První závod, první body. Vytrval s Portykem se vešli do třicítky

5 min 22 s

Úvodní závod Světového poháru sdruženářů ve finské Ruce přinesl také první body pro české reprezentanty. Do nejlepší třicítky se vešli Jan Vytrval s Tomášem Portykem, kteří uzavírali pořadí na bodovaných příčkách. První vítězství v kariéře slaví Němec Julian Schmid.

Čeští sdruženáři vstupovali do prvního závodu sezony 2022/23 po nepříliš povedeném provizorním kole a skokanská část závodu nepatřila k nejúspěšnějším ani v pátek. Tentokrát navíc ani tolik nepřály podmínky, na které trochu doplatil například Tomáš Portyk.

Před skokem českého reprezentanta totiž zafoukalo do zad a výsledkem pak bylo pouhých 120 metrů, přestože Portyk prokázal ve čtvrtečním provizorním kole, že dokáže na těžkém můstku v Ruce skočit o poznání dál. Portykovi jeho páteční skok vynesl 28. místo s více než půlminutovou ztrátou na elitní dvacítku.

Do třicítky se po skoku vešel také Jan Vytrval, který se usadil právě na 30. pozici, když předvedl s podporou větru 123,5 metru. Do běžecké části vyráželi ze zadních pozic také Ondřej Pažout, který za 115,5 metru vybojoval 38. místo, a Lukáš Daněk. Tomu patřila po úvodní části závodu 48. pozice za 101,5 metru.

Páteční závod severské kombinace přinesl zkrácený běh, který měřil pouze pět kilometrů. Na dvou okruzích se do toho museli sdruženáři opřít hned od úvodních stovek metrů a o body s vypětím všech sil bojovali také Portyk s Vytrvalem, kteří sice nakonec žádné výraznější posuny nezaznamenali, ale body vybojovali.

Lépe nakonec běžel Vytrval, který se v cíli prosmýkl před svého krajana na 29. místo a polepšil si oproti skoku o jednu pozici. Portyk si naopak pohoršil o dvě pozice a klesl na 30. příčku. Pro oba české závodníky to ale znamená hned v prvním závodě sezony první body, což je vždy pozitivní. Rozhodně totiž je, na čem stavět.

Ondřej Pažout nakonec doběhl na 37. místě a Lukáš Daněk zakončil pětikilometrovou trať na 48. pozici.

První závod sezony vyhrál Němec Julian Schmid, který v cíli porazil o šest sekund Japonce Rjotu Jamamota. Pro Schmida se jedná zároveň o premiérový triumf ve Světovém poháru v kariéře. Třetí doběhl s odstupem dalších pěti sekund Nor Jens Luraas Oftebro. Trochu překvapivě ve skokanské části selhal Jarl Magnus Riiber, který byl až osmnáctý a v běžecké části si polepšil o pouhá čtyři místa. Kompletní výsledky úvodního závodu naleznete zde.

V sobotu čeká na sdruženáře druhý závod. Tentokrát bude po skoku následovat standardní desetikilometrová trať.