Dvořákův návrat na bodované pozice a diskvalifikovaný šampion Frenzel

5 min 41 s

Ve třetím dějství sdruženářské minisérie v rámci Světového poháru ve Val di Fiemme se konečně vrátil Miroslav Dvořák (na snímku) na bodované pozice. V individuálním závodu HS 134/10 km skončil dvacátý, když ještě na počátku posledního okruhu byl blízko elitní desítky. Po prodělané viróze sice ještě není v plné kondici, ale už naznačil zlepšení. Druhý český zástupce Tomáš Slavík skončil jako 46. na posledním klasifikovaném místě.

Nedělní soutěž ve Val di Fiemme měla po skokanské části nečekanou zápletku. Vítěz Eric Frenzel, jenž přistál na 130,5 m byl totiž vzápětí diskvalifikován. Při kontrole se zjistilo, že měl během skoku nezapnuté zipy na rukávech své kombinézy, což pravidla nedovolují. Ačkoliv závodník tvrdil, že nešlo o úmysl, byl šéf jury Lasse Ottesen nekompromisní a olympijský šampion i leader Světového poháru tak musel odstoupit.

První příčku na můstku HS134 tak za ideálních podmínek obsadil Rakušan Christoph Bieler se 2132,5 m. Před druhým Havaardem Klemetsenem (127 m) tak získal náskok 10 vteřin a třetím Janem Schmidem z Norska 27 s. Za nimi se však seřadila početná skupina favoritů s nevelkými odstupy, takže se dal v běhu čekat dramatický souboj. Konečně do něj mohl opět promluvit i český reprezentant Miroslav Dvořák, jenž dopadl na značku 122 m a na 15. pozici ztrácel 1:16 min. Tomáš Slavík skočil 106,5, což mu vyneslo až 41. místo a odstup 2:57 min.

V běžecké části nejprve drtivě nastoupil Schmid a zdálo se, že si pojede svůj vlastní sólozávod za prvenstvím. Jenže v posledním kole ho dojel jeho krajan Joergen Grabaak (po skoku jedenáctý s odstupem 1:06 min.) a neustálým stupňováním tempa si nakonec dojel pro vítězství. Za ním se rozpoutala dramatická bitva o další pořadí na stupních vítězů – Schmid už nestačil, ale v závěrečném stoupání i v cílové rovince skvěle zabral Rakušan Bernhard Gruber, který o centimetry předstihl dalšího výtečného bojovníka Fabiana Riessleho.

Dvořák až do závěrečného okruhu stahoval ztrátu na vedoucí desítku. V okamžiku, kdy mu k dostižení početné skupiny zbývaly snad jen desítky metrů, Norové, Němci a Rakušané zaveleli k ataku. Další zvýšení tempa už česká sdruženářská jednička nezachytila, ale i taksi za statečný boj zaslouží uznání. Slavík dokončil závod na 46. pozici

Val di Fiemme – 14. závod, Gundersen HS134/10 km: 1. Grabaak (Nor.) 25:58,7 min., 2. Gruber (Rak.) +3,8 s, 3. Riessle (Něm.) +4,1, 4. Schmid (Nor.) +6,9, 5. Moan (Nor.) +9,1, 6. Rydzek (Něm.) +10,5, 7. Klapfer (Rak.)+11,7, 8. Braud (Fr.) +13,7, 9. Denifl (Rak.) +30,1, 10. Kokslien (Nor.) +31,7... 20. Dvořák +59,7, 46. Slavík (oba Česko) +5:41,2 min.

Pořadí Světového poháru po 14 závodech: 1. Frenzel 861 bodů, 2. Gruber 620, 3. Schmid 578, 4. Riessle 560, 5. A. Watabe (Jap.) 541, 6. Rydzek (Něm.) 521, 7. Klemetsen (Nor.) 497, 8. Kokslien 493, 9. Moan (oba Nor.) 411, 10. Klapfer (Rak.) 355... 19. Dvořák 172, 32. Portyk (oba Česko) 80.