Kdo bude na letošním Králi bílé stopy vyhlášen nejúspěšnějším juniorem?
Vedle absolutního krále a nejlepších sportovců jednotlivých úseků bude na Žofíně oceněn i nejúspěšnější junior. I v téhle kategorii má porota rozhodně z čeho vybírat.
O juniorského Krále bílé stopy 2014 bojují tito lyžaři a snowboardisté:
ESTER LEDECKÁ (alpské disciplíny, snowboarding)
Devatenáctiletá alpská snowboardistka prožila výjimečnou sezónu. V žádném ze šesti závodů Světového poháru neskončila hůř než šestá, nasbírala dokonce kompletní pódium, když byla nejprve druhá a třetí v paralelním slalomu v rakouském Bad Gasteinu a poté suverénně první v paralelním obřím slalomu ve slovinské Rogle. Výborné výsledky vynesly dceru zpěváka Janka Ledeckého až na druhé místo v celkovém hodnocení SP v paralelním a na třetí v paralelním obřím slalomu. Na své první olympiádě v Soči bojovala závodnice liberecké Dukly s bolestí zad, přesto si z Ruska přivezla sedmou příčku z paralelního obřího a šestou z paralelního slalomu. Ester Ledecká se neztratila ani ve světě alpského lyžování, kde se v osmi FIS závodech usadila v disciplínách Super G, slalom a superkombinace v nejlepší desítce. Úspěchem byla i sedmá příčka ze Super G na Evropské poháru ve Svatém Mořici.
ANDREA ZEMANOVÁ (akrobatické lyžování)
Alpská lyžařka, která se podobně jako Ester Ledecká věnuje dvěma různým sportům najednou, dokázala svou první skicrossovou sezónu přetavit v řadu překvapivých úspěchů. O slovo se přihlásila už na zářiovém mistrovství Chile, kde skončila třetí, o dva měsíce později přidala druhou příčku na mistrovství Rakouska a svůj první start ve Světovém poháru. Premiéra v kanadské Nakisce vynesla jedenadvacetileté akrobatce první poctivý přísun bodů, když skončila dvacátá. Bodovat dokázala i v dalších osmi závodech, maximem byla lednová čtrnáctá příčka z francouzského Val Thorens. Vynikající výsledky zajistily dceři legendárního alpského lyžaře Bohumíra Zemana i účast na olympijských hrách v ruském Soči, kde skončila jedenadvacátá. Úspěšnou sezónu zakončila talentovaná závodnice ze Špindlerova Mlýna čtvrtým místem na mistrovství světa juniorů v italském Valmalencu.
PETR KNOP (běh na lyžích)
Čerstvě dvacetiletý jablonecký lyžař zahájil sezónu úspěchy na neoficiálním juniorském mistrovství Evropy v rakouském St.Ulrichu, odkud si přivezl pátou příčku z volné desítky a třetí z klasické patnáctky. Ukázal se i na domácím předvánočním Slavic Cupu na Horních Mísečkách, kde si v dalších distančních závodech připsal čtvrté, páté a sedmé místo. Na české půdě zažil severočeský běžec i svou premiéru ve Světovém poháru. V Novém Městě na Moravě skončil společně s Dušanem Augustiňákem osmadvacátý v týmovém sprintu. Další vynikající výkon přidal o pouhých několik dnů později, když na juniorském mistrovství světa v italském Val di Fiemme dojel pátý ve skiatlonu a zaznamenal tak nejlepší juniorský výsledek v kariéře. Zářivé úspěchy donesly Petra Knopa až do reprezentačního výběru mužů, kde bude v další sezóně působit vedle Lukáše Bauera, Martina Jakše či Aleše Razýma.
TOMÁŠ PORTYK (severská kombinace)
Osmnáctiletý talent české severské kombinace nezahálel a ve své první kompletní sezóně ve Světovém poháru dosáhl v sedmi individuálních závodech na cenné body. Nejvýš, a to hned třikrát, se jilemnický rodák usadil na dvacátém místě, dařilo se mu v norském Lillehammeru a Trondheimu a rakouském Ramsau. Tomáš Portyk ukázal svůj talent především ve skokanských částech závodů, v nichž se pětkrát vtěsnal do nejlepší desítky. Na Světovém poháru v Trondheimu mladý český závodník dokonce nenašel ve skoku přemožitele. V povedené sezóně si lomnický sdruženář vylepšil i své maximum z mistrovství světa juniorů. V italském Val di Fiemme skončil v individuálním závodě se skokem na středním můstku a během na pět kilometrů i se zlomeným prstem na ruce pátý. O dva týdny později už závodil na své první olympiádě v ruském Soči.
FRANTIŠEK HOLÍK (skok na lyžích)
Patnáctiletý skokanský talent sbíral v olympijské sezóně zkušenosti v Kontinentálním poháru. Nejlépe, devětačtyřicátý, skončil v polovině února v německém Brotterode. Mladičký závodník, kterého si v minulosti vyhlédl i legendární trenér Jiřího Rašky Zdeněk Remsa, v uplynulé sezóně poprvé okusil i atmosféru mistrovství světa juniorů. Nakonec si z italského Val di Fiemme přivezl třicátou příčku z individuálního závodu a desátou ze soutěže družstev.
ADÉLA KETTNEROVÁ (lyžování na trávě)
Nejúspěšnější česká travní lyžařka dokázala v uplynulé sezóně v pouhých šestnácti letech vyhrát tři závody Světového poháru. Dvakrát slavila triumf v Super G a superkombinaci na domácím podniku v Předklášteří, třetí vítězství přidala v obřím slalomu v rakouském Kaprunu. V dalších čtyřech závodech seriálu skončila olešnická lyžařka druhá. Na světovém šampionátu juniorů, který v srpnu hostil rakouský Rettenbach, navíc česká lyžařka získala zlato v Super G.
Oficiálním partnerem KBS 2014 je RWE
ŠS