MSJ: Konvalinka ve skoku kvůli silnému větru nabral ztrátu, přesto vybojoval umístění v Top 10!

5 min 16 s

Střední můstek ve slovinské Planici trápil v pátek během závodu severské kombinace v rámci mistrovství světa juniorů silný zadní vítr, se kterým si český reprezentant Jiří Konvalinka nedokázal poradit podle představ. Po skokanské části nabranou ztrátu na čelní pozice nedokázal smazat, přesto vybojoval alespoň umístění v elitní desítce.

Konvalinka byl i s ohledem na skokanské výkony v trénincích a provizorním kole, které dokonce ve čtvrtek vyhrál, právem umístěn do širšího okruhu spolufavoritů na boj o jeden z cenných kovů. Jenže zatímco ve čtvrtek měli sdruženáři poměrně přívětivé povětrnostní podmínky, v pátek foukal silný zadní vítr s bočními poryvy, což řadě závodníků nadělalo velké problémy.

Jedním ze sdruženářů, který si s podmínkami neporadil podle představ, byl právě Konvalinka. V ostrém soutěžním skoku předvedl pouhých 88 metrů s nepříliš povedeným telemarkem. Tento skok byl pro něho zklamáním i z toho hlediska, že ve zkušebním kole dokázal skočit o pět metrů dál, což by mu bohatě stačilo na umístění na provizorních stupních vítězů.

Konvalinkovi v tu chvíli nepomohlo ani to, že přičítal 15 bodů za vítr, jelikož se usadil až na dvanáctém místě se ztrátou 75 sekund na vedoucího Paula Walchera z Rakouska. Na medailové pozice pak ztrácel zhruba půl minuty.

Na desetikilometrové běžecké části byl Konvalinka součástí skupiny od desátého místa, jenže stahovat ztrátu na skupinu bojující o medaile, se mu nedařilo. Postupem času se usadil kolem 10. místa a právě toto umístění mu také patřilo v cíli. Na mistra světa Paula Walchera nakonec ztratil přes minutu a půl.

Závod juniorů absolvoval také Radim Sudek, jenž byl po skokanské části na 26. místě za 80 metrů. V běžecké části se propadl na konečnou 34. pozici. Lukáše Doležala potkala stejně jako v provizorním kole diskvalifikace.

V závodě juniorek se ve skokanské části usadila Tereza Koldovská se skočenými 79 metry na 24. místě. Na pětikilometrové běžecké trati se české sdruženářce povedlo posunout o dvě pozice na konečnou 22. příčku. Na juniorskou světovou šampionku Minju Korhonenovou z Finska ztratila dvě minuty a 19 sekund.

Výsledky závodu juniorek
1. Minja Korhonenová (FIN) 15:24,7