Sdruženáři měli vydařený vstup do Světového poháru

Sdruženáři měli vydařený vstup do Světového poháru

10 min 28 s

Čeští reprezentanti v severské kombinaci mají za sebou vydařený vstup do nového ročníku Světového poháru. V úvodních třech individuálních závodech v náročných klimatických podmínkách ve Skandinávii se blýskl především Miroslav Dvořák hned v premiéře ve finské Ruce třetím místem a mezi sdruženářskou špičku se prosadil také 15. a 10. místem v následujících dvou měřeních sil v Lillehammeru. Dvakrát bodoval i druhý český zástupce, osmnáctiletý Tomáš Portyk.


Spokojenost se startem do sezony pod vedením nového trenéra Ladislava Rygla neskrývá ani předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR Radek Cikl. „Mirek Dvořák konečně začíná potvrzovat předpoklady, které má. Navíc mě těší, jak si s trenérem Ryglem sedli a jak si rozumějí. Začínáme řešit generační výměnu v týmu a nějaký čas potrvá, než se prosadí mladí závodníci. Velký potenciál i nadále vidím v Tomáši Portykovi. Při svém věku ještě logicky nemůže stačit běžecky předním sdruženářům, ale jeho chvíle by měly přijít při juniorském mistrovství světa v Almaty počátkem února 2015, kde čekáme jeho útok na medaili,“ říká Radek Cikl.

Portyka přibrzdila antibiotika

Nový reprezentační trenér Ladislav Rygl převzal reprezentační družstvo na jaře letošního roku. Zatímco se zkušenými závodníky Pavlem Churavým a Tomášem Slavíkem se dohodl „volnějším“ přípravném režimu a individuálním tréninku, v případě dalších sdruženářů se naopak zaměřil na odstraňování jejich slabších stránek. Miroslav Dvořák tak už v létě začal pracovat na získání stabilní skokanské výkonnosti, Tomáš Portyk sbíral hlavně běžeckou kondici.

„Jsem moc rád, že Mirek Dvořák v Ruce i Lillehammeru i v nesmírně těžkých větrných podmínkách potvrdil, že veškeré úsilí nebylo zbytečné a že skákat umí. Přesvědčil se, že když skončí na můstku nejhůře kolem 15. pozice, může směle útočit nejen na top desítku, ale i na stupně vítězů. Tomáš Portyk zatím nemohl prokázat zlepšení. Týden před zahájením Světového poháru bral na virózu antibiotika a nemoc ovlivnila jeho úvodní vystoupení. Rozhodně nezklamal, ale bylo vidět, že při skoku mu chyběla větší jiskra a také v běhu má rezervy. Určitě se v dalších závodech zlepší,“ hodnotí výkony svých dvou nejúspěšnějších svěřenců Ladislav Rygl.

Z dalších českých reprezentantů dostali důvěru v úvodních čtyřech podnicích Světového poháru ještě Petr Kutal a Tomáš Slavík. Ti se však na přední příčky zatím nedostali – buď nepostoupili po skoku do druhé části soutěže, nebo skončili ve výsledkové listině až v šesté desítce.

„S Petrem Kutalem jsem přitom spokojený, opravdu mu chybí už jen kousek, aby se prosadil. Poctivě maká a pracuje na sobě. Potřebuje se chytit především skokansky, což by prospělo jeho psychice. U Tomáše Slavíka je hlavním problémem bolavé koleno, které se teď snaží dát s lékaři dohromady. Doufal jsem, že se chytí na velkých můstcích, ale bohužel to nevyšlo. Pavel Churavý s Lukášem Ryplem momentálně startují v USA na sérii Kontinentálních pohárů. Podle toho, jak si povedou, budu uvažovat o jejich nasazení do dalších závodů,“ říkáLadislav Rygl.

Pochvala servismanům

V této sezoně si reprezentanti hodně pochvalují také kvalitu servisu. Realizační tým posílil před sezonou po boku Miroslava Kopala ještě Tomáš Ročárek, jenž dříve spolupracoval s běžci a poté s biatlonisty – mj. připravoval lyže Gabriele Soukalové.

„Myslím, že tak vydařený vstup do sezony jsem ještě nikdy neměl, takže jsem spokojený. Desáté a patnácté místo, které přišlo po bronzové premiéře, se možná někomu zdálo málo, ale pro mne to nebylo zklamání. I v náročných podmínkách se mi podařilo mít stále kontakt se špičkou. Důležité je, že se mi na můstku daří, dva ze tří skoků se mi povedly do jedné minuty ztráty na čelo. To také znamenalo velice dobrou výchozí pozici. V běhu to zatím ještě není úplně ono, ale s trenérem na něm zapracujeme – budu se připravovat hodně i v posilovně. U mne to není otázka nedostatečného běžeckého tréninku, ale spíše optimálního vyladění formy pro únorový světový šampionát ve Falunu,“ vysvětluje česká sdruženářská jednička, Miroslav Dvořák z Dukly Liberec, který je v celkové klasifikaci Světového poháru zatím sedmý. 

Výkonnostně nahoru by se chtěl v dalším programu Světového poháru posunout rovněž osmnáctiletý talent z Lomnice nad Popelkou Tomáš Portyk. „Vzhledem k viróze a antibiotikům to ještě určitě nebylo stoprocentní. V přípravě jsem dost pracoval na běžecké kondici a cítím se mnohem lépe. Se soupeři už vydržím závodit celých deset kilometrů. Pro mne také zůstává hlavním cílem Falun, a když si těsně před juniorským mistrovstvím světa v Almaty nezlomím ruku jako letos, tak bych rád vybojoval medaili,“ přeje si Tomáš Portyk.



Pomoc Ukrajině