Letní Grand Prix v Klingenthalu: Rázný vstup Jana Vytrvala

4 min 48 s

Do druhého dějství Letní Grand Prix v severské kombinaci v Klingenthalu ve středu 28. srpna už zasáhla kompletní česká elita. Na programu zde byl podvečerní závod s masovým startem HS140/10 km, který obrací pořadí obou disciplín a začíná běžeckou částí. Ze svěřenců Marka Šablatury si nejlépe vedl Jan Vytrval (na snímku), který obsadil výbornou 17. příčku. Ondřej Pažout s Tomáš Portykem se vešli v celkovém pořadí na pozice ve třetí desítce.

Jan Vytrval se blýskl hned na úvod v běhu na kolečkových lyžích – udržel tempo špičkových vytrvalců a do cíle přijel na výborném devátém místě s odstupem pouhých 12,3 vteřiny na nejrychlejšího Fabiana Riessleho z Německa, který dosáhl času 21:30,6 min. Za ním skončil druhý Rakušan Philipp Orter se ztrátou 3,8 s a třetí Ital Raffaele Buzzi (+6,1). Další příčky patřily německým reprezentantům Vinzenzi Geigerovi (+7,5) a Eriku Frenzelovi (+10,2).

Zbývající čeští sdruženáři už se mezi nejlepší běžce neprotlačili a skončili mezi 55 závodníky až na začátku páté desítky. Tomáš Portyk byl 42. se ztrátou 44,4 s a Ondřej Pažout 43. (+1:16,3 min). Lukáš Daněk běžeckou část nedokončil.

Na velkém můstku HS140 v úterním provizorním kole skočili Portyk s Vytrvalem 123,5 m a Pažout 125 m. V samotné soutěži za umělého osvětlení zůstal Portyk na svém, zatímco Pažout s Vytrvalem si polepšili – Pažout na 126,5 m a Vytrval na 127 m.

Světová sdruženářská špička však létala mnohem dál. Vítězný Rakušan Franz Josef Rehrl doplachtil na značku 140 m, druhý Japonec Akito Watabe zdolal 139 m, jeho krajan Rjota Jamamoto 137,5 m a Polák Szczepan Kupczak 138 m. Přísná jury diskvalifikovala Rakušana Ortera a také J. Watabeho za nevyhovující kombinézy, což Jana Vytrvala vyneslo na velice solidní 17. příčku. Také další dva Češi bodovali – Ondřej Pažout se umístil 24. a Tomáš Portyk 27.

2. závod Letní Grand Prix – Klingenthal, HS140/10 km: 1. Rehrl (Rak.) 145 bodů, 2. A. Watabe 141,3, 3.-4. Jamamoto (oba Jap.), Kupczak (Pol.) oba 134,9, 5. Deischl (Rak.) 121,8, 6. Frenzel (Něm.) 120,5, 7. Ivanov (Rus.) 119,9, 8. Riiber (Nor.) 119,8, 9. Nagai (Jap.) 119,6, 10. Costa (It.) 119… 17. Vytrval 113,2, 24. Pažout 102,3, 27. Portyk 100,1, Daněk (všichni Česko) závod nedokončil.

Průběžné pořadí Letní Grand Prix (po 2 závodech): 1. – 2. Rehrl , A. Watabe oba 180 bodů, 3. Fritz (Rak.) 72, 4. Costa 71, 5. Riiber 68, 6. Jamamoto 66, 7.-9. Kupczak. J. Watabe (Jap.), Lamparter (Rak.) všichni 60, 10. Frenzel 58… 24. Vytrval 14, 34.-35. Pažout 7, 36.-37. Portyk 4.

Letní Grand Prix pokračuje závody 30. a 31. srpna v Oberhofu.