Nečekané vzkříšení Tomáše Portyka v Trondheimu – po výborném skoku dvanáctá příčka

5 min 18 s

V jednadvacátém závodě Světového poháru sdruženářů, který se uskutečnil ve středu 15. března v Trondheimu, nastalo nečekané, ale o to příjemnější výkonnostní vzkříšení Tomáše Portyka (na snímku). Za tři týdny jednadvacetiletý závodník Dukly Liberec konečně navázal na svá nejkvalitnější představení z minulé sezony a obsadil výbornou 12. příčku. Miroslav Dvořák se zatím z útlumu neprobral a skončil celkově na 38. místě.

Ve středu nepustilo účastníky na můstek HS140 nepříznivé počasí, a tak se jim do skokanské části započítávaly výsledky úterního provizorního kola. A v něm po delší době opět zazářil Tomáš Portyk. Doplachtil do vzdálenosti 134,5 m a obsadil velice dobrou výchozí 5. pozici s odstupem 1:07 min. Druhému z českých reprezentantů Miroslavu Dvořákovi se však nedařilo a 114 m (+3:12 min.) ho srazilo až na 45. pozici.

Ve skoku zvítězil Rakušan Mario Seidl se 138 m, druhý byl Němec Manuel Faisst se 135,5 m (+16), třetí Eric Frenzel se 132 m (+26 s) a čtvrtý Francouz Maxime Laheurte se 132,5 m (+58 s). Vedoucí muž Světového poháru Johannes Rydzek z Německa se usadil až na jedenácté příčce se ztrátou 1:23 min.

V běhu se brzy usadil v čele Eric Frenzel a za ním vyrazili k tradiční stíhačce němečtí kombiňáci Rydzek, Riessle, Faisst, Japonec Akito Watabe a Nor Moan. Tomáš Portyk bojoval a jezdil ve skupince usilující o pořadí na 8. až 16. místě. Ve vyrovnaném a dramatickém finiši však nakonec přišel o umístění v elitní desítce. Udolal výborné soupeře Laheurteho, Kircheisena, Nagaie i Denifla, ale těsně ho porazili Fin Ilkka Herola, Francouz Francois Braud, Rakušan Bernhard Gruber a po fotofiniši také jeho krajan Philip Orter. Přesto zaznamenal svůj nejlepší výsledek v sezoně – až dosud jím byla 18. pozice v Ruce a Val di Fiemme. Miroslav Dvořák běžeckou část navzdory značné ztrátě neodepsal a dvacátým časem se posunul alespoň na 38. místo.

Závěr tentokrát patřil Eriku Frenzelovi, jenž se vítězstvím posunul do čela Světového poháru. Jeho největšímu rivalovi Rydzekovi už po mohutné stíhačce došly síly. Triumf Němců završil třetí v cíli Riessle.

21. závod Světového poháru – Trondheim, HS140/10 km: 1. Frenzel 25:10,9 min., 2. Rydzek +19,2 s, 3. Riessle (všichni Něm.) +22,2, 4. A. Watabe (Jap.) +22,7, 5. Seidl (Rak.) +31,4, 6. Faisst (Něm.) +34,9, 7. Moan (Nor.) +1:07,7 min., 8. I. Herola (Fin.) +1:36,1, 9. Braud (Fr.) +1:38,0, 10. Gruber (Rak.) +1:39,6, ...12. Portyk +1:40,6, 38. Dvořák (oba Česko) +3:24,3.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 21 z 23 závodů): 1. Frenzel 1534 bodů, 2. Rydzek 1520, 3. Riessle 1049, 4. A. Watabe 976, 5. Kircheisen (Něm.) 738, 6. Seidl 657, 7. I. Herola 428, 8.-9. Hirvonen (Fin.), Grabaak (Nor.) oba 382, 10. Faisst 377...36. Portyk 103, 40. Dvořák 82, 62. Pažout (všichni Česko) 4.