Sdruženářská premiéra v Seefeldu: České naděje padly na můstku

8 min 24 s

Vstup do mistrovství světa v klasickém lyžování čtyřlístku českých sdruženářů příliš nevyšel. V úvodním individuálním závodě v Seefeldu HS130/19 km ztratili Lukáš Daněk, Ondřej Pažout (na snímku), Tomáš Portyk i Jan Vytrval veškeré naděje na solidní umístění hned na můstku, kde oproti světové špičce skákali o deset metrů méně. První zlato putuje do Německa zásluhou zkušeného Erika Frenzela, který dominoval v obou disciplínách a získal svůj šestý titul mistra světa.

Od rána pršelo, teplota byla čtyři stupně nad nulou a navíc můstek HS130 Bergisel zahalila mlha. Neutěšené podmínky navíc zvýrazňoval proměnlivý vítr, proto musela jury závod několikrát přerušit. A ke všemu ještě krátce před startem skolila trenéra reprezentace Marka Šablaturu chřipka, takže do dějiště šampionátu neodcestoval a tým koučoval jeho předchůdce a asistent Vladimír Šmíd.

Nepříznivé klimatické podmínky však výkony českého kvarteta ovlivnily jen částečně. Bohužel, také vyhlášení letci Pažout s Portykem pokračovali i na letošní vrcholné soutěži v nevýrazných „novoročních“ výkonech. Loňského juniorského mistra světa Ondřeje Pažouta 112 m odsunulo na 32. místo se ztrátou 2:50 min. Další juniorský šampion z roku 2016 Tomáš Portyk zdolal 110,5 m a byl až 36. (+3:04 min), Jan Vytrval se 110 m skončil o příčku za ním (+3:08 min) a Lukáš Daněk obsadil mezi 59 aktéry průběžnou 44. pozici za 106 m (+3:36 min).

Ačkoliv sdruženářská elita tentokrát nelámala rekordní vzdálenosti, skákala přece jen o poznání dál. První příčku poněkud překvapivě obsadil trojnásobný olympijský vítěz a pětinásobný mistr světa Eric Frenzel, který jako jediný překonal o půl metru hranici 130 m. Ve Světovém poháru v této sezoně totiž nijak neexceloval, ale formu vyladil v pravý čas. Ačkoliv délky skoků byly rozdílné, zásluhou větrného faktoru se za ním seřadili další favorité takto – druhý Rakušan Mario Seidl se 125,5 m (+5 s), třetí Nor Jan Schmid se 129 m, čtvrtý další Rakušan Franz Josef Rehrl se 126 m (oba +10 s), pátý Japonec Akito Watabe se 122,5 (+38 s) a šestý Němec Fabian Riessle se 121 m (+39 s). Překvapením byla až desáté místo vítěze Světového poháru Jarla Riibera z Norska, jenž dopadl na značku 121 m s ztrácel 59 vteřin.

Ve stopě se vedoucí čtveřice Frenzel, Schmid, Seidl, Rehrl krátce po startu sjela. Přestože se za ní vytvořila silná stíhací skupina, v níž A. Watabeho s Riesslem v průběhu běžecké části doplnili Riiber, Gerard a také z 15. příčky Rydzek, která z náskoku postupně ukrajovala (2,5 km před cílem ztráceli necelých 16 vteřin), zkušení matadoři se dojet nenechali. Nejprve zaútočil Schmid, ale výsledkem bylo, že z boje o medaile odpadl domácí Seidl. Rozhodující nástup si schoval Eric Frenzel na poslední stoupání před stadionem. Jeho drtivému nástupu zbývající soupeři neodolali a Němec tak získal šesté světové zlato. Nor Schmid uhájil stříbrnou pozici před Rehrlem.

S výjimkou Daňka si další čeští reprezentanti své pozice na dvouapůlkilometrovém okruhu příliš nevylepšili. Všichni tak skončili shodně až ve čtvrté desítce. Nejvýš byl třiatřicátý Portyk. „Od prvního tréninku se tady ukázalo, že skokanská část není v mém podání tam, kde bych chtěl, a trápím se. Skoky nemají takovou tu potřebnou plynulost a uvolněnost. Doufám, že na malém můstku to bude lepší,“ uvedl po závodě Portyk, jenž byl s následnou běžeckou částí už o něco více spokojený. „Na třicáté místo tam už byla velká mezera. Jel jsem od prvního metru, snažil jsem se to dojíždět, ale síly postupně docházely. Takhle zezadu se jezdí opravdu těžko, je potřeba si udělat lepší pozici,“ dodal.

Příležitost k reparátu budou mít v neděli při týmovém sprintu dvojic.

Seefeld – individuální závod HS130/10 km: 1. Frenzel (Něm.) 23:43,0 min, 2. Schmid (Nor.) +4,3 s, 3. Rehrl +8,7 s, 4. Seidl (oba Rak.) +15,3, 5. Riiber (Nor.) +20,9, 6. A. Watabe (Jap.) +22,0, 7. Riessle (Něm.) +22,3, 8. Gerard (Fr.) +29,6, 9. Rydzek (Něm.) +36,1, 10. Gruber (Rak.) +58,6, … 33. Portyk +3:52,4 min, 36. Vytrval +4:08,9, 39. Daněk +4:38,5, 40. Pažout (všichni Česko) +4:38,8.