Český pohár v travním lyžování ovládli Kettnerová a Soltík. Mezi juniory triumfovala Veselá s Bartákem

5 min 31 s

Mistrovství České republiky bylo zároveň i posledním závodem Českého poháru a rozhodovalo tak o celkových vítězích. A i přes letošní rekordní počet pohárových startů se v některých kategoriích bojovalo až do posledního závodu.

Mezi muži zvítězil Martin Soltík o pouhých 30 bodů před Adamem Hromádkou a 60 bodů před Martinem Mácou. Mezi ženami naopak téměř stylem “start - cíl” kralovala Adéla Kettnerová, která zvítězila v devíti závodech z deseti. Až v posledním závodě jí stoprocentní úspěšnost sebrala v celkovém hodnocení druhá Petra Mlejnková. Třetí skončila Nikola Gergelyová.

V juniorské kategorii si první tři příčky rozdělili tři úřadující juniorští mistři světa. S náskokem téměř 250 vyhrál držitel křišťálového glóbu za Světový pohár 2019 Martin Barták. Druhou příčku obsadil Jan Borák a třetí místo patřilo Filipovi Machů.

Naopak těsný souboj do poslední jízdy probíhal mezi juniorkami. Až v druhém kole závěrečného slalomu na finále Českého poháru si celkové prvenství zajistila Alena Veselá, když v tu chvíli vedoucí Karolína Rašovská chybovala a závod nedokončila. Rašovská se tak musela spokojit s  celkově druhou pozicí. Třeří místo patřilo Slovence Nikole Fričové.

O celkovém pořadí v Českém poháru se bojovalo v žákovských kategoriích. Mezi staršími žáky jasně triumfovali Aneta Koryntová a Daniel Bláha. V kategorii starší žáci a žákyně si pro celkové vítězství dojela dvojice týmových kolegů Ella Jebavá a Robin Polanský. Mezi přadžačkami se z výhry v Českém poháru radovala Tereza Bláhová, která podobně jako její bratr Daniel zvítězila ve všech 16 startech. Mezi stejně starými chlapci vybojoval celkovou první příčku Šimon Liška. V nejmladší kategorii dívek a chlapců do 10 let si celkové vítězství nakonec odváželi Timea Volontierová ze Slovenska a Filip Šebek.

Letošní ročník Českého poháru byl vzhledem k aktuální epidemiologické situaci a absenci mezinárodních závodů opravdu nabitý. Celkové hodnocení se tak pro žákovské kategorie skládalo hned z 16 startů během 6 různých zastávek. Dospělí a junioři pak absolvovali celkem 10 pohárových závodů. Celý seriál odstartoval v Českých Petrovicích. V polovině sezony se čeští závodníci vydali na historicky první závod Českého poháru za hranice, a to do Brestové na Slovensku. Hned dvakrát se závodilo ve Štítné nad Vláří a v Předklášteří, kde proběhlo i tradiční závěrečné finále spojené s mistrovstvím republiky.