Skvělý výkon Konvalinky! V Lahti vybojoval umístění v elitní třicítce

4 min 45 s

Devatenáctiletý Jiří Konvalinka si poradil s nedělním závodem severské kombinace na Světovém poháru v Lahti náramně! Mladý český reprezentant vybojoval v kombinaci skoku na velkém můstku a běhu na 10 kilometrů konečné 28. místo, čímž vyrovnal svůj nejlepší výsledek z minulé sezony v rámci Světového poháru.

Klíčem k nedělnímu úspěchu Jiřího Konvalinky byla jeho silnější skokanská část. V té sice neskočil až tak daleko, jak by si představoval, ale se 121 metry mohl být spokojený, jelikož mu jeho pokus vynesl průběžné 18. místo. V Lahti se znovu skákalo v silném větru s bočními poryvy, což ne každému sdruženáři sedlo, takže Konvalinkův pokus byl ve světové konkurenci opravdu hodně vydařený.

Do běžecké části vyrážel talentovaný vítěz sedmi závodů Alpen Cupu z této sezony se dvěma cíli. Tím prvním bylo udržet se na desetikilometrové trati na bodech a tím druhým bylo překonat jeho výsledek z Ruky, kde v této sezoně absolvoval v listopadu zatím jedinou zastávku Světového poháru a v gundersenu obsadil 37. místo.

Oba cíle pak Konvalinka splnil s obrovskou rezervou. Sice se podle očekávání velmi brzy začal pořadím propadat, ale v průběhu druhého okruhu se usadil okolo třicátého místa, kolem něhož se po zbytek celého závodu pohyboval a nakonec hranici elitní třicítky také pokořil.

Konvalinka do cíle doběhl na 28. místě se ztrátou 3:20 na Johannese Lampartera, který nedělní závod vyhrál. Konvalinka vyrovnal své kariérní maximum, které si stanovil před rokem právě v Lahti, a jeho umístění se stalo zároveň nejlepším výsledkem českých sdruženářů v této sezoně v rámci Světového poháru. Závodník z Harrachova získal do hodnocení Světového poháru 13 bodů a posunul se na 58. místo mezi nejlepšími sdruženáři světa.

Závod naopak vůbec nevyšel Janovi Vytrvalovi. Ve skoku předvedl jen 95 metrů a nabral obrovskou ztrátu na bodované pozice. V běžecké části si dokázal sice vylepšit své umístění, ale pouze na konečné 50. místo.