Sdruženářům závod dvojic v Lahti běžecky nevyšel

4 min 4 s

Sobota patřila ve finském Lahti v rámci Světového poháru v severské kombinaci závodu dvojic. V závodě se představili Jiří Konvalinka s Janem Vytrvalem, kterým ale vůbec nevyšla běžecká část, když před posledním okruhem byli předstiženi o celé kolo a skončili na šestnáctém místě.

Nepříliš povedený výsledek měl svůj zárodek už ve skokanské části. V té napřed zazářil devatenáctiletý Konvalinka, kterému se povedlo skočit 129,5 metru a vybojoval průběžné 5. místo. K tomu mu pomohl i silný spodní vítr, který v průběhu závodu foukal. Pak se ale na můstek vydal pětadvacetiletý Vytrval, jemuž naopak podmínky příliš nesedly.

Nadále foukal silný vítr, který Vytrvala za hranou trochu rozhodil, což znamenalo pouhých 102 metrů a propad české dvojice až na 13. místo. Byť to nebyla žádná katastrofa a stále se dalo pomýšlet na útok na elitní desítku, tak v běžecké části se na těžkém sněhu českým sdruženářům nedařilo.

Na prvních okruzích sice ještě živili naději, že by mohli bojovat o vylepšení svého umístění, ale postupně začali nabírat ztrátu, která se vyšplhala přes tři minuty. Ještě před posledním jedenapůlkilometrovým okruhem pak byli předstiženi o celý okruh Norskem ve chvíli, kdy se Vytrval pohyboval na 16. místě. V ten okamžik pro českou dvojici závod skončil a Konvalinka do posledního okruhu už nevyrazil.

V neděli si pokusí Češi spravit náladu v závodě jednotlivců gundersenovou metodou. Pokud se Konvalinkovi na můstku zadaří obdobně jako v sobotu, mohl by zaútočit na další body do hodnocení Světového poháru. Prozatím má na kontě čtyři body z finské Ruky, kde v listopadu absolvoval své zatím jediné závody Světového poháru v této sezoně.