Sdruženáři se sešli s novináři – hovořilo se o výkonnosti, kvótách i můstcích v Harrachově
Představitelé Úseku severské kombinace SLČR a členové reprezentačního týmu se v úterý 10. prosince se sešli v Praze s novináři, aby na tradiční tiskové konferenci zhodnotili vstup do nové sezony a představili své další plány do budoucna. Setkání se zúčastnili místopředseda úseku Michael Georgiev, sportovní ředitel Tomáš Slavík, reprezentační trenér Marek Šablatura, reprezentanti Tomáš Portyk a Ondřej Pažout a jako host také generální sekretář SLČR Jakub Čeřovský.
„V posledních letech nepatřily výsledky sdruženářů k nejlepším. Proto jsme si jako vedení svazu letos na jaře sedli s trenéry a závodníky, abychom si řekli, jak dál. Reprezentační tým si plně uvědomil neúspěšnost v uplynulé sezoně, kdy se konalo mistrovství světa v Seefeldu. Po otevřené diskusi se vyčistil vzduch, změnil se systém tréninku, větší pozornost se věnovala především skoku a nastavila se nová pravidla, přičemž spoluzodpovědnost za přípravu částečně převzali i samotní závodnici. Ukazuje se, že opatření byla dobrá, letní příprava se vydařila a také vykročení do této zimní sezony se v těžkých podmínkách na Severu vydařilo. V této cestě bychom chtěli pokračovat i v následujících třech letech do zimní olympiády. Kluci naznačili zlepšení výkonnosti zejména ve skokanské části, a to i navzdory tomu, že mezi závody Světového poháru nemůžeme využívat můstky v Harrachově,“ řekl místopředseda úseku Michael Georgiev.
Ve Světovém poháru s větším zastoupením?
Jedním z důsledků slabší výkonnosti v uplynulém ročníku Světového poháru bylo snížení kvóty placených závodníků na dva. Pro úvodní akce ve finské Ruce a norském LIllehammeru dostala dvojice Tomáš Portyk – Ondřej Pažout.
„Pořadí do 55. místa v aktuálním ranglistu umožňuje dostat se do placené závodnické kvóty. Tam máme v současné době jednoho reprezentanta. FIS však umožňuje svazu zařadit tam ještě jednoho závodníka. Možnost rozšíření této kvóty je dvojí – pokud druhý zástupce získá ve Světovém poháru dvacet bodů, případně být mezi třemi nejlepšími v redukovaném pořadí v Kontinentálním poháru, tj. z každého státu se počítá pouze jeden sdruženář. Vyjeté místo z uplynulé sezony měl Tomáš Portyk, u druhého jména jsme váhali mezi Ondrou Pažoutem a Honzou Vytrvalem. Vzhledem k charakteru můstků na Severu jsme nakonec vybrali Ondru. Ve dnech 13. až 15. prosince bude usilovat o vylepšení kvóty v Kontinentálním poháru trojice Lukáš Daněk, Jan Vytrval, David Zemek,“ uvedl sportovní ředitel úseku Tomáš Slavík.
V Harrachově se začne skákat
Podrobné hodnocení úvodních startů ve Světovém poháru nabídli reprezentační trenér Marek Šablatura i oba čeští reprezentanti v článku na webu czech-ski.com nazvaném „Česká severská kombinace se snaží pozvednout prestiž – na Severu i přes skokanské rezervy první krok udělala“.
„Severská kombinace je jednou z nejnáročnějších, ale také nejmenších lyžařských disciplín. Navíc je velice těžké dosahovat dobrých výsledků s takovým rozpočtem, jaký má. Důležité pro další vývoj je, že reprezentaci tvoří mladý tým, který chce, a přísný trenér, který také chce. Situace je o to složitější, neboť pro přípravu nejsou k dispozici můstky v Harrachově. Vedení Svazu lyžařů ČR – a zejména jeho nový předseda Lukáš Heřmanský, který je sám bývalým „kombiňákem“ – však v současné době dělají maximum pro to, aby se konečně našlo řešení. V krátkodobém výhledu iniciativu převzal Bucharův klub v Harrachově, který založili Josef a Stanislav Slavíkovi, a jehož zásluhou se podařilo můstky opravit, aby byly tuto zimu provozuschopné. Z dlouhodobého výhledu usiluje SLČR o modernizaci celého areálu včetně mamutího můstku K120, aby zde bylo možné pořádat vrcholné mezinárodní soutěže,“ popsal aktuální aktivity SLČR jeho generální sekretář Jakub Čeřovský.
Foto: Ivana Roháčková a Helena Bártlová