V olympijské generálce dělila Tomáše Portyka od stupňů vítězů jediná desetina vteřiny

5 min 47 s

Generálku na olympijskou premiéru v Pchjongčchangu zvládl sdruženář Tomáš Portyk (na snímku) na výbornou. Ve druhém individuálním závodě Světového poháru v japonské Hakubě v neděli 4. února obsadil výborné čtvrté místo, když od stupňů vítězů ho dělila pouhá desetina vteřiny. Navzdory neúčasti elitních „kombiňáků“ má tohle umístění svou váhu, neboť kromě Estonce Ilvese se před něj dostali pouze oba vedoucí muži z celkové klasifikace. Druhý z českých reprezentantů Miroslav Dvořák skončil na 29. pozici a získal dva body.

Na můstku HS134 tentokrát z 38 účastníků neskákal nejlépe domácí hrdina Akito Watabe, ale Estonec Kristjan Ilves – výkon 123,5 m ho posadil na první příčku. Za ním se umístili Japonec Juto Nakamura se 126 m a odstupem v běhu +13 s, Johnas Riiber, méně známější bratr talentovaného norského mladíka Jarla, se 127 m (+28 s) a jeho krajan Ure Sötvik se 124,5 m (+37 s).

Pátá pozice už patřila Tomáši Portykovi, jenž zopakoval stejný skok jako ve zkušebním kole – 123 m (+50 s). Velcí favorité však skončili těsně za ním. Sedmý Nor Jan Schmid zdolal 117,5 m (+1:14 min.) a osmý Akito Watabe 116 m (+1:17 min.). Miroslav Dvořák zaskákal o něco lépe než v sobotu, ale 102,5 m stačilo jen na 26. místo (3:19 min.)

V běhu podle očekávání jezdil v čele prakticky po celou trať estonský sdruženář. V polovině závodu vedl o více než čtyřicet, na 8. km o dvacet a ještě 900 metrů před cílem o patnáct vteřin. A přece mu to nestačilo k premiérovému vítězství!

Za ním se krátce po startu zformovala tříčlenná stíhací skupina, v níž kromě Jana Schmida a Akity Watabeho nechyběl ani Tomá Portyk. Jednadvacetiletý český zástupce se dokázal udržet obou slavných jmen až do samotného závěru. V něm však Schmid maximálně vystupňoval tempo a v cílové rovince se přehnal i kolem unaveného Ilvese. O bronzový stupínek si to v úžasném sprinterském souboji rozdali Portyk s A. Watabem. Lomnický rodák v něm byl domácí ikoně a lídrovi Světového poháru zcela rovnocenným soupeře a o tom, že mu stupně vítězů unikly o pověstný vlas, rozhodl až fotofiniš.

Miroslav Dvořák (26. běžecký čas) začal ve stopě nadějně – po třech kilometrech byl 25., po pěti 26., ale postupně klesl na 29. příčku.

První sdruženářská soutěž v olympijském Pchjongčchangu startuje 14. února.

Hakuba, 14. závod – Gundersen HS134/10 km: 1. Schmid (Nor.) 25:36,5 min., 2. Ilves (Est.) +6,6 s, 3. A. Watabe (Jap.) +11,1, 4. Portyk (Česko) +11,2, 5. Faisst (Něm.) +49,3, 6. Greiderer (Rak.) +51,2, 7. Johnas Riiber (Nor.) +57,0, 8. Jamamoto (Jap.) +1:07,2 min., 9. Hug (Švýc.) +1:07,9, 10. Weber (Něm.) +1:11,7, ...29. Dvořák (Česko) -3:43,2 min.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 14 z 22 závodů): 1. A. Watabe 905 bodů, 2. Schmid 885, 3. Graabak (Nor.) 528, 4. Riessle 527, 5. Rydzek (oba Něm.) 500, 6. Andersen (Nor.) 452, 7. 7. Hirvonen (Fin.) 724, 8. Frenzel (Něm.) 392, 9. Jarl Riiber (Nor.) 360, 10. Klapfer (Rak.) 320...22. Portyk 164, 51. Dvořák 18. Bodovalo celkem 70 závodníků.