Sdruženáři čistili hlavy, realizační tým zůstal a reprezentanty čeká finanční spoluúčast na přípravě

Sdruženáři čistili hlavy, realizační tým zůstal a reprezentanty čeká finanční spoluúčast na přípravě

11 min 59 s

Byla to nepochybně nevydařená sezona, ale vedení Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR po ní nezlomilo nad realizačním týmem ani závodníky hůl a nepadaly hlavy. Naopak – hodně času se věnovalo analýze, rozborům a diskusi, proč se najednou progres ve výkonnosti mladých závodníků – nedávných juniorských mistrů světa a medailistů – zastavil. Sportovní ředitel úseku Tomáš Slavík (na snímku ještě jako aktivní závodník v olympijském Soči) upřesňuje, co čeká české sdruženáře v nejbližší budoucnosti.


V čem spočíval hlavní důvod, že českým sdruženářům včetně vyhlášeného letce Tomáše Portyka úplně odešla skokanská forma?

V loňském roce se trenéři snažili mladým závodníkům naordinovat větší objemový trénink, aby nabrali potřebnou kondici a vytrvalostní základ, z něhož budou v dalších letech brát. V běžecké části se opravdu ukázalo znatelné zlepšení. Bohužel, tento systém tréninku nám zároveň naboural skokanskou připravenost, i když ještě na prvních závodech Světového poháru vypadalo vše parádně.  Mezinárodní špička se v posledních letech mnohem víc soustředí právě na skokanskou specializaci a na jednotlivé detaily – příprava se tak už hodně přiblížila profesionálním skokanům. Vzhledem k tomu, že v České republice není v zimě jediný funkční můstek, museli reprezentanti na trénink skoků neustále někam dojíždět, což jen zvyšovalo jejich únavu z už tak dost náročných cest do dějišť závodů Světového poháru. Naopak závodníci z ostatních zemí si po návratu z víkendu den-dva zaskákali v domácích podmínkách a byli v pohodě, zatímco my jsme si doslova sedli na zadek.

Jak se řešila situace po neúspěšné uplynulé sezoně s realizačním týmem i se závodníky?

Krátce po končení sezony se uskutečnily dvě velice otevřené debaty vedení úseku s trenéry a závodníky. Jejich cílem bylo vyčistit hlavy a vyříkat si vše, co se nepovedlo a co bylo příčinou výrazného poklesu formy ve skokanské části. Kromě toho vedení úseku absolvovalo pohovor i s trenérem Markem Šablaturou, abychom si vzájemně ujasnili další spolupráci. Chtěli jsme samozřejmě znát i jeho recept na to, jak vrátit reprezentantům výkonnost, která jim umožní být opět konkurenceschopnými.

A našli jste ho?

Mám z toho dobrý pocit. Diskuse byla často kritická, ale musím vyzvednout upřímnou snahu všech po nápravě situace. Shodli jsme se v tom, že je třeba obecně poněkud změnit přístup k závodníkům. Určitě není pravda, že by nedělali v přípravě to, co mají, ale pokud se chtějí dostat do světové seniorské špičky, musí pochopit, že tento sport je tvrdý a častokrát bolí. Jedině tohle je však cesta, která vede k úspěchu. Současně je třeba, aby si uvědomili, že příprava není zadarmo, ale stojí nemalé prostředky. V této souvislosti od nich proto budeme vyžadovat také určitou finanční spoluúčast.

Co to konkrétně znamená?

Nebudou to žádné likvidační částky, ale reprezentanti si prostě budou muset na přípravu něco připlatit. Budou se tak podílet na jejím finančním zabezpečení a současně to zvýší jejich spoluzodpovědnost za kvalitu tréninku i výsledky. V této souvislosti dostanou k dispozici část reklamní plochy na kombinézách, aby si mohli tuto výpomoc u svých sponzorů vykompenzovat. Ve většině ostatních lyžařských disciplín tato praxe už úspěšně funguje.

Nastaly ve složení realizačního týmu nebo reprezentačního družstva nějaké změny?

Nedošlo. Hlavním trenérem zůstává Marek Šablatura a jeho asistentem Vladimír Šmíd. Ačkoliv v minulé sezoně zdaleka vše nebylo ideální, dostali naši důvěru. Reprezentační „áčko“ tvoří Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a David Zemek. Aktivní kariéru na jaře ukončil Miroslav Dvořák.

Snažili jste se Miroslava Dvořáka v týmu ještě udržet?

V posledních třech letech pronásledovaly Mirka časté zdravotní problémy, ale věřili jsme, že se na mistrovství světa v Seefeldu dostane do formy a družstvu ještě pomůže. To se nepodařilo a Mirek se rozhodl ukončit kariéru. Myslím, že jsme se s ním důstojně rozloučili a poděkovali mu dlouholetou reprezentaci.

Jaké změny nastanou v koncepci přípravy na hlavní sezonu?

Tréninkové bloky budou tentokrát kratší. A protože chceme i maximálně omezit cestování, přípravu, u níž to bude možné, absolvují závodníci v České republice. Do zahraničí budou vyjíždět na kratší skokanské soustředění, které budou prokládat skokanským tréninkem na Ještědu. Vedení úseku některé z tréninkových kempů navštíví, aby prověřilo kvalitu přípravy, fungování spolupráce a získalo zpětnou vazbu.

Co bude hlavním cílem českých sdruženářů v nadcházející sezoně?

Na konci srpna a počátkem září čekají reprezentanty starty na Letní Grand Prix, ale všech závodů se nezúčastní. Poté je čeká příprava na prvním sněhu a v listopadu začátek Světového poháru. Pro nadcházející sezonu však nemáme k dispozici tolik míst jako v té minulé, kdy mohlo startovat až pět sdruženářů. Teď máme jistou kvótu pouze dvou závodníků – jeden je placený FIS a druhý se účastní na náklady našeho svazu. Znamená to, že další členové „áčka“ absolvují závody Kontinentálního poháru s cílem získat zde co nejvíc bodů a postupně zvýšit kvótu na tři reprezentanty.

Rýsují se v současné juniorské kategorii nějaké výraznější talenty?

V družstvu, které trénuje Martin Zeman, máme tři mladé a talentované závodníky, ročníky 2001 až 2003 – Petra Šablaturu, Lukáše Kohlbergera a Jana Šimka. V této fázi na ně nikdo nevyvíjí zbytečný tlak, ale jde nám o to, aby postupně zlepšovali svou výkonnost a zhruba v průběhu tří let byli využitelní také v seniorském „áčku“.

 

 

 



Pomoc Ukrajině