Youth Cup v Harrachově po dvou letech opět přivítá budoucí sdruženářské hvězdy

Youth Cup v Harrachově po dvou letech opět přivítá budoucí sdruženářské hvězdy

6 min 31 s

Po dvouleté přestávce se uskuteční v Harrachově vrcholná mládežnická akce v severské kombinaci – Youth Cup. O víkendu 16. a 17. ledna se zde představí budoucí sdruženářské hvězdy v osmi individuálních závodech. Na startu této prestižní mezinárodní soutěže bude kolem padesáti chlapců i dívek ve věku od třinácti do sedmnácti let ze sedmi zemí a chybět nebude ani česká dorostenecká reprezentace. Pro diváky však zůstane areál kvůli protiepidemickým opatřením uzavřen.


Pod Čertovou horou panují výborné sněhové podmínky. Agilní pořadatelé z Areálu skokanských můstků Harrachov, o.p.s., zde připravili náročný běžecký okruh a kromě můstku K-70 (HS73), na němž budou mladí sdruženáři skákat, minulý týden po třech letech zprovoznili také K-90. Náklady na úpravy zaplatili z dotace od Libereckého kraje, Svazu lyžařů ČR a také ze sbírky na obnovu můstků.

„Uspořádat v současné ´covidové´ době jakékoliv závody je nesmírně obtížné. Museli jsme požádat Národní sportovní agenturu a ministerstvo zdravotnictví o udělení výjimky pro mezinárodní akci. Dostali jsme ji, ale všichni aktéři budou muset dodržovat přísná protiepidemická nařízení. Účast bude povolena pouze závodníkům s negativním testem na koronavirus, samozřejmostí budou roušky, rozestupy, oddělené ubytování i samostatné převlékárny pro jednotlivé týmy,“ vysvětluje Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

V Harrachově nastoupí mladí reprezentanti ze sedmi zemí – Estonska, Itálie, Německa, Slovenska, Slovinska, USA a Česka. Původně jich organizátoři registrovali devět, ale výpravy dvou států odradila aktuální zdravotní situace v České republice. Pod „Čerťákem“ se první ročník Youth Cupu uskutečnil s velkým ohlasem v roce 2016, po dalších dvou sezonách však nastala dvouletá přestávka. Někteří z úspěšných závodníků, kteří zde startovali – zejména v dívčích kategoriích, se dnes už prosazují i v rámci seniorského Světového poháru.

„Česká mládežnická špička nastoupí kompletní, reprezentanti trénovali ve svých klubech. Těžko prognózovat, jaká bude forma, protože příprava je vzhledem k okolnostem velice komplikovaná. Rozhodně by však měli Jan Šimek, Jiří Konvalinka a Radim Sudek bojovat o přední pozice, stejně jako Tereza Koldovská nebo Jolana Radilová. Hlavně jsme však velice rádi, že se tato soutěž u nás vůbec může konat,“ připomíná Tomáš Slavík.

O osm individuálních závodů se shodně podělí chlapci i dívky. Mladší kategorie jsou určeny pro sdruženáře a sdruženářky narozené v letech 2008–2006, ve starších kategoriích se představí ročníky 2005–2003. Skokanskou část absolvují účastníci vždy na můstku HS73 (K-90).

Program závodů – sobota 16. ledna: 10,15 h postupně skoky všech kategorií, 14 h běh (ml. dívky a ml. chlapci 4 km, st. dívky 5 km, st. chlapci 6 km). Neděle 17. ledna: 10 hpostupně skoky všech kategorií, 13 h běh (ml. dívky, ml. chlapci a st. dívky 2,5 km, st. chlapci 5 km).

Organizátorem letošního ročníku Youth Cupu je Svaz lyžařů ČR ve spolupráci s Areálem skokanských můstků Harrachov a za podpory města Harrachova, Sportovního areál Harrachov a Libereckého kraje.

Na snímku český reprezentant Jan Šimek.