Pod Ještěd se díky memorandu vrací život. Nové tréninkové možnosti si pochvalují hlavně skokani a sdruženáři
Do sportovních areálů na Ještědu a ve Vesci se po letech vrací pravidelné tréninky českých reprezentantů v klasickém lyžování a také závody domácího i mezinárodního formátu. Děje se tak díky dohodě o spolupráci mezi Svazem lyžařů ČR, sportovním areálem Ještěd a městem Liberec.
Memorandum, které bylo všemi stranami slavnostně podepsáno v květnu na liberecké radnici, už nese své ovoce. Cílem dohody mezi městem, lyžařským svazem a ještědským areálem je maximální podpora závodní a tréninkové činnosti ve skokanském a běžeckém areálu na Ještědu a ve Vesci. Svaz lyžařů se v rámci této spolupráce zavázal finančně podpořit přípravu obou areálů na zimní i letní období formou paušální platby a jeho členové tak mohou nyní oba areály pravidelně využívat k tréninku a k pořádání tuzemských i mezinárodních závodů. „Teď trénujeme v obou areálech mnohem víc než v minulosti. Je to pro nás pohodlnější a už nejsme nuceni jezdit tolik do ciziny, která pro nás byla dřív často levnější než domácí prostředí,“ oceňuje kouč jedné z tréninkových skupin českých sdruženářů Marek Šablatura. „Vždycky to nějak fungovalo, ale bylo strašně moc dohadů, jestli trénink půjde a nebo ne. Teď je to jasně dané a to je velké ulehčení jak pro nás, tak pro provozovatele,“ přidává se jeho svěřenec Tomáš Slavík. „Změnu pociťujeme hlavně v případě Ještědu. Letos už jsme tam absolvovali spoustu skokanských tréninků a zatím to klape úplně bez problému. Každý ví, kdy se skáče, co se děje a proč se to děje. Když to takhle bude fungovat dál, tak to bude super,“ myslí si dlouholetý tahoun české severské kombinace.
Oba areály zároveň označuje za ráj klasických lyžařů. „Trénink v Liberci je pro nás ideální, a to nejen proto, že jsme doma. Řekněme si na rovinu, areály, jako je Vesec, kde se dá opravdu trénovat na kolečkových lyžích, jsou v Evropě maximálně tři. O můstcích na Ještědu nemůžu říct, že by byly mými oblíbenými, ale tréninkový areál je to taky skvělý. Kde a kdo má tohle k dispozici? Máme štěstí.“
Sdruženář Pavel Churavý při tréninku ve Vesci
Dalším výsledkem memoranda je obnovení pořadatelství Světových pohárů. Začátkem února 2015 se tak pod Ještěd vrátí jak sdruženářský, tak skokanský podnik. „Pro ty kluky je to dobré, mají motivaci. Na únorovém svěťáku by totiž mohli závodit prakticky všichni Češi, kteří budou mít body alespoň z Kontinentálního poháru,“ říká Marek Šablatura.
Znalost domácího prostředí ale výhodou pro české sdruženáře podle Tomáše Slavíka nebude. „To, že tu budeme mít natrénováno, se určitě moc neprojeví. Třeba já objíždím svěťák deset let, pořád jde o víceméně stejná místa, takže bohatě natrénováno mám úplně všude,“ směje se třiatřicetiletý závodník liberecké Dukly. „Bude ale znát, že je to zase po dlouhé době doma. V Čechách závodím hrozně rád a doufám, že přijdou lidi. A i kdyby ne, pár fanoušků se vždycky najde a bude tam rodina, ta je nejdůležitější.“
Závodit pod Ještědem budou ale sdruženáři už mnohem dřív. Třetí červencový víkend bude sever Čech hostit mistrovství republiky se skokem na malém můstku, v polovině srpna se na Ještědu a ve Vesci uskuteční krajský závod, který bude důležitý zejména kvůli nominaci na letní Grand Prix a v září proběhne pod Ještědem i mezinárodní mistrovství republiky se skokem na velkém můstku, které bude navíc spojeno s letním republikovým šampionátem běžců na lyžích. „Zástupci našeho svazu odprezentovali tenhle podnik na nedávném kogresu FIS v Barceloně a pozvali závodníky z ostatních zemí, tak třeba to bude po nějaké době v Čechách zase jeden hezký, velký závod,“ doufá Šablatura.
ŠS