Konvalinka vyhrál první závod v Harrachově rozdílem třídy! Doležal si polepšil o 16 pozic

6 min 25 s

FESA Alpen Cup sdruženářů v Harrachově měl na programu v sobotu úvodní dva závody juniorů a juniorek. Jiří Konvalinka navázal na svá dvě vítězství z minulé sezony a opět dokázal domácí závod ovládnout. Tentokrát doslova rozdílem třídy, když druhého Benedikta Graeberta porazil o takřka minutu a půl. Lukáš Doležal si v běžecké části vylepšil umístění o 16 příček.

Konvalinka v minulé sezoně vyhrál v Harrachově oba závody v rámci Alpen Cupu a dal najevo, že patří k nejlepším juniorům v severské kombinaci. To potvrzuje dlouhodobě i v této sezoně, když v Alpen Cupu nastoupil doposud do šesti závodů a pět jich vyhrál.

Minulý týden si devatenáctiletý český talent prožil zklamání na juniorském mistrovství světa v Planici, když se mu nepovedl za celé jeho působení na šampionátu jen jeden skok a zrovna se jednalo o soutěžní skok v závodě jednotlivců. Nyní v Harrachově už ale zase předvedl skvělý výkon na můstku i v běžecké stopě a vyhrál šestý závod Alpen Cupu v této sezoně.

Již jistý vítěz hodnocení FESA Alpen Cupu zahájil závod na středním můstku se 101,5 metry, díky čemuž měl náskok na Němce Graeberta na druhém místě 71 sekund. Toto vedení pak na desetikilometrové běžecké trati ještě navýšil, když zaznamenal vůbec nejrychlejší čas ze všech sdruženářů na startu, a zvítězil před Graebertem o minutu a 29 sekund.

Šestou nejrychlejší běžeckou část předvedl v sobotu Lukáš Doležal. Sedmnáctiletý Konvalinkův parťák ze závodu dvojic na nedávném juniorském mistrovství světa, na kterém vybojovalo české duo páté místo, nezaložil do závodu na skokanském můstku zrovna ideálně. Po skoku mu patřilo až 24. místo se ztrátou půl minuty na elitní desítku.

Běžeckou část ovšem Doležal zvládl znamenitě a dařilo se mu stahovat ztrátu na závodníky před sebou. Postupně se prokousal dopředu o šestnáct pozic až na konečné osmé místo. Část závodu si pomáhal s Rakušanem Netzerem, který předvedl dokonce druhý nejrychlejší běh a posunul se z 27. místa na sedmou pozici.

V závodě startovala řada dalších českých juniorů. Velmi pěkným patnáctým místem se prezentoval Jáchym Hrdina, do první třicítky se pak vešli na 21. místě Jan John a na 27. místě Radim Sudek.

V Harrachové závodily samozřejmě také juniorky. Mezi sdruženářkami se představila i Tereza Koldovská, které patřilo po skokanské části za 72,5 metru desáté místo. Do pětikilometrové běžecké části ale nenastoupila.

FESA Alpen Cup bude pokračovat i v neděli, tentokrát závody na polovičních tratích. Junioři po skoku na středním můstku poběží pětitikilometrový závod, juniorky pak dvouapůlkilometrový.