Na MS v Oberstdorfu potvrdil týmový sprint sdruženářů rakouskou nadvládu – Pažout s Vytrvalem po bojovném výkonu sedmí

Na MS v Oberstdorfu potvrdil týmový sprint sdruženářů rakouskou nadvládu – Pažout s Vytrvalem po bojovném výkonu sedmí

7 min 51 s

Sdruženářské loučení s mistrovstvím světa klasiků v Oberstdorfu představoval v sobotu 6. března týmový sprint dvojic (HS137/2x7,5 km). Favorizované norské a německé páry něm zcela zaskočili Rakušané Johannes Lamparter, Lukas Greiderer, kteří zvítězili zcela suverénně. České duo Ondřej Pažout (na snímku – @Nordic Focus/CZECH SKI AND SNOWBOARD), Jan Vytrval mezi v konkurenci čtrnácti zemí po spíše průměrném skoku v běhu příkladně zabojovalo a zajistilo si solidní sedmou příčku.


Kvalita jednotlivých týmů předurčovala před startem české dvojici právě souboj o sedmou příčku se Slovinskem, Estonskem a USA. Trenér Marek Šablatura tentokrát nasadil k Ondřeji Pažoutovi místo Tomáše Portyka, který se bohužel v Oberstdorfu s formou příliš nepotkal, Jana Vytrvala.

Na můstku panovalo krásné slunečné počasí a vítr byl klidný – škoda, že ani ideální podmínky českým reprezentantům potřebné metry v délce skoků nepřihrály. Ani Pažout se z 21. lavičky nedostal za 120 m a výkonem 116,5 m obsadil průběžnou 9. pozici s odstupem1:22 min na lídra. V druhé sérii se nájezd o jedno okno snížil a Vytrval přistál na 103,5 m, což po propadu mladšího z estonských bratří Ilvesů stačilo k posunu na osmé místo, ale už se ztrátou 3:18 min. Slovinsko bylo sedmé o 19 vteřin, za námi se seřadilo Polsko o 6 vteřin, Estonsko o 31 vteřin a USA o 51 vteřin.

Na špici se rozpoutal souboj silné čtyřky. Po úvodní sérii vedlo Rakousko, neboť se znovu zaskvěl devatenáctiletý supertalent Johannes Lamparter nejdelším skokem dne 140,5 m. Jenže ani ostatní favorité příliš nezaostávali. Druhé Japonsko bylo zásluhou 136 m Akita Watabeho těsně na dostřel (+10 s), třetí se drželo Norsko po skoku Espena Andersena 133,5 m (+22 s) a čtvrté Německo udržel v naději 132 m Eric Frenzel (+27 s). Druhá série však bitvu o medaile přece jen zamotala. Do čela se posunuli Japonci zásluhou 136 m Rjoty Jamamota a za ně se s odstupem dvou vteřin udrželi Rakušané po pokusu Lukase Greiderera 133 m. Jarl Riiber v norské sestavě nebyl opět tak přesvědčivý, ale 130,5 m neznamenalo fatální ztrátu (+34 s). Zato německý sdruženář Fabian Riessle v bitvě nervů selhal a pouhých 123 m odměřilo domácím reprezentantům značnou ztrátu 1:12 min.

V běžecké části absolvoval každý člen týmu pětkrát okruh o délce 1,5 km. Rakouský tandem Lamparter, Greiderer pracoval po celou dobu jako skvěle namazaný stroj a bezpečně si udržoval svůj náskok. Nor Riiber ve svém třetím okruhu polapil Japonce Jamamota, jenž běžecky elitním tempařům nestačil, a rozhodl tak o stříbrné medaili pro své barvy. Němci začali „mission impossible“ za stupni vítězů zpočátku zdánlivě marnou stíhačkou soupeřů. Ještě do svého posledního okruhu vjížděl Jamamoto s náskokem 15 vteřin, ale Riessle ho na trati heroickým vzepětím dostihl, takže závěrečný souboj Frenzel–A. Watabe už probíhal bok po boku – ve finiši však sedminásobný mistr světa svého soka jasně předčil.

Ondřej Pažout s Janem Vytrvalem bojovali se slovinskou dvojicí Vid Vrhovnik, Gasper Brecl zhruba do poloviny závodu. Poté, co na 9. km už předával Vytrval s náskokem 4,5 vteřiny, bylo jasné, že tempu české dvojice Slovinci neodolají. Dokonce se vyčerpali natolik, že úplně odpadli a byli dojeti o kolo. V úvodních okruzích se zkoušeli udržet Poláci, ale ani oni se silami nevydrželi. Tentokrát nestačili ani Američané a také závěrečný atak estonského páru se podařilo včas odrazit. Sedmé místo se tak stalo splněnou povinností i lichotivým příspěvkem.

Oberstdorf – mistrovství světa, týmový sprint HS137/2x7,5 km: 1. Rakousko (Lamparter, Greiderer) 23:20,4 min, 2. Norsko (Andersen, J. Riiber) +39,6 s, 3. Německo (Riessle, Frenzel) +1:07,4 min, 4. Japonsko (Jamamoto, A. Watabe) +1:09,2, 5. Finsko (Hirvonen, Herola) +1:42,7, 6. Francie (Baud, Muhlethaler) +2:06,5, 7. Česko (Pažout, Vytrval) +4:10,6, 8. Estonsko (A. Ilves, K. Ilves) +4:30,6, 9. USA (Loomis, T. Fletcher) +4:46,4, Kazachstán, Ukrajina, Rusko, Slovinsko dojety.



Pomoc Ukrajině