právě vydařený skok je základem úspěchu. Kdo dobře zaskáče, zpravidla ze sebe v běžecké části vydá maximum sil a udrží se vepředu. Naopak stíhačka ze třetí, čtvrté desítky je vyčerpávající. Věřím, že když dobře skočím, tak už se kousnu. Na start v Kuusamu půjdu klidný. Letos sázím na pozvolný nárůst formy – o to důležitější bude její stav na šampionátu ve Falunu,“ přeje si Miroslav Dvořák.

Tomáš Portyk: Ještě pár let běžeckého tréninku

Jestliže česká jednička pilovala před sezonou skok, největší domácí talent, osmnáctiletý Tomáš Portyk, jehož doménou jsou můstky všeho druhu, se soustředil především na běžecký trénink. V uplynulé sezoně už pravidelně bodoval ve Světovém poháru a jeho výkonnost by měla opět stoupat. Jeho hlavním cílem bude útok na medaili na juniorském mistrovství světa v Almaty.

„S Tomášem pracujeme na běhu neustále, ale vzhledem k jeho mládí zatím nemůžeme očekávat, že bude běhat jako o deset let starší borci. Potřebuje čas a ještě pár let potrénovat, než ty starší soupeře dožene. Proto se zatím zaměřujeme hlavně na techniku a ekonomiku běhu,“ komentuje jeho ambice Ladislav Rygl.

V sobotu 29. listopadu absolvují sdruženáři v Kuusamu závod dvojic HS142/2x7,5 km, v neděli 30. listopadu je čeká individuální závod Gundersen HS142/10 km.

 



Pomoc Ukrajině