Sdruženářskou olympijskou premiéru rozhodl nevídaný kolaps – z Čechů Portyk na 20. a Daněk na 21. místě
Neskutečný závěr nabídla olympijská sdruženářská premiéra v areálu Čang-Ťin-Kchou. Pouhého půl kilometru před cílem individuálního závodu na středním můstku jakoby pohltila těžká trať i vysoká nadmořská výška do té doby jasně vedoucí dvojici Johannes Rydzek–Lukas Greiderer a jejich zdánlivě už nedostižný, šestnáctivteřinový náskok se bleskurychle rozplynul. Kolem nich se naopak přehnala jako vítr úžasně finišující dvojice – v cíli vítězný Vinzenz Geiger z Německa a stříbrný Jörgen Grabaak z Norska. Greiderer dokázal alespoň z posledních zbytků sil vybojovat bronz. České kvarteto zaskákalo tentokrát dobře, ale vzhledem k tomu, že na středním můstku bývají tradičně rozestupy po skoku minimální, což dává ve stopě šanci prosadit se silným běžcům, odvedli své aktuální maximum: 20. skončil Tomáš Portyk (na snímku NordicFocus), 21. Lukáš Daněk, 26. Jan Vytrval a 29. Ondřej Pažout.
Covidová pandemie a s ní související restrikce prosily výrazně účastnické pole už několik dnů před startem. Pozitivní nálezy či povinná karanténa nepustily na start hned čtyři muže z elitní desítky klasifikace Světového poháru – kromě Němců Erika Frenzela s Terencem Weberem či Estonce Kristjana Ilvese ani hvězdného Nora Jarla Magnuse Riibera!
Nejen omikron, ale také klasická chřipka však zaúřadovaly i v české výpravě. „Do Číny tak nemohli odletět servismani Miroslav Kopal a Petr Lampa. Dohodli jsme proto operativně spolupráci s českým běžeckým realizačním týmem, navíc pomáhá i trenér juniorské reprezentace Martin Zeman, jenž měl olympijskou akreditaci. Odcestoval rovněž asistent trenéra Vladimír Šmíd, který má na starosti zejména organizační záležitosti, jichž je v dějišti her víc než dost,“ upřesnil Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.
Solidní české skoky
Přestože délky tréninkových skoků byly na můstku (HS106) v Čang-Ťia-Kchou i vzhledem k všudypřítomnému větru proměnlivé, svěřenci Marka Šablatury si na něj nakonec zvykli. Tomáš Portyk na něm opakovaně „bombardoval“ značku sto i více metrů (nejvíc 105 m z 13. nájezdové lavičky) a stovku zapsali také Ondřej Pažout (z „11“) a Lukáš Daněk (ze „17“). Pouze Jan Vytrval se musel spokojit s 94,5 m (ze „17“).
V samotném závodě všem 45 aktérům z osmnácti zemí vítr poměrně přál – s různou intenzitou foukal zepředu – a také teplota minus 7 stupňů Celsia byla v porovnání s předchozími mrazy příjemná. Jury nastavila 14. nájezdovou lavičku a jedním ze stylových rozhodčí byl i Stanislav Slavík. Čeští reprezentanti sice nezopakovali v ostrém startu své rekordní výkony z tréninku, přesto zaskákali poměrně solidně. Nejvíc se dařilo Tomáši Portykovi, který společně s Japoncem Jošitem Watabem dělil průběžnou 13. příčku za 97 m (+1:29 min). Ondřej Pažout skočil 96 a usadil se na 22. pozici (+2:12 min), v pořadí 25. Lukáš Daněk zdolal 97 m (+2:19 min) a 29. Jan Vytrval 92,5 m (+2:38 min).
Do čela bitvy o uvolněný sdruženářský trůn se po skokanské části nedostal žádný z předpokládaných rakouských, německých nebo norských kandidátů. Nejdál totiž doplachtil Japonec Rjoju Jamamoto se 108 m. Za ním se seřadili druhý Rakušan Lukas Greiderer se 103,5 m (+38 s), třetí německý benjamínek Julian Schmid se 103 m (+40 s) a čtvrtý jeho krajan Johannes Rydzek se 104 m (+43 s). Velký favorit Johannes Lamparter ztrácel na pátém místě po skoku 100 m 1:04 min. Další uvažovaní adepti stupňů vítězů nabrali lehce vyšší odstupy: 8. Fin Ilkka Herola 1:09 min, 9. Nor Jörgen Grabaak 1:16 min a 11. Němec Vinzenz Geiger 1:26 min.
Na začátku štvanice, na konci propad lídra
Jamamotova vedoucí příčka pro jeho pronásledovatele už předem představovala obrovskou výzvu. Úspěšná štvanice tria Greiderer, Rydzek, Schmid vyvrcholila hned po prvním okruhu. Po Rydzekově nástupu ve stoupání na 8. kilometru odpadl Schmid, ale zdálo se, že zbývající dvojice se podělí o nejvyšší pocty, a to navzdory tomu, že zezadu se ještě hnala jako smečka chrtů skupina ve složení Geiger, Grabaak, Herola, Lamparter a A. Watabe. Pět set metrů před cílem jasně vedl s náskokem zkušený německý harcovník Rydzek, ale v závěrečných desítkách metrů vykonal náhlý nástup únavy své – na lyžích do cíle doklopýtal a skončil bez medaile, když jako expresní vlak kolem lokálky se před něj dostali stíhači Geiger s Grabaakem a také stejně vyčerpaný Greiderer.
Tomáš Portyk se většinu závodu držel ve skupině s Francouzem Baudem, Japoncem J. Watabem a Nory Björnstadem s Andersenem. V polovině trati se v ní posunul na 12. příčku, jenže to už téhle partě šlapali na paty další vyhlášení tempaři. Ještě na začátku posledního kola se dokázal soupeřů udržet, postupně však ztrácel síly i kontakt. Celková 20. pozice odpovídá jeho možnostem i letní tříměsíční tréninkové absenci fyzické přípravy kvůli nemoci. Lukáš Daněk příkladně zabojoval – po prvním okruhu se dostal před Ondřeje Pažouta a jezdil dál ve dvojici s italským policistou Buzzim a Američanem Shumatem. Tempo udržel, což mu vyneslo velice dobrou 21. pozici. Jan Vytrval měl nejčastěji po boku Finy Reponena a Mäkiaha, a přestože před něj před cílem proklouzli Američané T. Fletcher a Schumann, zlepšil se na 26. příčku. Ondřej Pažout držel ještě v polovině 24. místo, ve druhé polovině však pořadím klesl.
Olympijské hry Peking 2022, individuální závod v areálu Čang-Ťia-Kchou – Gundersen HS106/10 km: 1. Geiger (Něm.) 25:07,7 min, 2. Grabaak (Nor.) +0,8 s, 3. Greiderer +6,6, 4. Lamparter (oba Rak.) +9,0, 5. Rydzek (Něm.) +21,8, 6. Herola (Fin.) +25,4, 7. A. Watabe (Jap.) +32,4, 8. Schmid (Něm.) +50,2, 9. Rehrl (Rak.) +1:09,6 min, 10. J. Ofrebro (Nor.) + 1:42,5… 20. Portyk +2:08,7, 21. Daněk +2:34,1, 26. Vytrval +2:57,0, 29. Pažout (všichni Česko) +3:23,7.