Poprvé mezi elitou. Talent Hroneš se při premiéře ve Světovém poháru freestyle snowboardistů neztratil

4 min 55 s

Povedenou premiéru mezi elitou má za sebou Jakub Hroneš. Šestnáctiletý talent českého freestyle snowboardingu se na svém prvním startu v seriálu Světového poháru v rakouském Kreischbergu v konkurenci nejlepších závodníků současnosti neztratil. V disciplíně Big Air v sobotu posbíral první body a připsal si 46. místo.

V aktuální sezoně Hroneš ještě neměl krom říjnového finále rakouské série Valley Rallye příliš příležitostí poměřit síly s mezinárodní konkurencí. A tak se věnoval především přípravě, ve které na konci loňského roku hned dvakrát dokázal posunout hranice českého snowboardingu dvěma triky, které v tuzemsku před ním ještě nikdo neskočil (více jsme o tom psali zde).

Poctivý trénink se mladému českému freestyle snowboardistovi vyplatil hned v prvním závodě roku 2021, který byl zároveň jeho životní premiérou ve Světovém poháru. V kvalifikaci Big Airu v rakouském Kreischbergu si mimo jiné poprvé v závodě troufl na trik back side 1260, který zvládl s přehledem. I díky tomu dostal v součtu pokusů 91,80 bodu, které ho zařadily na 26. místo kvalifikačního heatu 2 a celkovou 46. příčku v závodě. Vedl si tak nejlépe ze všech nováčků nejprestižnějšího seriálu.

„S premiérou Kuby jsme rozhodně spokojeni. Byl to pro něj první start na svěťáku, poprvé v závodě odjel některé triky, bere první body, a hlavně jsou to pro něj velmi cenné zkušenosti,“ uvedl reprezentační trenér Přemysl Vida. „Konkurence tady byla přitom obrovská, nejspíš největší, jaká vůbec lze. V Big Airu se v rámci Světového poháru závodilo po více než roce, a tak si účast nenechal ujít snad vůbec nikdo ze světové špičky,“ dodal.

První Big Air sezony ovládl stříbrný olympijský medailista ze zimních olympijských her v korejském Pchjongčchangu Max Parrot z Kanady o bod před Švédem Svenem Thorgrenem. Třetí skončil Nor Mons Roisland. Mezi ženami se z vítězství radovala Novozélanďanka Zoi Sadowski Synnottová o šest desetin bodu před Japonkou Kokomo Muraseovou. Bod na vítězku ztratila velezkušená domácí závodnice Anna Gasserová, jež obsadila třetí příčku.

Druhý start ve Světovém poháru čeká šestnáctiletý český talent hned během příštího víkendu. To je ve švýcarském Laaxu na programu disciplína slopestyle. „V ní by měl mít Kuba větší šance,“ vyhlíží reprezentační kouč.