Sdruženář Tomáš Portyk sahal i se zraněním po medaili na mistrovství světa juniorů – nakonec skončil pátý
Český reprezentant Tomáš Portyk (na snímku vlevo) jel v běžecké části druhého individuálního závodu v severské kombinaci HS106/5 km na mistrovství světa juniorů ve Val di Fiemme plné čtyři kilometry na vedoucí pozici. V tom pátém, závěrečném ho však přemohla bolest ve zlomeném prsteníčku na pravé ruce a nakonec skončil těsně pod stupni vítězů bez medaile. I tak zaznamenal na šampionátu dosud největší úspěch české výpravy.
„Před Tomášem hluboce smekám, protože i s citelným zdravotním handicapem dokázal překonat sám sebe. Je mu teprve sedmnáct a bude mít ještě další příležitosti získat na juniorském mistrovství světa medaili,“ komentuje jeho výkon trenér juniorské reprezentace Patrik Chlum.
Tomáš Portyk absolvoval ve velké pohodě úvodní skokanskou část závodu. Na můstku HS106 přistál na značce 98 m a před Rusem Jevgenijem Klimovem (94,5) získal v přepočtu náskok 11 vteřin. Třetí skončil další český sdruženář Tomáš Vančura s 96 m.
„Vůbec jsem nečekal, že se mi bude na můstku tak dařit. Skok mi vyšel parádně. Soupeři pak za mnou chodili a vyptávali se, zda podobně jako u ´desítky´ před během neodstoupím,“ přiznává sedmnáctiletý reprezentant. Smečka největších favoritů se zkušenostmi ze Světového poháru se však seřadila za jeho zády: 4. Fritz (Rak.) +14 s, 8. Welde (Něm.) + 49 s, 10. Orter (Rak.) +57 s.
V případě, že by byl Tomáš Portyk zdravotně v pořádku, minimálně medailovou pozici by si nenechal vzít. V tomto případě však musel bojovat nejen se soupeři, ale s vlastním zdravím. „Před startem jsem si nechal prst zmrazit. V prvním okruhu to bylo dobré, nic jsem necítil. Ve druhém však látka přestala působit a s každým metrem se bolest zvyšovala. Ke konci už se skoro nedala vydržet,“ přibližuje krušné okamžiky na trati Tomáš Portyk.
Drtivému nástupu protivníků už neodolal a do cíle dojel na páté příčce. Čtvrtou obsadil o špičku lyže Rus Klimov. Své druhé vítězství ve Val di Fiemme nakonec zaznamenal za dva týdny dvacetiletý Rakušan Philipp Orter. „Zejména v posledním kilometru bylo vidět, že se Tomáš vůbec nemůže opřít do hůlky. Závod mu tak dal hodně zabrat,“ popisuje pohled do stopy Patrik Chlum.
„Před začátkem závodu mě vůbec nenapadlo, že bych mohl být pátý. Chtěl jsem si hlavně vyzkoušet, zda se zlomeným prstem mohu běhat. V cíli, když jsem únavou padl na sníh, se mi však přece jen mihlo hlavou, že medaile byla blízko. Ale upřímně – víc jsem už opravdu nemohl udělat,“ říká mladý český reprezentant.
„Teď se budu před olympiádou v Soči hlavně soustředit na další léčbu prstu. V neděli mě čeká konzultace s fyzioterapeutkou Petrou Sobotkovou, v pondělí kontrola v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou u MUDr. Radka Kebrleho. Snad se bude zranění rychle lepšit,“ přeje si Tomáš Portyk.
Pořadí Gundersen HS106/5 km: 1. Orter (Rak)., 2. Welde (Něm.) +0,1 s, 3. Fritz (Rak.) +1,8, 4. Klimov (Rus.) +13,0, 5. Portyk (Česko) +13,7, 6. Riiber (Nor.) +32,6... 24. Vančura 2:07,7 , 33. Daněk (oba Česko) 3:01,7.